Newspaper cover page thumbnail

Με φόρα η Αντερλεχτ

12/8/2018

ΟΣΤΑΝΔΗ-ΓΚΕΝΚ

Παρουσιάστηκε πειθαρχημένη και σοβαρή στο πρώτο 45λεπτο, αλλά σταδιακά ξέμεινε από δυνάμεις και μοιραία δεν απέφυγε την ήττα (πρώτη φετινή) στην πρωτεύουσα από την Αντερλεχτ, δεχόμενη τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. «Δεν αξίζαμε τόσο «βαρύ» σκορ» υποστήριξε ο νέος τεχνικός Βερέγιεν, που έχει αρκετή δουλειά μπροστά του ιδίως στα μετόπισθεν (έξι τέρματα ήδη παθητικό). Χωρίς νέα προβλήματα, πάγια εκτός ο μέσος Γιονκέιρ.

Η τύχη έπαιζε άσχημο παιχνίδι στην Γκενκ, που αν και κυριάρχησε σπατάλησε πολλές ευκαιρίες  - και τέσσερα δοκάρια – και μοιραία περιορίστηκε στην ισοπαλία στο ντέρμπι με τη Σιντ Τρουίντεν. «Δεν ανησυχώ, η ομάδα δημιουργεί φάσεις» υπογράμμισε ο Κλεμέν και οι αριθμοί τον δικαιώνουν καθώς είχε σκοράρει 13 γκολ στα τρία προηγούμενα ματς. Την Πέμπτη επικράτησε 2-0 της Λεχ Πόζναν για τα προκριματικά του Γιουροπα Λιγκ. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 2

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ-ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Μπορεί στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος να απογοήτευσε, αλλά η Σαρλερουά φρόντισε άμεσα να διασκεδάσει τις εντυπώσεις επικρατώντας άνετα της Ούπεν. Πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Ιρανός Ρεζάι που… άνοιξε λογαριασμός για φέτος, μετά τα 16 γκολ πέρυσι. Χωρίς νεά προβλήματα, μακροχρόνια απουσιάζει ο βασικός πέρυσι τερματοφύλακας Πενετό, διαθέσιμος ο νεοφερμένος Ντερβιτ (αμυντικός).

Νέα επιβλητική νίκη για την Αντερλεχτ, που μπορεί να… καθάρισε το ματς με την Οστάνδη στο τελευταίο δέκαλεπτο, αλλά και πάλι φανέρωσε περίσσια ποιότητα στην επίθεση. Με πρωταγωνιστή τον Κροάτη φορ Σαντινί που σημείωσε χατ τρικ όπως και στην πρεμιέρα, αφήνει υποσχέσεις ενώ ο παρτενέρ του στην επίθεση, έχει σκοράρει με την σειρά του ήδη τρεις φορές σε 180 λεπτά! Δυσκολα ο λογιζόμενος ως βασικός Κουμς, στον «αέρα» η παραμονή των βασικών πέρυσι Κάρα (στόπερ) και Ντεντοκέρ (μέσος) που πιέζουν για μεταγραφή.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 2

ΓΑΝΔΗ-ΜΠΕΒΕΡΕΝ

Με γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γάνδη έσωσε τον βαθμό που άξιζε πάντως βάσει απόδοσης κόντρα στην Ζούλτε Βάρεγκεμ. Χωρίς τρίποντο πάντως μετά από δύο αγωνιστικές, δεν έχει βρει ακόμα ρυθμό όπως παραδέχτηκε και ο τεχνικός Βαντερχάχε, που δείχνει να μην έχει καταλήξει ακόμα σε σταθερό σχήμα. Την Πέμπτη, νίκησε στην Πολωνία την Γιαγκελόνια (0-1) για τα προκριματικά του Γιουροπα Λιγκ. Παρελθόν ο μέσος Σάιμον, αμφίβολος ο μέσος Οφόε, δύσκολα οι βασικοί Μπρον (στόπερ) και Κάλινιτς (τερμ).

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επέστρεψε από 2-0 και σκοράροντας δις έκλεψε έναν βαθμό στην έδρα της καλύτερης Ζ. Βάρεγκεμ. Η Μπέβερεν αυτή την φορά κράτησε στην ισοπαλία την επίσης καλύτερη Σταντάρ Λιέγης με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Ρουφ, δείχνοντας τουλάχιστον μαχητική διάθεση καθώς δεν έχει πείσει με τις εμφανίσεις της. «Είναι λογικό, έχουμε 16 νέα πρόσωπα» δικαιολογήθηκε ο τεχνικός Φερέρα. Ανέτοιμος ο ενίοτε βασικός πέρυσι εξτρέμ Ντιρξ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 1&OVER