Newspaper cover page thumbnail Newspaper cover page thumbnail

«Βλέπει» κορυφή η Πίτερχεντ

26/2/2019

ΠΙΤΕΡΧΕΝΤ-ΚΑΟΥΝΤΕΝΜΠΙΘ

Eξ΄αναβολής ματς για την 16η αγωνιστική. Aπό διπλό στην έδρα της Στέρλινγκ Άλμπιον προέρχεται η Πίτερχεντ. Το συγκρότημα του Τζιμ ΜακΙνάλι έχει την ευκαιρία να πατήσει κορυφή και να μπει σε τροχιά απευθείας ανόδου. Στα τέσσερα από τα τελευταία έξι παιχνίδια τους οι «Μπλε Τόνοι» έχουν κρατήσει το μηδέν, ενώ μπροστά στο κοινό τους έχουν γνωρίσει δύο ήττες σε 12 ματς.

Αναμενόμενη ήττα στο Εδιμβούργο για την Κάουντενμπιθ. Το σύνολο του Γκάρι Μπόλαν πλήρωσε το νωθρό ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, δίχως να καταφέρει να αντιδράσει στην συνέχεια. Δεν πρόλαβε να χαρεί για πολύ το τρίποντο κόντρα στην Αλμπιον Ρόβερς, ουσιαστικά όμως παραμένει αδιάφορη βαθμολογικά μέχρι το φινάλε της σεζόν. Σταθερά εκτός ο τραυματίας φορ Κόνελι.

• Η Κάουντενμπιθ μετράει οκτώ under σε 12 εξόδους.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ξεκάθαρο φαβορί η Πίτερχεντ που θέλει να βρεθεί στην κορυφή και πιθανότητα δεν θα συναντήσει προβλήματα κόντρα στην αδιάφορη Κάουντενμπιθ. Ασος από ημίχρονο.

ΜΠΕΡΓΟΥΪΚ-ΑΝΝΑΝ

Εξ΄αναβολής ματς για την 23η αγωνιστική. Για ένα ημίχρονο παρουσιάστηκε ανταγωνιστική κόντρα στην Ελγκιν Σίτι η Μπέργουϊκ. Το συγκρότημα του Χάρβεϊ κατέρρευσε στην επανέναρξη, δέχτηκε τρία γκολ και γνώρισε την έκτη διαδοχική του ήττα. Το μόνο θετικό είναι πως η ουραγός  Αλμπιον Ρόβερς δείχνει ανήμπορη να την απειλήσει. Συμπλήρωσε δέκα αγωνιστικές χωρίς τρίποντο. Δανείστηκε τον μέσο Μπλους από τη Λίβινγκστον . Εκτός οι Σι (φορ) και Ορου (μπακ).

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος έδωσε η Ανναν που επικράτησε άνετα  με 4-0 της Αλμπιον Ρόβερς. Με τρία γκολ στο πρώτο 25λεπτο «κλείδωσε» την τέταρτη νίκη της στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές. Με μια ήττα στα εννιά πιο πρόσφατα παιχνίδια της έχει σταθεροποιηθεί στην τετράδα. Δεν αναφέρθηκαν προβλήματα απουσιών.

• Η Ανναν μετράει οκτώ over στις 12 εξόδους της.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε καλό φεγγάρι η Ανναν που θέλει να διατηρήσει το πλεονέκτημα στην μάχη για την 4η θέση και λογικά θα έχει εύκολο έργο κόντρα στην απογοητευτική Μπέργουϊκ. Διπλό σε συνδυασμό με over.

ΕΛΓΚΙΝ ΣΙΤΙ-ΚΟΥΪΝΣ ΠΑΡΚ

Εξ΄αναβολής ματς για την 23η αγωνιστική. Με καταιγιστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η Ελγκιν Σίτι πέρασε με 0-3 από την έδρα της Μπέργουϊκ. Η ομάδα του Πράις έφτασε τις τρεις διαδοχικές νίκες και με δέκα βαθμούς στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια κρατιέται στο κυνήγι της 4η θέσης, από την οποία βρίσκεται στο -6, με ματς λιγότερο.Χωρίς απουσίες.

Από εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στην Κλάιντ προέρχεται η Κουίνς Παρκ. Η ομάδα του Μαρκ Ρόιμπερτς  έμεινε πίσω στο σκορ στο 81΄, παρόλα αυτά δεν τα παράτησε και τέσσερα λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση για το τελικό 1-1. Αδιάφορη βαθμολογικά μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος.. Δεν αναφέρονται απουσίες.

• Η Eλγκιν έχει πετύχει από τρία γκολ στα τέσσερα τελευταία ματς της.
  • Σε 10 εξόδους η Κουίνς Παρκ έχει πανηγυρίσει ένα διπλό.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε καλύτερη κατάσταση και με μεγαλύτερο κίνητρο η Ελγκιν που θέλει να εξαντλήσεις τις ελπίδες της για τα πλέι-οφ. Ασος.

ΣΤEΡΛΙΝΓΚ ΑΛΜΠΙΟΝ-ΚΛΑΪΝΤ

Την ήττα με 0-1 μπροστά στο κοινό της κόντρα στην Πίτερχεντ γνώρισε την Στέρλινγκ Αλμπιον στο τελευταίο της ματς. Οι δύο διαδοχικές ήττες αύξησαν στους επτά βαθμούς την διαφορά από την 4η θέση. Παραμένουν εκτός οι Χάμιλτον (μπακ) και Μουν (μέσος). Αμφίβολοι δίνονται οι αμυντικοί Χόρνι και ΜακΓκρέγκορ, αλλά και ο φορ ΜακΝτόναλντ.

Ισόπαλη με 1-1στην έδρα της Κουίνς Παρκ αναδείχθηκε η Κλάιντ. Το σύνολο του  Ντάνι Λένον κατάφερε να προηγηθεί στο 81΄, ωστόσο δεν χάρηκε για πολύ το προβάδισμα, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα δέχτηκε την ισοφάριση. Εχασε έδαφος στο κυνήγι της απευθείας ανόδου, παρόλα αυτά έδωσε συνέχεια στο αήττητο σερί της για 14η αγωνιστική. Τραυματίας ο αρχηγός Νίκολ (μέσος).

• Η Κλάιντ μετράει πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες στις τελευταίες οκτώ εξόδους της.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Στέρλινγκ Αλμπιον έχει έδαφος στην ούτως ή άλλως δύσκολη προσπάθεια της να προλάβει τα πλέι-οφ και πλέον το κίνητρο βρίσκεται στο στρατόπεδο της Κλάιντ που θέλει να διατηρηθεί σε επαφή με την απευθείας άνοδο. Διπλό.