Β’ Ισπανίας: Η δύναμη των Βάσκων

Παρασκευή, 19 Αυγούστου 2022 - 00:23

Με δύο παιχνίδια ανοίγει η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Σεγούντα, με τους Βάσκους να έχουν τον πρώτο λόγο.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ Β’-ΕΪΜΠΑΡ

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από τη Βιγιαρεάλ Β’, η οποία πέρασε από την Καντάμπρια κερδίζοντας τη Σανταντέρ χάρη σε δύο γκολ μετά το 90’ (0-2)! Αποτέλεσμα που οφείλει κυρίως στον γκολκίπερ της Φίλιπ Γιόργκενσεν, ο οποίος την κράτησε στο παιχνίδι με τις επεμβάσεις του. Πολύ σημαντική νίκη για τη νεοφώτιστη ομάδα και την ψυχολογία της, απέναντι σε άμεσο αντίπαλο για τη σωτηρία.

Δυνατό ξεκίνημα από την Εϊμπάρ, η οποία κέρδισε την Τενερίφη με ανατροπή (2-1). Αν και βρέθηκε να χάνει στις αρχές του β’ ημιχρόνου, το γύρισε και πάει με σούπερ ψυχολογία στο ματς με τη Βιγιαρεάλ Β’ για να κάνει το 2 στα 2! Ο προπονητής, πάντως, Ασιέρ Γκαριτάνο, προσπάθησε να ρίξει τους τόνους, γιατί γνωρίζει πως τα πανηγύρια μπορούν να φέρουν χαλάρωση.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δεν πιστεύουμε ότι η Βιγιαρεάλ μπορεί να πάρει ξανά αποτέλεσμα, αλλά μπορεί να σκοράρει. «Διπλό» με GG.

ΑΛΑΒΕΣ-ΜΙΡΑΝΤΕΣ

Η Αλαβές δεν έδειξε στην πρεμιέρα επηρεασμένη από το γεγονός ότι επέστρεψε μετά από χρόνια στη Σεγούντα. Πέρασε από την έδρα της Λεγκανές (1-2) που στη θεωρία είναι άμεσος αντίπαλος στη μάχη για την άνοδο και έδειξε με το καλημέρα πως θα είναι βασική υποψήφιος για την άμεση επιστροφή στην Πριμέρα.

Με ισοπαλία απέναντι στην Σπόρτινγκ Χιχόν ξεκίνησε η Μιραντές στο νέο πρωτάθλημα (1-1). Σημαντική θεωρείται η απόκτηση του Μανού Γαρθία για τη μεσαία γραμμή της, αφού και στα 36 του χρόνια ο Ισπανός άσος θεωρείται ότι την ανεβάζει επίπεδο ποιοτικά. Αποκτήθηκε και ο εξτρέμ Ζόφρε Καρέρας, καθώς η Μιραντές προσπαθεί ως το φινάλε των μεταγραφών να βελτιώσει το ρόστερ της.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Καλύτερη η Αλαβές, μπορεί να κερδίσει με ΝG.

18/08/2022Segunda División: Regular Season