Newspaper cover page thumbnail

Σε τροχιά ανόδου η Εξετερ

12/10/2018

ΕΞΕΤΕΡ-ΣΟΥΪΝΤΟΝ

Η Εξετερ δεν είχε υποχρεώσεις μεσοβδόμαδα στο Λιγκ Τρόφι και προέρχεται από την ισοπαλία στο Γέοβιλ, που την διατηρεί στη δεύτερη θέση. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε, έκτοτε όμως ο αντίπαλος πήρε τον έλεγχο και έφτασε σε ανατροπή, με τους Ελληνες πάντως να γλιτώνουν την ήττα ισοφαρίζοντας στο ημίωρο της επανάληψης. Εντός έδρας πετυχαίνει πάνω από δύο γκολ κατά μέσο όρο. Αμφίβολοι οι αμυντικοί Μπράουν και Γούντμαν.

Η Σουίντον πέρασε σαν σίφουνας μεσοβδόμαδα από το Πλίμουθ (0-3), εξασφαλίζοντας την πρόκριση στη συνέχεια του Λιγκ Τρόφι. Στο πρωτάθλημα αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Νορθάμπτον και διαρκώς υποχωρεί έχοντας μόλις μία νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια. Under τα έξι από τα οκτώ πιο πρόσφατα, απόλυτα ισορροπημένες οι εκτός έδρας επιδόσεις της (2-2-2). Αμφίβολοι ο χαφ Ντότι (5 γκολ) και ο αμυντικός Βουλφέντεν, εκτός οι Ρόμπερτσον (αμυντικός) και Γούλερι (φορ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:1

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ-ΦΟΡΕΣΤ ΓΚΡΙΝ

Μεσοβδόμαδα για το Λιγκ Τρόφι, η Νορθάμπτον πέρασε νικηφόρα από το Οξφορντ (1-2), μένοντας ζωντανή για την πρόκριση. Στο πρωτάθλημα -όπου ακόμη περιμένει την πρώτη της εντός έδρας νίκη, μετρώντας τέσσερις ισοπαλίες σε έξι αγώνες- έφυγε με βαθμό από το Σουίντον, δεύτερη ισοπαλία σε ισάριθμα με τον νέο τεχνικό Κιθ Κερλ. Με επτά αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, παραμένει οριακά πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού. Εκτός μόνο ο αναπληρωματικός επιθετικός Μορίας (1 γκολ).

Ακόμη μία «μοιρασιά» για την Φόρεστ Γκριν, που κόντρα στη Νιούπορτ έφερε την όγδοη ισοπαλία στο αήττητο 12 αγωνιστικών! Δίκαιο αποτέλεσμα, προηγήθηκε νωρίς όμως ισοφαρίστηκε και μάλιστα στα μέσα της επανάληψης ο αντίπαλος έχασε πέναλτι για την ολική ανατροπή. Στο Λιγκ Τρόφι, ηττήθηκε στα πέναλτι στην έδρα της Κόβεντρι. Γκολ-γκολ τα δέκα από τα 12 παιχνίδια της, under τα εννιά από τα έντεκα τελευταία. Αμφίβολος ο μπακ Σέφαρντ, εκτός ο αμυντικός Χόλις.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Χ

ΚΕΜΠΡΙΤΖ-ΜΙΛΤΟΝ ΚΕΪΝΣ ΝΤΟΝΣ

Η Κέμπριτζ δεν αντιμετώπισε την παραμικρή δυσκολία απέναντι στη Σαουθάμπτον U23 (4-0, με σόου του Αζίζ που πέτυχε χατ τρικ) και διεκδικεί την πρόκριση στη συνέχεια του Λιγκ Τρόφι. Στο πρωτάθλημα -όπου έχει μόνο μία νίκη σε έξι εντός έδρας αγώνες- λύγισε στο Κρόουλι και με μόλις ένα βαθμό στα έξι τελευταία υποχώρησε πλέον στην προτελευταία θέση. Τιμωρημένος ο αριστερός μπακ Κάρολ, εκτός ο γκολκίπερ Μίτοφ και ο βασικός αριστερός μπακ/χαφ Ντανκ.

Ισως την ευκολότερη φετινή νίκη πανηγύρισε η Μίλτον Κέινς Ντονς επί της Τσέλτεναμ, δίνοντας συνέχεια στην πολύ καλή παρουσία στο πρώτο κομμάτι του πρωταθλήματος. Δεν έδωσε βάρος μεσοβδόμαδα στο Λιγκ Τρόφι (3-0 από Λούτον). Under τα εννιά από τα έντεκα τελευταία στη Λιγκ2, όπου έχει μόνο μία ήττα σε έξι εξορμήσεις. Τιμωρημένος ο αμυντικός Τζάκσον, τραυματίες ο πολυθεσίτης μεσομυντικός Σογούνμι και οι μέσοι Πόουλετ, ΜακΓκραντλς, Χάρλι και Ντ’ Αθ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 1

ΚΑΡΛΑΪΛ-ΜΟΡΚΑΜ

Φυσιολογική ήττα υπέστη η Καρλάιλ στο Σάντερλαντ (3-1) για τους ομίλους του Λιγκ Τρόφι, συνεχίζει πάντως να ελπίζει σε πρόκριση. Στη Λιγκ2, μετά από δύο διαδοχικές εντός έδρας ήττες πέρασε από το Ολνταμ μένοντας σε τροχιά πλέι οφ. No goal και under τα έξι από τα οκτώ τελευταία στο πρωτάθλημα. Αμφίβολοι οι βασικοί Ντέβιτ (εξτρέμ και Μπένετ (φορ, 4 γκολ), εκτός οι βασικοί Φράιερ (γκολκίπερ) και Γκρέιντζερ (μπακ).

Η Μόρκαμ έκανε πολλές αλλαγές μεσοβδόμαδα στο Λιγκ Τρόφι απέναντι στις ρεζέρβες της Στόουκ και το πλήρωσε με εντός έδρας ήττα-αποκλεισμό. Προηγήθηκε η εντός έδρας ήττα από την Τρανμίρ σε φουλ θεαματικό ματς ανατροπών. Εχει κρατήσει μόνο μία φορά ανέπαφη εστία σε 12 αγωνιστικές, over τα πέντε τελευταία επίσημα. Αμφίβολοι οι Ολντ (στόπερ) και Τόμπσον (μέσος), εκτός ο βασικός αμυντικός Σινκλέρ και οι μέσοι Φλέμινγκ (βασικός)-Κένιον (αναπληρωματικός).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:1

ΚΟΛΤΣΕΣΤΕΡ-ΚΡΟΟΥΛΙ

Η Κόλτσεστερ επικράτησε δίκαια και άνετα της Σάουθεντ (2-0), μένοντας ζωντανή για την πρόκριση στη συνέχεια του Λιγκ Τρόφι. Στη Λιγκ2 -όπου έχει την πιο παραγωγική επίθεση ενώ παραμένει χωρίς ισοπαλία εντός έδρας- πάλεψε αλλά λύγισε στο ντέρμπι του Εσεξ στο Στιβενέιτζ. Over τα οκτώ από τα εννιά τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα (πέντε συνεχόμενα εντός έδρας. Αμφίβολοι οι Κεντ (στόπερ) και Τζέιμς (αμυντικός), εκτός ο συνήθως βασικός μέσος Ρούνεϊ.

Η Κρόουλι μεσοβδόμαδα ηττήθηκε εντός έδρας από την Πόρτσμουθ (0-1), μένοντας κατά 99% εκτός συνέχειας στο Λιγκ Τρόφι. Στο πρωτάθλημα -όπου παραμένει χωρίς ισοπαλία εκτός έδρας- επικράτησε πιο δύσκολα από όσο δείχνει το 2-0 της Κέμπριτζ, πλησιάζοντας τις θέσεις πλέι οφ. Εγινε μεγάλη μάχη, όπου βρήκε έστω και καθυστερημένα τις λύσεις. Αμφίβολοι οι μέσοι Σμιθ και Τζορτζ όπως και ο επιθετικός Καμαρά, χωρίς επιβεβαιωμένες απουσίες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:1

ΚΡΟΥ-ΜΠΕΡΙ

Η Κρου πάλεψε αλλά λύγισε στη δύσκολη έδρα της Λίνκολν, με την τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία να την αφήνει λίγο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αντεξε για ένα ημίχρονο, στην επανάληψη ο αντίπαλος την πίεσε πολύ (χάνοντας και πέναλτι στο 84’). Σε πέντε εντός έδρας ματς έχει 10-1 γκολ! No goal τα δέκα από τα έντεκα παιχνίδια της. Αμφίβολοι οι αμυντικοί Πίκερινγκ (βασικός), Νόλαν (αναπληρωματικός) και ο βασικός χαφ Γκριν.

Δεύτερη κολλητή ισοπαλία για την Μπέρι, αυτή τη φορά εντός έδρας με την Μάνσφιλντ και παραμένει λίγο πίσω από τις θέσεις πλέι οφ. Βρέθηκε σε δυσχερή θέση μένοντας δύο φορές πίσω στο σκορ, γλιτώνοντας και από επιπλέον τέρματα αλλά βρήκε ισάριθμες απαντήσεις με τον Μέιναρντ (η δεύτερη βαθιά στις καθυστερήσεις). Over τα επτά από τα εννιά τελευταία της παιχνίδια (4/5 εκτός έδρας). Δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα απουσιών.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:2

ΝΙΟΥΠΟΡΤ-ΣΤΙΒΕΝΕΪΤΖ

Με ένα βαθμό έφυγε η Νιούπορτ από την έδρα της Φόρεστ Γκριν, αλλά παρά τη δεύτερη διαδοχική ισοπαλία έπιασε στη δεύτερη θέση την Εξετερ. Βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά δεν σάστισε και απάντησε λίγο αργότερα και μάλιστα στα μέσα της επανάληψης ο Ντεμέτριου σπατάλησε πέναλτι για την ολική ανατροπή. Γνωστές οι απουσίες των βασικών Ο’ Μπράιεν (αμυντικός)-Κροφτς (αμυντικός χαφ) και του αναπληρωματικού μέσου Ντόλαν.

Η Στιβενέιτζ… ξευτιλίστηκε μεσοβδόμαδα στο Λιγκ Τρόφι, υποκύπτοντας με το ταπεινωτικό 0-8 στην Τσάρλτον! Δεν χωρά κριτικής το ματς, με την άμυνά της να εκτίθεται ανεπανόρθωτα. Στο πρωτάθλημα όμως έρχεται από πολύτιμη νίκη επί της Κόλτσεστερ, με το τρίτο τρίποντο στα τέσσερα τελευταία να την ανεβάζει στις θέσεις πλέι οφ. Under και no goal τα οκτώ από τα δέκα τελευταία της παιχνίδια (4/5 εκτός έδρας). Αμφίβολος ο βασικός γκολκίπερ Φάρμαν.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:Χ

ΠΟΡΤ ΒΕΪΛ-ΛΙΝΚΟΛΝ

Η Πορτ Βέιλ επικράτησε μεσοβδόμαδα εντός έδρας της Μπέρτον (1-0), κάνοντας σημαντικό βήμα για πρόκριση στη συνέχεια του Λιγκ Τρόφι. Ωστόσο στο πρωτάθλημα ήταν απογοητευτική στην έδρα της Γκρίμσμπι χάνοντας με κάτω τα χέρια (δέχθηκε γκολ στα 30 δευτερόλεπτα!) και με ένα βαθμό στα τρία τελευταία έπεσε στο δεύτερο μισό της κατάταξης. Μετράει έξι συνεχόμενα under. Αμφίβολοι ο βασικός μέσος Γουόραλ και ο δεξιός μπακ/χαφ Ογελέκε, εκτός ο αμυντικός Γκίμπονς.

Η Λίνκολν επιβλήθηκε πιο εύκολα από ότι δείχνει το 1-0 της Κρου και συνεχίζει να φιγουράρει στην κορυφή της Λιγκ2. Εξαρχής είχε την πρωτοβουλία, δεν βρήκε λύσεις στο πρώτο ημίχρονο όμως στην επανάληψη η τάξη αποκαταστάθηκε (μάλιστα έχασε και πέναλτι στο 84’). Στο Λιγκ Τρόφι, νίκησε στα πέναλτι στην έδρα της Σκάνθορπ. No goal τα πέντε από τα επτά τελευταία στο πρωτάθλημα. Τιμωρημένος ο αμυντικός Γουίλσον, εκτός ο αριστερός μπακ Χάμπεργκαμ.