Πλέι οφ Β' Ισπανίας: Καυτό ντέρμπι στα Κανάρια!

Τετάρτη, 1 Ιουνίου 2022 - 01:09

Η Τενερίφη υποδέχεται την Λας Πάλμας στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ ανόδου.

2.4 2.57 3.25 1.48 2.27 1.16 4 1.88 1.72 1.28 1.35 1.48

Ισχύει το πλεονέκτημα του εκτός έδρας γκολ, στις 4/6 η ρεβάνς. Σε περίπτωση όμοιων αποτελεσμάτων ακολουθεί παράταση, όμως δεν προβλέπονται πέναλτι (προκρίνεται η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια, δηλαδή η Λας Πάλμας). Αλμερία και Βαγιαδολίδ πήραν τα δύο εισιτήρια της απευθείας ανόδου.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ-ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ
Με την μισητή της αντίπαλο Λας Πάλμας παίζει στα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου η Τενερίφη, η οποία είχε τρεις σερί ήττες στο φινάλε του πρωταθλήματος από τη στιγμή που εξασφάλισε θέση στα πλέι οφ. Αν ήταν χαλάρωση ή ντεφορμάρισμα θα φανεί τώρα… Μάλιστα με την ήττα από την Καρταγένα έχασε την τέταρτη θέση που της έδινε το πλεονέκτημα της ρεβάνς στην έδρα της, πλεονέκτημα που πλέον έχει η Λας Πάλμας. Πέντε NG και under στα έξι τελευταία. Εκτός παραμένουν οι μέσοι Λαρέα, Αλόνσο. Ισως γυρίσει ο χαφ Ναουέλ.
Μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος βρήκε θέση στα πλέι οφ η Λας Πάλμας και έμεινε εκεί με το «διπλό» επί της Χιχόν (0-1) στο φινάλε. Τοπικό ντέρμπι τώρα στα ημιτελικά με την Τενερίφη, με τη Λας Πάλμας να έχει τη ρεβάνς στην έδρα της. Σε σούπερ κατάσταση, πέμπτη σερί νίκη, αήττητη εδώ και 11 αγωνιστικές. Τρίτο ΝG και under στα τέσσερα τελευταία ματς. Ηγέτης ο σούπερ σταρ Τζόναθαν Βιέρα που έχει σκοράρει στα έξι τελευταία ματς! Εκτός λόγω εθνικής ο εξτρέμ Πενιαράντα. Παραμένουν εκτός και Λοϊντίς, Κόκο (αμυντικοί), Χεσέ (μέσος).
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ντεφορμέ με τρεις διαδοχικές ήττες η Τενερίφη, αντιθέτως η Λας Πάλμας είναι “καυτή” με σούπερ Βιέρα. Ωστόσο η έδρα παίζει τον ρόλο της και δεν βλέπουμε τους γηπεδούχους να χάνουν. Καλή περίπτωση το 2-3 γκολ.

01/06/2022Segunda División: Regular Season