Newspaper cover page thumbnail

Αδιόρθωτη η Βασιλεία

9/12/2018

ΒΑΣΙΛΕΙΑ-ΖΥΡΙΧΗ

Από εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι με την Γιούνγκ Μπόις προέρχεται η Βασιλεία. Η ομάδα του Κόλερ μπήκε στην αναμέτρηση αποφασισμένη να πάρει εκδίκηση για την επτάρα του πρώτου γύρου, προηγήθηκε με τον Αγέτι, ωστόσο στα τελευταία είκοσι λεπτά κατέρρευσε με αποτέλεσμα να δεχτεί τρία γκολ μέχρι την λήξη. «Προσπαθούμε σκληρά, όμως τίποτα δεν μας βγαίνει αυτή την περίοδο», δήλωσε ο μέσος Φράι. Μετράει 22 διαδοχικά g.g στο πρωτάθλημα. Σημαντική η απουσία του Στόκερ.

Επιστροφή στις νίκες για την Ζυρίχη που επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Γκρασχόπερς στο τοπικό ντέρμπι. Η ομάδα του Μαγκνίν είχε τον απόλυτο έλεγχο, η ανάπαυλα βρήκε το σκορ στο 0-0, ωστόσο στην επανέναρξη πίεσε ακόμα περισσότερο και τελικά δικαιώθηκε βρίσκοντας δύο γκολ.  Μπήκε ξανά στον δρόμο των επιτυχιών μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, με την μάχη για την 2η θέση να έχει φουντώσει για τα καλά. Εκτός οι Ρουέγκ και Σισάι.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 1

ΓΚΡΑΣΧΟΠΕΡΣ-ΛΟΥΚΕΡΝΗ

Την ήττα στο ντέρμπι της πόλης κόντρα στην Ζυρίχη γνώρισε η Γκρασχόπερς. Η ομάδα του Τόρστεν Φινκ είχε κυρίως παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση και παρά το 0-0 της ανάπαυλας λύγισε στην επανέναρξη δεχόμενη δύο τέρματα. Μετά από δύο διαδοχικά τρίποντα οι «ακρίδες» επέστρεψαν στις προβληματικές εμφανίσεις υποχωρώντας εκ νέου στην επικίνδυνη ζώνη, καθώς ισοβαθμούν με την Λουγκάνο στην προτελευταία θέση. Δέχεται τουλάχιστον ένα γκολ στα τελευταία 13 εντός έδρας. Παραμένει εκτός ο μέσος Χολτσχάουζερ.

Μία ακόμα μέτρια εμφάνιση για την Λουκέρνη που ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα της Σιόν. Το τρομερό γκολ του Κασάμι ξεκλείδωσε την άμυνα της, δεν κατάφερε να βρει απάντηση και στις καθυστερήσεις δέχτηκε την χαριστική βολή. Ο προβληματισμός συντηρείται στο στρατόπεδο της ομάδας του Βέιλερ από το ξεκίνημα, καθώς παραμένει πάντα σε κοντινή απόσταση με την τελευταία δυάδα. Με g.g  ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες εννιά συναντήσεις της με την Γκρασχόπερς. Εκτός ο φορ Γιούριτς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: X

ΛΟΥΓΚΑΝΟ-ΣΙΟΝ

Ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην Ξαμάξ αναδείχθηκε η Λουγκάνο. Η ομάδα του Σελεστίνι προηγήθηκε δύο φορές, είχε χαμένο πέναλτι μετά το 1-0 και τελικά το γκολ του Νουτζόλο στις καθυστερήσεις της στέρησε το τρίποντο. Συμπλήρωσε μία τετράδα αγώνων χωρίς νίκη και πλέον ισοβαθμεί με την Γκρασχόπερς στην προτελευταία θέση. Μπροστά στο κοινό της μετράει μία ήττα στα τελευταία επτά παιχνίδια και 9/10 g.g ανεξαρτήτως έδρας. Τιμωρημένος ο Βεστσέι, Γιάνκο και Μπρλεκ οι τελευταίες απουσίες.

Από νίκη με σκορ 2-0 κόντρα στη Λουκέρνη προέρχεται η Σιόν. Μία τρομερή ατομική ενέργεια από τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Παϊτίμ Κασάμι, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Γιακίν  στην επανέναρξη και με ακόμα ένα γκολ στις καθυστερήσεις κλείδωσε το τρίτο διαδοχικό τρίποντο. Παρουσιάζεται βελτιωμένη μετά την διακοπή, με αποτέλεσμα να έχει μειώσει στον πόντο την απόσταση από την τετράδα. Μετράει εννιά διαδοχικά g.g εκτός έδρας. Τιμωρημένος ο μέσος Κουάσι, σταθερές οι απουσίες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: G&OVER