Σάββατο, 20 Αυγούστου 2022 - 03:11

Μονακό και Μαρσέιγ υποδέχονται Λανς και Ναντ και θα επιδιώξουν να επιστρέψουν στις νίκες.

Απουσία στην άμυνα της Μονακό, επιστρέφει ο βασικός γκολκίπερ της Μαρσέιγ.

ΜΟΝΑΚΟ-ΛΑΝΣ

Η Μονακό στο 15’ του αγώνα με την Ρεν έμεινε με δέκα παίκτες, στο 33’ έχασε πέναλτι, στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά τελικά έφτασε στην ισοφάριση (1-1). Παραμένει έτσι αήττητη μετά από δύο ματς, έπειτα από τη νίκη της με 2-1 κόντρα στο Στρασβούργο στην πρεμιέρα. Τιμωρημένος είναι ο βασικός μέσος Φοφανά (2/0).

Η Λανς ήταν η μοναδική ομάδα που δημιούργησε ευκαιρίες στο ματς με την Αζαξιό, είχε τέσσερις ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει και έμεινε έτσι στο ισόπαλο 0-0. Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στη νίκη της πρεμιέρας κόντρα στη Μπρεστ (3-2), τουλάχιστον διατηρείται αήττητη. Εκτός ο γκολκίπερ Φαρίνες (13 συμμ. πέρυσι) και ο επιθετικός Μπούκσα (10/7 με Νιου Ινγκλαντ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Μονακό δεν έχει φτάσει στα επιθυμητά στάνταρ απόδοσης, πάντως είναι ανώτερη από την Λανς και έχει το προβάδισμα (στο 1,75 ο «άσος»).

ΜΑΡΣΕΪΓ-ΝΑΝΤ

Η Μαρσέιγ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Μπρεστ δεν κινδύνεψε, δημιούργησε δύο ευκαιρίες και σκόραρε στη μία από αυτές. Στο δεύτερο μέρος όμως δεν απείλησε, ισοφαρίστηκε, κινδύνεψε σε δύο περιπτώσεις να δεχθεί και 2ο γκολ, τελικά έφερε 1-1. Δεν έδωσε συνέχεια στην ευρεία νίκη της πρεμιέρας με 4-1 κόντρα στη Ρεμς και γνώρισε την πρώτη απώλεια. Επιστρέφει ο βασικός γκολκίπερ Λόπες (29 συμμ. πέρυσι).

Η Ναντ στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου με τη Λιλ ήταν καλύτερη, σκόραρε, ενώ νωρίτερα είχε και δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος όμως δεν δημιούργησε ούτε μία ευκαιρία, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, κινδύνεψε σε αρκετές περιπτώσεις, με την αντίπαλο της να έχει και δοκάρι και τελικά ισοφαρίστηκε (1-1). Σε δύο παιχνίδια έχει ισάριθμες ισοπαλίες. Δεν υπολογίζεται ο μέσος Σισοκό (1/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η πρώτη γκέλα ήρθε νωρίς για την Μαρσέιγ και αναμένουμε να δούμε πως θα αντιδράσει στο ματς με τη Ναντ. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι δείχνουν πως έχουν περιορισμένες δυνατότητες. Λογική επιλογή ο «άσος» (1,60).