Newspaper cover page thumbnail

Πέλεκυς στην Κιέβο

16/9/2018

ΡΟΜΑ-ΚΙΕΒΟ

Η Ρόμα έκανε κάκιστο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Μίλαν, για να δεχθεί το γκολ στο 40ό λεπτό. Ισοφάρισε στο 59' δίχως να έχει βγάλει ευκαιρία της προκοπής, ενώ στο φινάλε το VAR της στέρησε μία τυχερή νίκη, για να δεχθεί το 2-1 στο 95'! Απογοήτευση για την ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο, ισοφάρισε το χειρότερο ξεκίνημα των τελευταίων ετών (σεζόν 2012-13), υπάρχουν νεύρα. Λογικά διαθέσιμοι οι Μανωλάς (α. 3/1), Περότι (ε. 25/5), Σικ (ε. 3/0), δύσκολα οι Φλορέντσι (α. 2/1), Παστόρε (μ. 3/1).

Η Κιέβο έπαιζε εντός έδρας απέναντι στην Εμπολι, αλλά δεν κυκλοφόρησε την μπάλα, απείλησε ελάχιστα και ουσιαστικά πήρε το 0-0 επειδή ο πορτιέρε Σορεντίνο έκανε δύο σπουδαίες επεμβάσεις. Πρώτος βαθμός για τα «ιπτάμενα γαϊδούρια», η σωτηρία φέτος είναι δυσκολότερη από ποτέ, ιδιαίτερα από τη στιγμή που ο Εισαγγελέας πρότεινε την αφαίρεση 15 βαθμών για οικονομικές παρατυπίες (η υπόθεση θα εκδικαστεί μέσα στον Σεπτέμβριο). Αγώνα δρόμου δίνει ο Χετεμάι (μ. 2/0), δίχως αγωνιστικά απρόοπτα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 1

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ

Η Γιουβέντους έκανε ιδανικό ξεκίνημα απέναντι στην Πάρμα, προηγήθηκε μόλις στο 2', αλλά όχι μόνο ισοφαρίστηκε πριν από την ανάπαυλα, ο αντίπαλος είχε και δύο κλασικές ευκαιρίες (δοκάρι στο 14', χαμένο τετ α τετ στο 45'). Στην επανάληψη «ξύπνησαν» οι παίκτες του Μαξ Αλέγκρι, για να φτάσουν στη δίκαιη νίκη. Μοναδική ομάδα με «τρία στα τρία» φέτος, ακόμη και όταν δεν παίζει στο 100%, ξέρει να παίρνει αποτέλεσμα, σούπερ φαβορί και φέτος. Εκτός ο Σπινατσόλα (α. 18/0 Αταλάντα), δύσκολα ο Πιάνιτς (μ. 3/1).

Η Σασσουόλο δέχθηκε το γκολ από την Τζένοα στο 27', στην πρώτη ευκαιρία του αντιπάλου της, αλλά στη συνέχεια οι Μπαμπάκαρ, Μπεράρντι, Μπόατενγκ έκαναν απίθανα πράγματα, για να φτάσουν οι «νεροβέντι» στο 51' μόλις στο 62'! Η χαλάρωση έφερε τη μείωση του σκορ, το σημαντικό είναι ότι στη Μόντενα ήθελαν επιθετικό και ποιοτικό ποδόσφαιρο, το έχουν. Ανεβαίνουν οι προσδοκίες, χαλαρός ο τεχνικός Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι. Αμφίβολοι δίνονται οι Πελούζο (α. 31/1), Μανιανέλι (μ. 1/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 1&OVER

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ-ΤΟΡΙΝΟ

Η Ουντινέζε αδιαφόρησε πλήρως για την επιθετική παρουσία της στη Φλωρεντία, δεν έκανε ούτε μία ευκαιρία της προκοπής, στο 64' γλίτωσε από το δοκάρι, για να δεχθεί το γκολ της δίκαιης ήττας στο 73'. Πρώτη ήττα στο τρέχον πρωτάθλημα, ο Ισπανός τεχνικός Χούλιο Βελάθκεθ την έχει συμμαζέψει, αλλά της λείπουν τα ποιοτικά στοιχεία στη γραμμή κρούσης. Θα «σώσει την παρτίδα» πιο εύκολα φέτος. Εκτός ο Ινγκελσον (μ. 7/1), αμφίβολοι οι Μπάλιτς (μ. 21/0), Μπαράκ (μ. 1/0), Τροστ-Εκόνγκ (α. 3/0).

Η Τορίνο ενεπλάκη σε επεισοδιακό ματς με τη Σπαλ, το οποίο διεκόπη στο 18' για μία ώρα επειδή «άνοιξαν οι ουρανοί». Είχε δύο ευκαιρίες, άλλες τόσες ο αντίπαλος, αλλά αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική, για να πάρει τη νίκη με την κεφαλιά του Ενκουλού. Πρώτο «τρίποντο» για την ομάδα του Βάλτερ Ματζάρι, βάσει ποιότητας πρέπει να βρεθεί στη δεκάδα. Δάνεισε Νιάνγκ (ε. 26/4), Λιάγιτς (ε. 27/6) σε Ρεν, Μπεσίκτας αντίστοιχα. Εκτός δράσης ο Λιάνκο (α. 4/0), αμφίβολοι οι Ανσάλντι (α. 1/0, 25/1), Αϊνα (α. 3/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: X

ΤΖΕΝΟΑ-ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Η Τζένοα είχε την τύχη να προηγηθεί της Σασουόλο με την πρώτη ευκαιρία της, αλλά αμύνθηκε ψηλά κι έκανε... έγκλημα, καθώς δέχθηκε τέσσερα γκολ σε 11 λεπτά (34'-45'). Σκόραρε ακόμη δύο τέρματα όταν τα πάντα είχαν κριθεί, το μόνο κέρδος είναι ο Πολωνός φορ Πιόντεκ, ο οποίος έφτασε τα επτά γκολ σε τρία ματς (με Κύπελλο). Ο τεχνικός Ντάβιντε Μπαλαρντίνι προσπαθεί να προσδώσει πιο επιθετική χροιά στην ομάδα του σε σύγκριση με πέρυσι. Εκτός δράσης ο Σάντρο (μ. 14/1 Μπενεβέντο).

Η Μπολόνια δεν μπορούσε να περιορίσει την Ιντερ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έπαιξε καλύτερα στην επανάληψη, οπότε και δέχθηκε τρία γκολ! Απείλησε ελάχιστα, λογική και δίκαιη ήττα. Δεν έχει σκοράρει η ομάδα του Πίπο Ιντζάγκι και από τη στιγμή που δεν διαθέτει σημείο αναφοράς στη γραμμή κρούσης, πρέπει να δουλέψει πολύ. Αναγκαία τα θετικά αποτελέσματα άμεσα ώστε να μην λειτουργήσει υπό το καθεστώς πίεσης. Λογικά εκτός οι Παλάσιο (ε. 1/0), Ντα Κόστα (τ. 4 συμ.), Πας (α. 14/0 Νιούελς και Λανούς).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 1

ΕΜΠΟΛΙ-ΛΑΤΣΙΟ

Η Εμπολι ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς με την Κιέβο όσον αφορά την κυκλοφορία της μπάλας και τις ευκαιρίες, αλλά βρήκε απέναντί της έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα και από τη στιγμή που απειλήθηκε ελάχιστα, αρκέστηκε στο 0-0. Τέσσερις βαθμοί με δύο ματς εκτός έδρας για τους νεοφώτιστους, τα σημάδια είναι καλά, εντυπωσιακό το ότι προσπαθεί να μείνει στην κατηγορία κρατώντας τις επιθετικές αρετές της. Εκτός οι Αντονέλι (α. 3/0 φέτος), Μαϊέτα (α. 17/1), Ροντρίγκεθ (ε. 19/8 Σαλερνιτάνα, Εμπολι).

Η Λάτσιο είχε δοκάρι και πέντε χαμένα τετ α τετ απέναντι στη Φροζινόνε, εν τέλει το γκολ του Λουίζ Αλμπέρτο στην αρχή της επανάληψης έκανε τη διαφορά, για μία νίκη που ήρθε πολύ πιο εύκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. Πρώτοι βαθμοί για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, στα πρώτα δύο ματς τη... χαντάκωσε το εύκολο πρόγραμμα, έχει την ευκαιρία να καλύψει το χαμένο έδαφος. Εκτός οι Λουίζ Φελίπε (α. 1/0), Λουκάκου (α. 29/1), αμφίβολοι οι Μπερίσα (μ. 24/4 Σάλτσμπουργκ) και Μάρουσιτς (α.-μ. 3/0).

NO BET

ΚΑΛΙΑΡΙ-ΜΙΛΑΝ

Η Κάλιαρι παρουσιάστηκε άριστα διαβασμένη στην έδρα της Αταλάντα, σκόραρε από τύχη στο 45', έχασε τετ α τετ στο 81'. Δίκαιη νίκη, σπουδαίο παράσημο το ότι δεν δέχθηκε σοβαρή ευκαιρία σε ένα γήπεδο στο οποίο προβληματίζονται ακόμη και οι καλύτερες ομάδες. Πρώτη νίκη για το συγκρότημα του Ρολάντο Μαράν, «νοικοκύρης» ο προπονητής, αξιόλογο το ρόστερ, θα πρόκειται για έκπληξη αν μπλέξει σε περιπέτειες φέτος. Αμφίβολοι οι Φαραγκό (μ. 3/0), Τσεπιτέλι (α. 1/0), Ράφαελ (2ος τ. 10 συμ.).

Η Μίλαν έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Ρόμα, ανταμείφθηκε με το γκολ του Κεσί στο 40', αλλά δέχθηκε την ισοφάριση κόντρα στη ροή και αυτό προκάλεσε μία σχετική απογοήτευση. Το VAR τη γλίτωσε από το παντελώς άδικο 1-2, για να φτάσει στο 2-1 στο 95' με τη... μαγική ασίστ του Ιγκουαΐν και το άψογο τελείωμα του Κουτρόνε. Αμεση αντίδραση μετά την ήττα στη Νάπολη, το ρόστερ είναι πιο καλό σε σύγκριση με πέρυσι, στόχος η τετράδα (δύσκολο). Εκτός σταθερά ο Στρίνιτς (α. 17/0 Σαμπντόρια).