Α' Γαλλίας: Σκοράρουν και οι δύο στο Μονακό!

Σάββατο, 13 Αυγούστου 2022 - 01:46

Η Μονακό θέλει να αφήσει πίσω της τον αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά η Ρεν είναι υπολογίσιμη ομάδα. Για το «δύο στα δύο» η Παρί κόντρα στη Μονπελιέ.

Απογοήτευση στη Μονακό για τον αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ, φουριόζα ξεκίνησε η Παρί!

ΜΟΝΑΚΟ-ΡΕΝ

Πλήγμα για τη Μονακό, η οποία έμεινε εκτός Τσάμπιονς Λιγκ, χάνοντας εκτός έδρας από την Αϊντχόφεν με 3-2 στην παράταση. Στην κανονική διάρκεια, Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21', έκανε την ανατροπή (58', 70'), ισοφαρίστηκε στο 89' και δέχθηκε 3ο γκολ στο 109'. Θα συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ. Στο πρωτάθλημα, ξεκίνησε νικηφόρα επικρατώντας 2-1 του Στρασβούργου. Προηγήθηκε 2-0 και δέχθηκε γκολ στο 65'. Εκτός ο αμυντικός Αγκιλάρ (1/0, 28/0 πέρυσι).

Η Ρεν έχασε 0-1 από την Λοριάν με αυτογκόλ του Τιατέ. Θα μπορούσε, πάντως, να είχε καλύτερη τύχη στο ματς, καθώς δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν έφτασε τελικά στο γκολ. Εκτός οι αμυντικοί Μέλινγκ (31/0) και Ομαρί (34/0), εκτός αποστολής και ο φορ Γκιρασί (1/0, 37/9 πέρυσι).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πληγωμένη η Μονακό μετά τον αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αρνητικό ξεκίνημα για την Ρεν, είναι όμως υπολογίσιμη ομάδα. Θα πάμε στο G/G που το βρίσκουμε γύρω στο 1,60.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ-ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Κλερμόν, φτάνοντας στην ευρεία επικράτηση με 5-0, έχοντας ォκαθαρίσειサ ουσιαστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Δύο γκολ πέτυχε ο Μέσι, ο οποίος σκόραρ με ψαλιδάκι για πρώτη φορά στην καριέρα του! Χωρίς προβλήματα.

Η Μονπελιέ προηγήθηκε δύο φορές κόντρα στην Τρουά, ισοφαρίστηκε και τις δύο (με το σκορ να είναι 2-2 στο 17'), αλλά στο 81' πέτυχε 3ο γκολ και επικράτησε 3-2! Εκτός ο επιθετικός Μαβιντιτί (1/0, 30/8 πέρυσι).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αδιαφιλονίκητο φαβορί η Παρί, η απόδοση βέβαια στον «άσο» είναι ανύπαρκτη. Θα τον συνδυάσουμε με το «O 3,5» (1,60 απόδοση), με τους γηπεδούχους να έχουν ξεκινήσει τη χρονιά φορτσάτοι!