Μπουντεσλίγκα: Γκέλα για την Μπάγερν (vids)!

Σάββατο, 10 Σεπτεμβρίου 2022 - 19:06

Με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου έφυγε με την ισοπαλία (2-2) από την έδρα των Βαυαρών.

Η Μπάγερν, παρότι ερχόταν από το «διπλό» στο Μιλάνο επί της Ίντερ (2-0), «σκόνταψε» στο Μόναχο απέναντι στην Στουτγκάρδη του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου. Ο Έλληνας αμυντικός ήταν και πάλι στο αρχικό σχήμα των Σουηβών (αντικαταστάθηκε στο 84΄), οι οποίοι παρότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφεραν να «απαντήσουν» ισάριθμες και να «παγώσουν» την «Αλιάνζ Αρένα» στο 92΄ με το πέναλτι του Γκιρασί.

Κυριαρχική Λειψία

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Λειψία το υποτιθέμενο ντέρμπι με τη Μπορούσια Ντόρτμουντ (3-0), στο ντεμπούτο του Μάρκο Ρόζε και δη απέναντι στην… πρώην του! Οι «κόκκινοι ταύροι» βρήκαν ένα γκολ στο ξεκίνημα του ματς κι ένα ακόμα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, με τον Σομποσλάι να εκτελεί κόρνερ και τον Ορμπαν να σκοράρει με κεφαλιά στο 6’. Ενώ ο πασέρ χρίστηκε σκόρερ στο 45’ σημειώνοντας μάλιστα ένα υπέροχο τέρμα. Οι Βεστφαλοί είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν με το σουτ του Μοντέστ στο 63ο λεπτό, δεν το έκαναν και τελικά είδαν τον Χαϊνταρά να γράφει το 3-0 σε κενή εστία, λίγο πριν τη λήξη…

Η Χόφενχαϊμ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τη Ντόρτμουντ, επικράτησε 4-1 της Μάιντς και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Βόλφσμπουργκ μετά από πέντε αγωνιστικές με τρεις ήττες και δυο ισοπαλίες πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στη φετινή Bundesliga, νικώντας με 1-0 την Αϊντραχτ μέσα στη Φρανκφούρτη. Ενώ στο Βερολίνο η Λεβερκούζεν πήρε το βαθμό με αντίπαλο την Χέρτα (2-2) και "ανάσανε".