Β' Σουηδίας: Τα γκολ μπορούν να δώσουν λύσεις!

Τρίτη, 23 Αυγούστου 2022 - 11:28

Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει η σημερινή Superettan, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής.

ΕΡΓΚΡΙΤΕ-ΝΟΡΜΠΙ

Νικηφόρα πέρασε από την έδρα της Ντάλκουρντ η Έργκριτε, ύστερα το 1-2 που της χάρισε 3 βαθμούς. Βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο, αλλά μπήκε δυνατά στην επανάληψη και τελικά κατάφερε να τουμπάρει το παιχνίδι. Με αυτή τη νίκη διεύρυνε το σερί θετικών αποτελεσμάτων στα 6 παιχνίδια, με τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Τα 5/6 τελευταία παιχνίδια εντός ήταν goal/goal. Χαρακτηριστικό της άνεσης στο σκοράρισμα που διαθέτει, αλλά και της δυσκολίας στα μετόπισθεν στο να κρατήσει το μηδέν.

Η Νόρμπι έμεινε μακριά από τη νίκη για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι, αφού αρκέστηκε στην ισοπαλία στην έδρα της Ούτσικτενς με 1-1. Αρκέστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα, αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα τα επιθετικά. Προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις αλλά δεν της βγήκε. Ειδικά όταν δέχθηκε το γκολ όφειλε να βγει πιο ψηλά. Ήταν τυχερή καθώς θα μπορούσε να δεχθεί και άλλα γκολ. Τελικά ισοφάρισε στο 89', κλέβοντας έτσι τον βαθμό της ισοπαλίας. Δεν έχει κερδίσει στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια.

Εκτίμηση: Είναι παιχνίδι ζωτικής σημασίας και για τις δύο, αφού οριακά επιζούν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Η Νόρμπι είναι εντελώς αδύναμη εκτός αφού παραπαίει. Πάντως θα κυνηγήσει τις πιθανότητές της όπως και να έχει. Προτιμώ το goal/goal εδώ (1.78).

ΕΡΕΜΠΡΟ-ΣΚΟΒΝΤΕ

Η Έρεμπρο προερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες, αλλά στην Έστερ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού έδειξε χαρακτήρα, έκανε καλή εμφάνιση δημιουργικά και θα μπορούσε να πάρει ακόμα και την νίκη. Το τρένο της ανόδου έχει φύγει, οπότε πλέον κοιτάει να σωθεί όσο το δυνατόν πιο γρήγορα μπορεί και να ανακτήσει την χαμένη ψυχολογία της. Πληρώνει το τίμημα της κακής λειτουργίας στην άμυνά της ως τώρα.

Δεν κράτησε και πολύ η χαρά της Σκόβντε για το μίνι σερί αήττητων παιχνιδιών που κατάφερε να χτίσει, αφού επέστρεψε στις ήττες με το εντός έδρας 1-3 από την ουραγό Έστερσουντ. Δίκαιη ήττα, απείλησε ελάχιστα στην επίθεση, για μια ακόμα φορά αγχώθηκε σε εντός έδρας παιχνίδι. Τα έξι από τα οκτώ πιο πρόσφατα ματς εξελίχθηκαν σε goal/goal. Όλοι οι βασικοί παίκτες είναι διαθέσιμοι.

Eκτίμηση: Αμφίρροπο παιχνίδι, ψάχνονται και οι δύο ομάδες που τελικά έχουν βγει εκτός στόχων. Μάλλον πλέον θα πρέπει να τους απασχολεί τι γίνεται από κάτω τους. Γκολ εκατέρωθεν αφού δεν προκύπτει κάποιο σημείο. Goal/goal στο 1.65.