Newspaper cover page thumbnail Newspaper cover page thumbnail

Φιλόδοξη η Βόλνα Πινσκ

16/5/2020

ΟΡΣΧΑ-ΓΚΡΑΝΙΤ ΜΙΚΑΣΕΒΙΤΣΙ
Η Ορσχα πάλεψε και ανταμείφθηκε με ένα βαθμό στην έδρα της Οσμπάναβι (0-0), με την δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία να την διατηρεί στο δεύτερο μισό της κατάταξης. Δέχτηκε πίεση κατά διαστήματα όμως άντεξε, λίγα πράγματα στο επιθετικό κομμάτι. Είναι μία από τις ομάδες που τιμωρήθηκαν με αφαιρέσεις βαθμών για στημένα παιχνίδια που αφορούν την περασμένη σεζόν Δεν αναφέρθηκαν προβλήματα για τον Αλεξάντερ Βόπσεφ, που ανέλαβε στις αρχές του έτους.
Κάκιστο το ξεκίνημα της Γκράνιτ Μικασέβιτσι, που υπέκυψε εντός έδρας και στην Βόλνα Πινσκ (0-1) μετρώντας πια τέσσερις ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές. Πάντως ήταν κάπως άτυχη μένοντας «άσφαιρη» σε δεύτερο συνεχόμενο, για να λυγίσει με γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ενισχύθηκε με τον επιθετικό Γκόρμπαχ, αστέρι της είναι ο αριστερός χαφ Πάβλοβετς. Και αυτή έχει φέτος νέο πρόσωπο στον πάγκο, τον Ολεγκ Κόρολ που έχει άπαντες διαθέσιμους.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Τραγική η παρουσία της Γκράνιτ Μικασέβιτσι, ευκαιρία στους γηπεδούχους να βελτιώσουν τη θέση τους.

ΒΟΛΝΑ ΠΙΝΣΚ-ΚΧΙΜΙΚ ΣΒΕΤΛΟΓΚΟΡΣΚΙ
Η Βόλνα Πινσκ ίδρωσε αλλά πέρασε αλώβητη από την έδρα της Γκράνιτ Μικασέβιτσι (0-1), για την δεύτερη συνεχόμενη νίκη (ενώ είχε ένα βαθμό στα δύο πρώτα ματς). Πέρυσι έκανε μέτρια πορεία και σκοπεύει σε κάτι καλύτερο φέτος, στηριζόμενη αρκετά στους Κλιούκιν (γκολκίπερ) και Κίμπουκ (εξτρέμ). Under και no goal τα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια της. Απόλυτα ικανοποιημένος δήλωσε ο τεχνικός Μπελένκο, που δεν υπολογίζει τον επιθετικό Σοκούροφ.
Παρότι έχουν παιχθεί μόλις τέσσερις αγωνιστικές, η Κχίμικ Σβετλογκόρσκι μοιάζει ήδη καταδικασμένη! Οχι μόνο επειδή παρότι πάλεψε στην έδρα της Σπούτνικ Ρέχιτσα υπέστη την τέταρτη ήττα (1-0) σε ισάριθμα (με 0-11 γκολ), αλλά και καθώς της έχουν αφαιρεθεί εννιά βαθμοί λόγω ενοχής της για στημένα ματς. Φέτος έχει νέο τεχνικό τον Ολεγκ Τσερέπνεφ, ενώ πιο αναγνωρίσιμοι παίκτες της είναι ο γκολκίπερ Βισότσκι και ο αριστερός μπακ Κουλέσοφ. Πλήρης αποστολή.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Εφιαλτική κατάσταση για την Κχίμικ, φαντάζει δύσκολο να γλιτώσει ακόμη μία ήττα.

ΛΙΝΤΑ-ΟΣΜΠΑΝΑΒΙ
Την δεύτερη ήττα στη σεζόν γνώρισε η Λίντα, με θύτη την Σμόργκον (1-0) και υποχώρησε στο δεύτερο μισό της κατάταξης. Αν και απέκτησε αριθμητικό αβαντάζ λίγα λεπτά μετά το γκολ που δέχθηκε, δεν μπόρεσε να το εξαργυρώσει. Ηγέτης της ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Γιαν Σένκεβιτς (5 γκολ), ενώ της έχει επιβληθεί αφαίρεση τριών βαθμών. Μοναδικός απόντας για τον Γιούρι Καρατάι (ανέλαβε φέτος) είναι ο τιμωρημένος δεξιός μπακ Σαμέντοφ.
«Λευκή» ισοπαλία στην Ορσχα παραχώρησε η Οσμπάναβι, που είχε ξεκινήσει με εντυπωσιακό διπλό προτού ακολουθήσουν δύο ήττες. Η νεοφώτιστη είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα και ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες που όμως πέρασαν αναξιοποίητες. Ατού της ο έμπειρος τεχνικός Αντουάν Μαγιόροφ, που βρίσκεται για τέταρτη σεζόν στο πόστο, Επιθετικά ξεχωρίζει ο Κοντσεντάιλοφ. No goal τα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια της, δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα απουσιών.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πιο αμφίρροπο από ότι δείχνει το προσφερόμενο σετ, βρίσκουμε αξία στο Χ2.