Newspaper cover page thumbnail

Τέλος ο Σέρινταν

7/1/2017

ΚΟΛΤΣΕΣΤΕΡ-ΚΑΡΛΑΪΛ

H Κόλτσεστερ υπέταξε δίκαια την Τσέλτεναμ για την έκτη νίκη στο αήττητο επτά αγώνων που την έφερε κοντά στις θέσεις πλέι οφ. Μπήκε πολύ δυνατά χάνοντας ευκαιρίες να εξασφαλιστεί από το πρώτο ημίχρονο, μόνο σε μία περίπτωση απειλήθηκε σοβαρά. Over τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, ενώ μετράει οκτώ over στα έντεκα τελευταία παιχνίδια. Αμφίβολοι οι Πρόσερ (στόπερ), Μπριγκς και Κινσέλα (μπακ), Λοφτ (μέσος), Τζόνστον (φορ), εκτός ο φορ Σμότζιτς (3 γκολ).

Στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα υποχρεώθηκε η Καρλάιλ, υποχωρώντας στην τρίτη θέση. Προηγήθηκε με τον συνήθη ύποπτο Γουάικ, όμως στην επανάληψη τα έκανε… μαντάρα. Εχει υποστεί μόνο μία ήττα σε 12 εκτός έδρας αγώνες (με επτά ισοπαλίες).  Γκολ-γκολ τα έντεκα από τα 12 τελευταία της παιχνίδια, over τα δέκα από τα 13 τελευταία της. Δεν υπολογίζονται οι Γκρέιντζερ (αριστερός μπακ, 4 γκολ), ΜακΚι (αναπληρωματικός μέσος) και Τζόουνς (εξτρέμ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 2

ΧΑΡΤΛΠΟΥΛ-ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ

Με ένα βαθμό έφυγε η Χάρτλπουλ από το Ακρινγκτον, και συνεχίζει την προσπάθεια για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις. Μετά το «φτωχό» σε φάσεις πρώτο ημίχρονο, το ματς άναψε για τα καλά στην επανάληψη όπου απάντησε και στις δύο περιπτώσεις που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Εχει τη δεύτερη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας. Αμφίβολοι οι Μάρτιν (αριστερός μπακ) και Τόμας (εξτρέμ, 7 γκολ), εκτός οι Τζόουνς (στόπερ), Μάγκνεϊ (δεξιός μπακ), Χέρντμαν και Φιούστερ (αναπληρωματικοί επιθετικοί).

Η Γκρίμσμπι έσπασε το φετινό εντός έδρας αήττητο της Καρλάιλ, επικρατώντας με εντυπωσιακή ανατροπή. Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίωρο, στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Μπογκλ που σκόραρε δις (φτάνοντας τα 18 γκολ στη σεζόν) και έδωσε την ασίστ στο τρίτο γκολ προσυπογράφοντας τον θρίαμβο της ομάδας του. Ηταν η μόλις δεύτερη νίκη της στα επτά τελευταία παιχνίδια. Παραμένουν αμφίβολοι οι μέσοι ΜακΑλιστερ-Σάμερφιλντ και ο εξτρέμ Τσέιμπερς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Χ

ΛΕΪΤΟΝ ΟΡΙΕΝΤ-ΜΠΑΡΝΕΤ

Ντέρμπι του Λονδίνου, χωρίς ιδιαίτερη αντιπαλότητα. Η Λέιτον Οριεντ έχασε τη… μπάλα στην έδρα της Εξετερ με το 4-0 στην πραγματικότητα να την κολακεύει!

Σε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της σεζόν, δέχθηκε γκολ στα πρώτα λεπτά και παραδόθηκε ολοκληρωτικά στην επανάληψη. Κακές οι επιδόσεις της εντός έδρας, έχοντας υποστεί εννιά ήττες σε 13 αγώνες. Aμφίβολοι οι Μεζάγκ (στόπερ), Ντάλμπι και Σίμπσον (επιθετικοί), εκτός οι Γιάνσε (δεξιός μπακ), Κόρνικ (εξτρέμ) και Κέλι (μέσος).

Ακόμη μία νίκη -πέμπτη στα επτά τελευταία παιχνίδια- για την Μπαρνέτ που λύγισε την αντίσταση της Πλίμουθ πλησιάζοντας σε απόσταση βολής από τις θέσεις πλέι οφ. Προηγήθηκε νωρίς και στη συνέχεια έπαιξε υποδειγματική άμυνα κρατώντας το προβάδισμα χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα. Ενισχύθηκε με τους αμυντικούς Σάντος, Τουτόντα και τον επιθετικό Ακινόλα. Ξανά αμφίβολοι οι μέσοι Ουάτσον (βασικός) και Τσάμπιον (αναπληρωματικός), ίσως επιστρέψει ο αναπληρωματικός φορ Μέισον-Κλαρκ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: OVER

ΜΑΝΣΦΙΛΝΤ-ΚΡΟΥ

Η Μάνσφιλντ πέρασε με μεγάλο διπλό από την έδρα της Μπλάκπουλ και επιστρέφοντας στις νίκες μετά από ανεπιτυχές σερί πέντε αγώνων αποσπάστηκε αισθητά από την επικίνδυνη ζώνη. Ο αντίπαλος μπήκε καλύτερα, όμως πήρε κεφάλι στο σκορ με το 11ο φετινό γκολ του Γκριν και στη συνέχεια ήταν συμπαγής αμυντικά και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Εκαναν ντεμπούτο οι τέσσερις νεοφερμένοι, ο γκολκίπερ Κιν, οι μέσοι Μπάιρομ-Γουάιτμαν και ο επιθετικός Αρκιν.

Με ένα βαθμό έφυγε η Κρου από την έδρα της Μόρκαμ και συνεχίζει την προσπάθεια για να απομακρυνθεί οριστικά από την επικίνδυνη ζώνη. Το 0-0 είναι κάπως μαγική εικόνα πάντως, καθώς και οι δύο ομάδες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες (και ιδιαίτερα η Μόρκαμ που είχε και δοκάρι), με τους δύο γκολκίπερ να κατεβάζουν ρολά. Αμφίβολος ο βασικός επιθετικός Λόου (4 γκολ), υπάρχουν και ορισμένοι μακροχρόνιοι τραυματίες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: X

ΜΟΡΚΑΜ-ΝΟΤΣ ΚΑΟΥΝΤΙ

Η Μόρκαμ ήταν ανώτερη της Κρου, είχε και δοκάρι, όμως δεν μπόρεσε να επιβληθεί και συνεχίζει να αγωνιά για το μέλλον της στην κατηγορία. Κακές οι εντός έδρας επιδόσεις της, με τρεις νίκες και οκτώ ήττες σε 12 αγώνες. Ασχημα νέα έβγαλε στην επιφάνεια ο τεχνικός Τζιμ Μπέντλι, γνωστοποιώντας πως έχει επιβληθεί μεταγραφικό εμπάργκο. Εξέτισε ο αναπληρωματικός χαφ Κένιον, δύσκολα ο Στόκτον (βασικός φορ, 5 γκολ).

Η συντριβή στην έδρα της Κέμπριτζ που αποτέλεσε την ένατη συνεχόμενη ήττα έφερε και την απομάκρυνση του Τζον Σέρινταν από την τεχνική ηγεσία της Νοτς Κάουντι. Προσωρινά αναλαμβάνει με μορφή υπηρεσιακού ο 36χρονος Αλαν Σμιθ, που βρίσκεται στο δυναμικό της από τον Μαϊο του 2014. Παραμένει χωρίς ισοπαλία εκτός έδρας (πέντε νίκες-έξι ήττες). Ξανά αμφίβολοι ο βασικός δεξιός μπακ Τουτλ και ο χαφ Αμπόρα, δεν υπολογίζεται ο βασικός εξτρέμ Ρόντμαν.

ΣΤΙΒΕΝΕΪΤΖ-ΝΙΟΥΠΟΡΤ

Η Στιβενέιτζ έφτασε κοντά σε θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Ντονκάστερ, όμως λύγισε στα τελευταία λεπτά και μετρώντας τρεις συνεχόμενες ήττες διατηρείται στα μέσα της κατάταξης. Εξαρχής βρέθηκε σε θέση άμυνας παρακολουθώντας το αντίπαλο να χάνει σημαντικές ευκαιρίες, ενώ από την πλευρά της απείλησε ελάχιστα. Κακές οι εντός έδρας επιδόσεις της, με τρεις νίκες και οκτώ ήττες σε 12 εντός έδρας αγώνες. Μοναδικός απόντας είναι ο αναπληρωματικός επιθετικός Κόνλον.

Η Νιούπορτ λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη στην ισχυρή έδρα της Γουίκομ, όμως υπέκυψε και παραμένει βυθισμένη στην τελευταία θέση. Δίκαιο το αποτέλεσμα πάντως, είχε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια. Εχει μαζέψει περισσότερους βαθμούς εκτός έδρας (11) από ότι εντός (6). Ενισχύθηκε με τους επιθετικούς Γουίλιαμς (από Πιτέρμπορο) και Γκόρντον (δανεικός από Γουέστ Χαμ). Αμφίβολοι οι βασικοί μέσοι Λάμπαντι (2 γκολ) και Τόζερ, εκτός οι Τέρλι και Κάμερον (στόπερ), Λιούις (εξτρέμ), Κοξ και Πάρκιν (επιθετικοί).