Premier League: Περίπατος της Γιουνάιτεντ, 3-0 την Νότιγχαμ Φόρεστ (vid)

Τρίτη, 27 Δεκεμβρίου 2022 - 23:56

Ιδανικά επέστρεψε στο πρωτάθλημα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικράτησε 3-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ και συνεχίζει να στοχεύει στην 4η θέση.

Έτσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πριν την διακοπή για το Μουντιάλ, φτάνοντας τις εννιά νίκες σε 15 αγώνες, αντίθετα η Νότιγχαμ Φόρεστ γνώρισε την ένατη ήττα σε 16 αγωνιστικές και παραμένει στην προτελευταία θέση με 13 βαθμούς, έχοντας έναν περισσότερο από την ουραγό Σαουθάμπτον.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε από το ξεκίνημα με επιθετικές διαθέσεις, είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 7’, όταν η μπάλα έφτασε στον προωθημένο Μαλάσια, ο οποίος σούταρε με δύναμη, αλλά είδε τον Χένεσεϊ να αποκρούει και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στο 19’, όταν ο Έρικσεν εκτέλεσε πανέξυπνα κόρνερ, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα της Φόρεστ και βρίσκοντας τον Ράσφορντ , ο οποίος με όμορφο πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Στο 23' ο Ράσφορντ μετά από ενέργεια από τα αριστερά έστρωσε τη μπάλα στον Μαρσιάλ, ο οποίος σούταρε, η μπάλα πέρασε μέσα από τα πόδια του Μπολί και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδώσουν τα όπλα. Επιχείρησαν να βγουν στην επίθεση και να μειώσουν το σκορ, ωστόσο, το γκολ του Γιέιτς στο 40′ με κεφαλιά, ακυρώθηκε μετά από τρίλεπτη εξέταση στο VAR, ως οφσάιντ του Μπολί, ο οποίος βρήκε τη μπάλα πριν καταλήξει στην εστία του Ντε Χέα.

Στις αρχές της επανάληψης ο Αβονίγι αστόχησε από πλεονεκτική θέση (49’), κατόπιν ο Χένσεϊ, στην 5η του συμμετοχή στην Premier League από το 2019 και έπειτα κατάφερε να ανταπεξέλθει στις προσπάθειες των Ράσφορντ, Μαρσιάλ και Άντονι, αλλά ο Φρεντ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 87΄, 10 λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Βαράν (77' Μαγκουάιρ), Σο, Μαλάσια, Καζεμίρο, Έρικσεν (77' Φρεντ), Άντονι (65' Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Ράσφορντ (86' Ελάνγκα), Μαρσιάλ (65' Φαν Ντε Μπεκ).

Νότιγχαμ: Χένεσι, Οριέ (74' Γουίλιαμς), Γουόραλ, Μπολί, Λόντι (62' Τόφολο), Γέιτς, Φρόιλερ, Μανγκαλά (62' Ντένις), Τζόνσον, Αγουονίγι (62' Σάριτζ), Λίνγκαρντ (53' Ο' Μπράιεν).