Α’ Γερμανίας: Εβγαλε το.. εξάσφαιρο η Ουνιόν Βερολίνου! +vids

Σάββατο, 27 Αυγούστου 2022 - 18:35

Εντυπωσιάζουν στο ξεκίνημα της σεζόν οι Βερολινέζοι που ταπείνωσαν την Σάλκε με το εκκωφαντικό 1-6! Επιστροφή στις νίκες για την Ντόρτμουντ (0-1 την Χέρτα), νέα επιτυχία για την Χοφενχάιμ (1-0 την Αουγκσμπουργκ).

Η Λεβερκούζεν επιτέλους «ξύπνησε» και πέτυχε την πρώτη νίκη της στη σεζόν και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, επικρατώντας εύκολα στην έδρα της Μάιντς με 3-0, ενώ σημαντική νίκη πέτυχε και η Ντόρτμουντ στην έδρα της Χέρτα Βερολίνου (0-1).

Επιστροφή στις νίκες για την Ντόρτμουντ -μετά το σοκ της ήττας από τη Βέρντερ Βρέμης- νικώντας 1-0 τη Χέρτα στο Βερολίνο. Οι Βεστφαλοί ξεκίνησαν με δύο δοκάρια, στο 15’ από το σουτ του Ρόις και την παρέμβαση του Κένι και πέντε λεπτά μετά σε προσπάθεια του Οζκάν, για να έρθει το πρώτο γκολ του Μοντέστ, με κεφαλιά μετά από ασίστ του Οζκάν, λίγο μετά το ημίωρο και το 0-1. Η Μπορούσια ήταν καλύτερη και στην επανάληψη, χάνοντας σωρεία ευκαιριών, για να έρθει το δοκάρι του Ρίχτερ στο 79’ ως… απάντηση των «πρωτευουσιάνων» αλλά μέχρι εκεί.

Αναλυτικά η 4η αγωνιστική στην Bundesliga

Φράιμπουργκ-Μπόχουμ 1-0 (48΄ Γκρίφο)

Λειψία-Βόλφσμπουργκ 2-0 (5' πεν., 90' Νκούνκου)

Μάιντς-Λεβερκούζεν 0-3 (29' Παλάσιος, 39', 41' Φρίμπονγκ)

Χοφενχάιμ-Άουγκσμπουργκ 1-0 (39' Γκάιγκερ)

Χέρτα Βερολίνου-Ντόρτμουντ 0-1 (32' Μοντέστε)

Σάλκε-Ουνιόν Βερολίνου 1-6 (31' πεν. Μπούτλερ-6' Θόρσμπι, 45'+ Χάμπερερ, 36', 46' Μπέκερ, 87', 90' Μίτσελ)