Newspaper cover page thumbnail

Μονομαχία στο Σάουθεντ

7/1/2017

ΜΠΡΑΝΤΦΟΡΝΤ-ΤΣΕΣΤΕΡΦΙΛΝΤ

Με ανατροπή στο σκορ στο τελευταίο 15λεπτο, η Μπράντφορντ επικράτησε με 2-1 εκτός της Νορθάμπτον και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις διαδοχικές ισοπαλίες. Ικανοποιημένος ο τεχνικός, Μακ Κολ που ζήτησε ανάλογη συνέχεια, με στόχο την άνοδο. Στον αγωνιστικό τομέα, αμφίβολος δίνεται και πάλι ο χρήσιμος Μοράϊς (εξτρέμ) ενώ παραμένει εκτός ο πολύτιμος Κλαρκ (φορ) λόγω τραυματισμού. Επέστρεψε στην αποστολή ο Μάρσαλ (εξτρέμ).

Είχε δυο-τρεις καλές στιγμές κυρίως στο πρώτο μέρος η Τσέστερφιλντ, παραχωρώντας εν τέλει, λευκή ισοπαλία εντός στην ΜΚ Ντονς (στην επανάληψη δέχτηκε πίεση). Τρία ματς χωρίς νίκη για την ομάδα του Ντάνι Γουίλσον και το άγχος αυξάνεται αναφορικά με την απομάκρυνση από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Αγωνιστικά, αμφίβολοι εκ νέου είναι οι Μακ Γκιν (μπακ) και Τζόουνς (μπακ) λόγω τραυματισμών ενώ χάνει το υπόλοιπο της σεζόν, ο Γκράχαμ (στόπερ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 1&OVER

ΜΠΡΙΣΤΟΛ ΡΟΒΕΡΣ-ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Μπορεί να πήρε προβάδισμα στο σκορ, όμως η συνέχεια δεν είχε αναμενόμενη εξέλιξη, καθώς η Μπρίστολ Ρόβερς υπέστη βαριά ήττα με 4-1 εκτός από την Τσάρλτον. Μόλις δυο φορές στα δέκα τελευταία ματς, οι «πειρατές» έχουν κρατήσει το μηδέν πίσω, με τον τεχνικό, Ντάρελ Κλαρκ να ζητάει περισσότερη συνέπεια στα αμυντικά καθήκοντα. Αγωνιστικά, για δεύτερο σερί ματς, υπάρχει πλήρης αποστολή αν και αναμένονται αλλαγές. Μακροχρόνια λείπει ο Λόρενς (χαφ) που δεν επηρεάζει τα πλάνα.

Μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ, όμως η Νορθάμπτον είχε ένα καταστροφικό τελευταίο 15λεπτο και ηττήθηκε με 2-1 εντός από την Μπράντφορντ. Δυο σερί ήττες για την ομάδα του Ρομπ Πέϊτζ που εδώ και καιρό είναι χαμένη στην μετριότητα. Καλές προσθήκες που μπορούν να βοηθήσουν, αυτές των Μπόατενγκ (μέσος, Κρίσταλ Πάλας) και Γουίλντε (εξτρέμ, Μίλγουολ). Στα αγωνιστικά θέματα, έφυγε ο Ζακουάνι (πολύτιμος στόπερ) για το Κόπα Άφρικα.  Παραμένουν εκτός οι Χούπερ (φορ) και Μολόνι (μπακ) που δεν έχουν αποθεραπευτεί πλήρως.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 1

ΣΚΑΝΘΟΡΠ-ΜΠΕΡΙ

Με αυτογκόλ στα τελευταία λεπτά, η Σκάνθορπ δέχτηκε την ισοφάριση, για το 1-1 εντός με την Πιτέρμπορο. Σε περίοδο κάμψης δείχνει η ομάδα του Γκράχαμ Αλεξάντερ που παραμένει (για πρώτη φορά φέτος), τρία ματς μακριά από την νίκη και η εκμετάλλευση της έδρας είναι κύριο μέλημα για την επίτευξη του στόχου της ανόδου. Όσον αφορά τα αγωνιστικά, αμφίβολοι και πάλι οι Τάουνσεντ (μπακ) και Μίρφιν (στόπερ) που δεν έχουν ξεπεράσει πλήρως τα προβλήματα τραυματισμών τους.

Αν και προηγήθηκε στο σκορ, η Μπέρι ηττήθηκε με 3-1 εντός από την Σέφιλντ Γιουν. Χωρίς νίκη για 15 σερί ματς, η ομάδα του Κρις Μπρας (μονιμοποιήθηκε στον πάγκο) που έχει μοναδικό στόχο την παραμονή. Ενισχύθηκε με τον Μακρέθ (εξτρέμ, Μάκλσφιλντ). Αγωνιστικά, συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο Σοάρες (μπακ). Αμφίβολοι πάλι οι Μπαρνέτ (στόπερ), Μπράϊαν (μέσος), Ίσμαελ (φορ), Μάϊερ (μπακ), Τζόουνς (μπακ). Πάντα εκτός ο Κάμερον (στόπερ) που λογίζεται μακροχρόνια τραυματίας.

ΣΑΟΥΘΕΝΤ-ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Ήταν άτυχη που δεν επικράτησε της Σουίντον εκτός (0-0), καθώς έχασε πολλές ευκαιρίες να σκοράρει ενώ και ο αντίπαλος κίπερ βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα. Αήττητη για 13 σερί ματς η Σαουθέντ και πλέον, ο τεχνικός, Φιλ Μπράουν δεν κρύβει την αισιοδοξία του, αναφορικά με την διεκδίκηση θέσης για τα πλέι-οφ ανόδου. Αγωνιστικά, αμφίβολοι και πάλι οι Κόκερ (μπακ), Μακ Λάφλιν (εξτρέμ) ενώ συνεχίζουν να λείπουν οι Μούνεϊ (φορ) και Ίνις (στόπερ) που δεν έχουν αποθεραπευτεί.

Με ανατροπή στο σκορ, η Σέφιλντ Γιουν, επικράτησε με 3-1 εκτός της Μπέρι και με πέντε σερί νίκες έχει πιάσει κορυφή στην Λιγκ1. Χαμηλούς τόνους πάντως κρατάει ο τεχνικός, Κρις Γουίλντερ ενόψει της δύσκολης συνέχειας για τις «λεπίδες» και την επίτευξη του στόχου της ανόδου. Ενισχύθηκε με τον Κάρουθερς (μέσος) από την ΜΚ Ντονς. Αγωνιστικά, δεν έχει προκύψει κάποιο νεότερο πρόβλημα απουσίας. Ο Χάσεϊ (μπακ) μπήκε σε κανονικό ρυθμό προπονήσεων και είναι κοντά στην επιστροφή του.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: X

ΣΟΥΪΝΤΟΝ-ΣΡΙΟΥΣΜΠΕΡΙ

Με τον κίπερ Βιγκορού να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να κατεβάζει ρολά, η Σουίντον πήρε ανέλπιστο βαθμό ισοπαλίας εντός κόντρα στην Σαουθέντ με 0-0. Παραδοχή πλέον και του προέδρου για λάθος «στήσιμο» της ομάδας το καλοκαίρι, παραμένει πέντε ματς χωρίς νίκη και οι Γουίλιαμς και Σέργουντ ακόμα «ψάχνονται» για την βελτίωση. Στα αγωνιστικά ζητήματα, πιθανόν να επιστρέψει ο Τόμπσον (μπακ) ενώ παραμένουν αμφίβολοι οι Όρμοντ-Οτερβίλ (μπακ) και Κασίμ (μέσος) λόγω τραυματισμών. Χάνει τη σεζόν ο Σέντλες-Γουάϊτ (στόπερ).

Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, προσπάθησε περισσότερο στην επανάληψη αλλά μάλλον δίκαια ηττήθηκε με 1-0 εντός από την Φλίτγουντ. Τρεις σερί ήττες για την Σριούσμπερι, με τον τεχνικό, Πολ Χερστ να έχει και πάλι αρκετά παράπονα από τους παίκτες του. Ενισχύθηκε με την απόκτηση του Ν’ Σιαλά (στόπερ) από την Χάρτλπουλ. Αγωνιστικά, δεν έχει προκύψει κάποιο νεότερο πρόβλημα, με τους Μακ Γκίβερν (μπακ) και Λιτς-Σμιθ (φορ) να παραμένουν εκτός πλάνων λόγω τραυματισμών.