Γλίτωσε η Ισπανία, θρίαμβος της Πορτογαλίας! (vids)

Κυριακή, 5 Ιουνίου 2022 - 23:49

Η “ρόχα” βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ στην Τσεχία του Βατσλίκ και ισοφάρισε ισάριθμες αποφεύγοντας στις καθυστερήσεις την ήττα, εντυπωσιακοί ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο (2 γκολ) και η.. παρέα του στο 4-0 επί της Ελβετίας.

Ο CR7 οδήγησε την ομάδα του Φερνάντο Σάντος στην πρώτη νίκη στον όμιλο της Α' κατηγορίας. Στο 15’ έδωσε ασίστ στον Γουίλιαμ Καρβάλιο για το 1-0, ενώ στο 35’ και το 39’ τελείωσε δύο φάσεις από κοντά κάνοντας το 3-0 και φτάνοντας τα 117 γκολ με την Εθνική. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 68’ ο Ζοάο Κανσέλο.

Στον ίδιο όμιλο, η Τσεχία μετά την εντός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Ελβετίας, άγγιξε ακόμη μία μεγάλη επιτυχία μένοντας τελικά στο ισόπαλο 2-2 με τους Ισπανούς. Γκάβι και Ινιγο Μαρτίνεθ σκόραραν για τους Ιβηρες του Λουίς Ενρίκε που πλέον μετρούν δύο ισοπαλίες σε ισάριθμες αγωνιστικές. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Τόμας Βατσλίκ και ο στόπερ του Άρη, Γιακούμπ Μπράμπετς ήταν βασικοί.

League A (2ος όμιλος)

2η αγωνιστική (5/6)

Πορτογαλία-Ελβετία 4-0 (15’ Καρβάλιο, 35’, 39’ Κριστιάνο, 68’ Κανσέλο)

Τσεχία-Ισπανία 2-2 (4’ Πέσεκ, 66’ Κούχτα - 45’+3’ Γκάβι, 90’ Ι. Μαρτίνεθ)

Ελβετία-Ισπανία

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.