Α’ Γερμανίας: Επιασε κορυφή η Φράιμπουργκ! (vids)

Σάββατο, 3 Σεπτεμβρίου 2022 - 18:46

Η απώλεια βαθμών που είχε η Μπάγερν στην έδρα της Ουνιόν Βερολίνου (1-1) άνοιξε στην εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο Europa League, Φράιμπουγκ τον δρόμο για την κορυφή καθώς άλωσε το Λεβερκούζεν (2-3)!

Ήταν η 4η νίκη της Φράιμπουργκ στο πρωτάθλημα, ενώ για την Λεβερκούζεν η 4η ήττα!

Η Μπάγερν ισοφάρισε γρήγορα το γκολ που δέχτηκε από την Ουνιόν, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να «σπάσει» την καλά στημένη άμυνα των πρωτευουσιάνων, με αποτέλεσμα να χάσει άλλους δύο βαθμούς (1-1) και να μείνει στη 2η θέση μαζί με τη σημερινή της αντίπαλο.

Μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, η Κολονία επέστρεψε στις νίκες με το εμφατικό «διπλό» στην έδρα της Βόλφσμπουργκ (4-2) κι ενώ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από τους «Λύκους». Οι «τράγοι» ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα από το πρώτο μέρος, όταν μετέτρεψαν το 0-1 σε 3-1. Παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν με το δεύτερο γκολ του Νμέτσα στο 79΄, ο Αντεμιάν που είχε περάσει ως αλλαγή στο 65΄ στο 84΄ «σφράγισε» το δεύτερο «τρίποντο» για την ομάδα του, που μετά από 5 ματς παραμένει αήττητη (2 νίκες και 3 ισοπαλίες).

Στο 81΄ η Μπόχουμ άνοιξε το σκορ, το γκολ του Στόγκερ δε μέτρησε (το VAR έδειξε ότι ο σκόρερ είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του) και πέντε λεπτά μετά η Βέρντερ «τιμώρησε» τους γηπεδούχους με τον Φούλκρουγκ. Ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις «έγραψε» το τελικό 2-0. Βασικός με την Μπόχουμ, που μετά από 5 ματς δεν έχει ακόμη βαθμό, ήταν ο Βασίλης Λαμπρόπουλος.

Με τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο βασικό σε ένα ακόμη ματς, η Στουτγκάρδη απέτυχε να εκμεταλλευτεί την έδρα της, παραχωρώντας ισοπαλία (1-1) στη Σάλκε, η οποία παραμένει χωρίς νίκη μετά από 5 αγωνιστικές (0-3-0).