Bundesliga: Ηττα-σοκ της Μπάγερν, σοβαρός τραυματισμός Ρόις (vids)

Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2022 - 19:07

Ο βαρύς τραυματισμός του ηγέτη της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόις, στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ με τη Σάλκε (υπάρχουν φόβοι για ρήξη αχιλλείου τένοντα) και η σπουδαία νίκη της Άουγκσμπουργκ επί της Μπάγερν (1-0), που έμεινε για 4ο σερι ματς χωρίς νίκη, σημάδεψαν την 7η αγωνιστική.

Ο 33χρονος Γερμανός μεσοεπιθετικός τραυματιστηκε σοβαρά σε μία σύγκρουση με τον Φλικ της Σάλκε κι έπεσε στο έδαφος σφαδάζοντας από τους πόνους και κρατώντας το πόδι του χαμηλά.

Μετά από λίγη ώρα αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο (μπήκε στη θέση του ο Ρέινα) και διεκομίσθη στο νοκοκομείο της πόλης για να υποβληθεί σε εξετάσεις, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για πιθανή ρήξη αχιλλείου.

Τραυματισμός που αν επιβεβαιωθεί θα σημάνει το πρόωρο τέλος της σεζόν για τον 33χρονο άσο, ο οποίος θα χάσει το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Ο Ρόις είχε άλλους δύο σοβαρούς τραυματισμούς στην καριέρα του τις σεζον 2016/17 (πρόβλημα στη λεκάνη) και την περίοδο 2017/18 (ρήξη χιαστών), μένοντας 6 κι 7 μήνες αντίστοιχα εκτός γηπέδων.

Οι συμπαίκτες του πάντως, έστω και δύσκολα, έκαναν το... χρέος τους και με το γκολ του Μουκοκό, επικράτησαν με 1-0 της Σάλκε κι ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με έναν αγώνα περισσότερο από την Ουνιόν Βερολίνου.

Σε κακό φεγγάρι" οι Βαυαροί

Την ίδια ώρα η Άουγκσμπουργκ έκανε το... τέλειο ματς απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί έχασαν πολλές ευκαιρίες για να ανοιξουν το σκορ στο πρώτο μέρος, όμως έπεσαν πάνω στο αμυντικό "τείχος" των γηπεδούχων, οι οποίοι "χτύπησαν" στο κατάλληλο σημείο με τον Μπερίσα στο 59' και υποχρέωσαν στην πρώτη ήττα της σεζόν την Μπάγερν, η οποία είχε σκοράρει και στα 87 προηγούμενα ματς πρωταθλήματος!

Η Άιντραχτ αρχίζει να συνέρχεται και με την τρίτη νίκη της στα τελευταία τέσσερα ματς, πέρασε σαν... αέρας από τη Στουτγάρδη με 3-1 κι ανέβηκε στην 6η θέση. Βασικός για άλλο ένα ματς στην ενδεκάδα της Στουτγάρδης ήταν ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος, ο οποίος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στο 55'.

Βαθμό κόντρα στην απογοητευτική εφέτος Λεβερκούζεν πήρε η Βέρντερ Βρέμης (1-1), αν και βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου από το γκολ του Ντεμιρμπάι. Ο Βέλκοβιτς στο 82' χάρισε τον βαθμό στο συγκρότημα της Βρέμης, που παραμένει ωστόσο αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία.

Μάιντς - Χέρτα Βερολίνου 1-1 (90'+4 Κάτσι - 30' Τουσάρ)

Άουγκσμπουργκ - Μπάγερν Μονάχου 1-0 (59' Μπερίσα)

Λεβερκούζεν - Βέρντερ Βρέμης 1-1 (57' Ντεμιρμπάι - 82' Βέλκοβιτς)

Ντόρτμουντ - Σάλκε 1-0 (79' Μουκοκό)

Στουτγάρδη - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-3 (79' Τόμας - 6' Ρόντε, 55' Κάμαντα, 88' Γιάκιτς)

Γκλάντμπαχ - Λειψία 3-0 (10΄,35΄ Χόφμαν, 53΄ Μπενσεμπαϊνί)

Κυριακή (18/9): Ουνιόν Βερολίνου - Βόλφσμπουργκ (16.30), Μπόχουμ - Κολωνία (18.30), Χόφενχαϊμ - Φράιμπουργκ (20.30)