Ηττα της Ντόρτμουντ με απίστευτη ανατροπή από την Βέρντερ Βρέμης (vids)

Σάββατο, 20 Αυγούστου 2022 - 19:01

Με εκπληκτική ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Βέρντερ Βρέμης έκανε τη μεγάλη έκπληξη της 3ης αγωνιστικής, νικώντας 3-2 μέσα στο Ντόρτμουντ την Μπορούσια.

Οι Βεστφαλοί -χωρίς να το αξίζουν, αφού δεν έπαιξαν καλά και δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις-, προηγούνταν 2-0 ως το 89΄ με γκολ του Μπραντ και του Γκερέιρο, όμως οι νεοφώτιστοι έκαναν το απίστευτο. Αφού ο Μπιουκάναν μείωσε στο 89΄, σκόραραν δις στις καθυστερήσεις με Σμιτ και Μπερκ! Παίρνοντας ένα τεράστιο διπλό, υποχρεώνοντας παράλληλα την Ντόρτμουντ στην πρώτη φετινή ήττα.

Μαύρα χάλια η Λεβερκούζεν

Κάκιστο είναι το ξεκίνημα για τις "ασπιρίνες" που γνώρισαν βαριά εντός έδρας ήττα από τη Χοφενχάιμ (0-3) και δεν έχουν αθμό μετά από τρία ματς. Αντιθέτως Μάιντς συνεχίζει αήττητη στη Bundesliga, πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της περνώντας με 2-1 από την έδρα της Αουγκσμπουργκ.

Η Φράιμπουργκ πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Στουτγκάρδης, χάρη σε γκολ του Γκρίφο. Για τους γηπεδούχους, ο Ντίνος Μαυροπάνος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο και μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοσφαρίσει στο 35΄, με κεφαλιά που απέκρουσε με υπερένταση ο τερματοφύλακας. Βόλφσμπουργκ και Σάλκε έμειναν στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πέναλτι και τους "πράσινους" να βλέπουν ένα γκολ του Γκιλαβογκί να ακυρώνεται από το VAR.

Αναλυτικά η 3η αγωνιστική

Γκλάντμπαχ-Χέρτα Βερολίνου 1-0 (34΄ πεν. Πλεά)

Ντόρτμουντ-Βέρντερ Βρέμης 2-3 (45' Μπραντ, 77΄ Γκερέιρο - 89΄ Μπιουκάναν, 93΄ Σμιτ, 95΄ Μπερκ)

Λεβερκούζεν-Χοφενχάιμ 0-3 (9΄ Μπαουμγκάρτνερ, 35΄ Κράμαριτς, 78΄ Ρούτερ)

Αουγκσμπουργκ-Μάιντς 1-2 (35΄ Ντεμίροβιτς - 31΄ Ονισίουο, 93΄ Λι)

Στουτγκάρδη-Φράιμπουργκ 0-1 (11΄ Γκρίφο)

Βόλφσμπουργκ-Σάλκε 0-0

Ουνιόν Βερολίνου-Λειψία 19:30