Newspaper cover page thumbnail

Επιτέλους νίκη για Χαφναφιόρντουρ

14/6/2018

ΧΑΦΝΑΡΦΙΟΡΝΤΟΥΡ - ΒΙΚΙΝΓΚΟΥΡ ΡΕΪΚ.

Η Χαφναρφιόρντουρ βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές μέσα στην έδρα της ΚΡ Ρέικιαβικ, την δεύτερη μάλιστα στις καθυστερήσεις, όμως κατάφερε να αποσπάσει την τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία και να μείνει αήττητη για έκτη σερί αγωνιστική. Η ομάδα του Όλαφουρ Κρίστιανσον, έχει ευχέρεια στο σκοράρισμα, αλλά εξακολουθεί να δέχεται ανόητα γκολ και αυτό της έχει στοιχίσει την κορυφή. Εντός έδρας έχει μόνο μία νίκη και πρέπει να σταματήσει να πετάει βαθμούς.

Η Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Βεστμαναέιαρ αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη εντός έδρας, επιστρέφοντας στα τρίποντα μετά από έξι αγωνιστικές σε μία αρκετά σημαντική βαθμολογική ανάσα. Η ομάδα του Λόγκι Όλαφσον, είναι όμως ακόμα κοντά στην επικίνδυνη ζώνη και χρειάζεται κάτι καλύτερο στα εκτός έδρας παιχνίδια της, όπου ακόμα δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει τη νίκη. Η κύρια αδυναμία της είναι η επίθεση καθώς πρέπει να σκοράρει περισσότερο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 1

ΑΚΟΥΡΕΡΙ – ΣΤΙΑΡΝΑΝ

Η Ακουρέρι επέστρεψε στις ήττες καθώς δεν κατάφερε να κοντράρει την Βαλούρ εκτός έδρας και παραμένει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας με δύο νίκες όλη τη σεζόν. Η ομάδα του Σέρτζαν Τούφεγκτζιτς, εξακολουθεί να δέχεται εύκολα το γκολ και έχει μία από τις χειρότερες επιθετικές επιδόσεις της σεζόν. Εντός έδρας πάντως είναι πιο σκληροτράχηλη και παραμένει αήττητη, οπότε θα προσπαθήσει για κάτι καλύτερο απέναντι στην Στιαρνάν για να αναπνεύσει.

Η Στιαρνάν ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο με την Φιόλνιρ, αλλά πέτυχε πέντε γκολ μέσα σε ένα τέταρτο στο β' και επικράτησε με το εντυπωσιακό 6-1, παίρνοντας την δεύτερη σερί νίκη και μένοντας αήττητη για έκτη σερί αγωνιστική. Η ομάδα του Ρούναρ Παλ Σίγκμουντσον δεν είναι και πολύ μακριά από την κορυφή και θέλει να συνεχίσει το εκτός έδρας αήττητο για να πλησιάσει ακόμα περισσότερο.   Έχει δεχτεί μόνο δύο γκολ σε τέσσερα ματς.

EKTIMHΣΗ: 2

ΚΕΦΛΑΒΙΚ - ΚΡ ΡΕΪΚΙΑΒΙΚ

Η Κέφλαβικ έχασε με κάτω τα χέρια στην έδρα της Φίλκιρ και αγνοεί ακόμα τη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας τελευταία με τις αντιπάλους της να ξεφεύγουν στην μάχη της παραμονής. Η ομάδα του Γκουθλάουγκουρ Μπάλντουρσον, έχει την χειρότερη επίθεση και παράλληλα την δεύτερη χειρότερη άμυνα στην κατηγορία, οπότε πρέπει να συνέλθει γρήγορα. Εντός έδρας μάλιστα δεν έχει καταφέρει να πάρει ούτε έναν πόντο και δεν μπορεί να συνεχίσει έτσι.

Η ΚΡ Ρέικιαβικ προηγήθηκε δύο φορές επί της Χαφναρφιόρντουρ εντός έδρας και μάλιστα την δεύτερη στις καθυστερήσεις, όμως κατάφερε να δεχτεί το γκολ της ισοφάρισης πριν από τη λήξη. Η ομάδα του Ρούναρ Κρίστινσον έμεινε χωρίς νίκη για δεύτερη σερί αγωνιστική, ενώ μετράει μόνο ένα τρίποντο σε έξι ματς, με τον προπονητή της να δηλώνει απογοητευμένος από την κατάληξη του τελευταίου ματς. Εκτός έδρας δεν έχει νίκη σε τρεις αγωνιστικές.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 2

ΦΙΟΛΝΙΡ – ΓΡΙΝΝΤΑΒΙΚ

Η Φιόλνιρ έκανε καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος στην έδρα της Στιαρνάν μένοντας στην ισοπαλία, στο β' όμως με μία ανεπανάληπτη κατάρρευση δέχτηκε πέντε γκολ και υπέστη την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της. Η ομάδα του Όλαφουρ Παλ Σνόρασον, είναι πλέον πολύ κοντά στην επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας και έχοντας δεχτεί οκτώ γκολ στα δύο προηγούμενα παιχνίδια της, καλείται να συμμαζευτεί αμυντικά. Εντός έδρας δεν έχει κερδίσει ακόμα στη φετινή σεζόν.

Η Γκρίννταβικ έκανε μία σπάνια κακή εμφάνιση εντός έδρας απέναντι στην Μπρέινταμπλικ και με απροσεξία στο δεύτερο ημίχρονο επέστρεψε στις ήττες, μετά από έξι αγωνιστικές. Η ομάδα του Όλι Στέφαν Φλόβεντσον ελπίζει πάντως αυτό να αποδειχτεί μία κακή παρένθεση στην καλή της πορεία μέχρι τώρα και θέλει επιστροφή στις νίκες. Εκτός έδρας άλλωστε δεν έχει χάσει ακόμα και καλείται να εκμεταλλευτεί τα προβλήματα της αντιπάλου της για επιστροφή στις νίκες.