Newspaper cover page thumbnail

Ψάχνει αντίδραση η Ζενίτ!

12/8/2018

ΡΟΥΜΠΙΝ - ΖΕΝΙΤ

Ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Ντιναμό Μόσχας αναδείχθηκε η Ρούμπιν. Μπήκε νωθρά βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο στην επανάληψη ανέβασε τον ρυθμό, πίεσε και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Εμεινε αήττητη, δείχνει ένα καλό πρόσωπο, όμως τώρα καλείται να το αποδείξει και στο ντέρμπι με τη Ζενίτ. Αμφίβολοι οι βασικοί αμυντικοί, Γκράνατ και Κουντρασόβ, τρέχει να προλάβει ο εξαιρετικός επιθετικός (2 γκολ) Αζμούν.

Δεύτερη διαδοχική νίκη για τη Ζενίτ, η οποία επικράτησε 1-0 της Αρσεναλ Τούλα. Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, είχε ουσία και πέτυχε το γκολ της νίκης. Διαθέτει το ποιοτικότερο ρόστερ και θέλει τίτλο, ωστόσο ο κόουτς, Σέμα ζήτησε μεταγραφές εισπράτοντας αρνητικη απάντηση μέχρι να φύγουν αρκετοί δανεικοί που επέστρεψαν. Την Πέμπτη (9/8) γνώρισε ταπεινωτική ήττα με 4-0 από τη Ντινάμο Μινσκ και πιθανότατα αποχαιρετά το Γιουρόπα Λιγκ. Εξαιρετικά αμφίβολοι για την αναμέτρηση οι μέσοι, Ζιρκόβ, Ερόχιν. Εκτός ο καλός αμυντικός, Μαμάνα και ο βασικός φορ, Κοκόριν.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 2

ΟΥΦΑ-ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ

Δύσκολο το ξεκίνημα με την Ευρώπη στη μέση, αλλά δείχνει πανέτοιμη. Το βράδυ της Πέμπτης (9/8) έπαιζε εντός με την Πρόγκρες επικρατώντας με 2-1. Το γρήγορο γκολ για την Ουφά της έλυσε τα πόδια και έφτασε πανεύκολα στη νίκη επί της Ανζί με 3-0. Στόχος της να μη χάνει βαθμούς εντός έδρας μιας και θέλει να κάνει την υπέρβαση. Εκτός ο φορ, Κροτόβ, αμφίβολος ο επιθετικός, Σεϊντάκμετ.

Μεγάλη νίκη στο 89’ με ανατροπή για την Κρασνοντάρ, η οποία επικράτησε 2-1 της Ουράλ εκτός έδρας. Κακή στο α' μέρος, ανεβασμένη στην επανάληψη, πίεσε αρκετά και πήρε αυτό που ήθελε. Πρόβλημα αποτελεί η κακή εικόνα του ηγέτη Σμόλοβ (επιθετικός), που ξεκίνησε από το Μουντιάλ και δείχνει αρκετά κουρασμένος. Πολύ ποιοτικό το ρόστερ, ψάχνει σταθερότητα και το θετικό είναι πως δεν υπάρχει προβλήματα απουσιών που να επηρεάζουν.