Η Αρμάνι αγκάλιασε το φετινό Scudetto [vid]

Τετάρτη, 15 Ιουνίου 2022 - 00:12

Με κυριαρχική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο και επί μέρους 22-7, επικράτησε 77-62 και έκανε το 3-1 στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος.

Μια νίκη μακριά από τον φετινό τίτλο στην Ιταλία είναι το Μιλάνο. Η Αρμάνι επικράτησε 77-62 στον τέταρτο τελικό των πλέι οφ της Lega Basket και απέχει μια νίκη από το Scudetto. Ένα ακόμα ματς που ο Σιλντς ήταν αυτός που έκανε όλη τη δουλειά. Ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους. Με τους Χολ, Γκραντ και Χάινς να είναι διψήφιοι και να δίνουν κομβικές λύσεις στην επίθεση. Στην πλευρά της Μπολόνια, ο Σενγκέλια σημείωσε 21 πόντους, ενώ θετική παρουσία είχε και ο Ζαϊτέ με 12 πόντους. Στην Βίρτους, όμως, στοίχησαν τόσο το τελευταίο δεκάλεπτο όσο και το 3/13 στα τρίποντα.

Ένα δεκάλεπτο υπεροχής

Τα πρώτα τριάντα λεπτά στο ματς δεν ανέδειξαν κανέναν εκ των δύο ομάδων να έχει το πάνω χέρι. Στο 30' το σκορ ήταν ισόπαλο 55-55. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, το Μιλάνο κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με επί μέρους 22-7. Μετά το 57-55 που σκόραρε ο Σενγκέλια, ακολούθησε ένα σερί 18-0 για την Αρμάνι. Η οποία με το καλάθι του Χάινς προηγήθηκε 73-57 στο 37'. Την ίδια χρονική στιγμή, η Βίρτους έμεινε χωρίς σκορ για κάτι λιγότερο από 7 λεπτά (σ.σ.: για την ακρίβεια 6'44'') και όλα τελείωσαν. Με την Αρμάνι να επικρατεί 77-62, να κάνει το 3-1 στη σειρά των τελικών. Πλέον, η ομάδα του Μεσίνα είναι μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα την ώρα που η αντίστοιχη του Σκαριόλο είναι με την… πλάτη στον τοίχο.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-34, 55-55, 77-62.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.