Ισόπαλη 1-1 η Νότιγχαμ Φόρεστ στην έδρα της Εβερτον (vids)

Σάββατο, 20 Αυγούστου 2022 - 19:19

Με “ήρωα” τον γκολκίπερ Χέντερσον η Νότιγχαμ Φόρεστ άγγιξε μία μεγάλη νίκη, τελικά πήρε ένα βαθμό στο "Γκούντισον Παρκ" (1-1), φτάνοντας τους τέσσερις μετά από τρεις αγωνιστικές στην Πρέμιερ Λιγκ.

Υπό το βλέμμα του Βαγγέλη Μαρινάκη, η Νότιγχαμ Φόρεστ άγγιξε την πρώτη της φετινή εκτός έδρας νίκη στην Premier League, όμως ισοφαρίστηκε στο 88′. Το ματς δεν είχε σκορ μέχρι το 81’, όταν η Φόρεστ πήρε το προβάδισμα με τον Τζόνσον να σκοράρει από κοντά μετά από επέμβαση του τερματοφύλακα των «ζαχαρωτών» σε μακρινό σουτ. Ωστόσο, επτά λεπτά αργότερα ο Γκρέι βγήκε τετ α τετ με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων και έφερε το ματς στα ίσια.

Εφτασε τετράδα η Φούλαμ με την πρώτη της φετινή νίκη (3-2 την Μπρέντφορντ). Μεγάλη νίκη πήρε η Σαουθάμπτον στην έδρα της Λέστερ (1-2). Οι "αλεπούδες" προηγήθηκαν με φάουλ του Μάντισον, όμως ο Τσε Ανταμς με δύο γκολ έκανε μόνος του την ανατροπή για την ομάδα του Ραλφ Χάζενχουλτ.

Συναρπαστική εξέλιξη στο Φούλαμ-Μπρέντφορντ με τους γηπεδούχους να χάνουν προβάδισμα δύο τερμάτων αλλά καθάρισε για λογαριασμό τους στο τέλος να «καθαρίζει» ο Αλεξάνταρ Μίτροβιτς (3-2). Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Κρίσταλ Πάλας, 3-1 την Αστον Βίλα. Ο Γουότκινς έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους μόλις στο 5΄, ωστόσο δύο γκολ του Ζαχά (7’, 58’) και ένα του Ματετά (71’) οδήγησαν στην επικράτηση τους Λονδρέζους.

Νωρίτερα το Σάββατο, με το 185ο γκολ του στην Premier League (ρεκόρ τερμάτων με μία μόνο ομάδα του πρωταθλήματος, το προηγούμενο είχε ο Σέρχιο Αγουέρο στη Μάντσεστερ Σίτι), ο Χάρι Κέιν χάρισε στην Τότεναμ δύσκολη νίκη με 1-0 επί της Γουλβς και την ανέβασε προσωρινά στην κορυφή.