A’ Βελγίου: Ώρα για ντέρμπι!

Κυριακή, 28 Αυγούστου 2022 - 00:43

Με τέσσερις δυνατές αναμετρήσεις ολοκληρώνεται η 5η αγωνιστική όπου ξεχωρίζει η μάχη της πρωτεύουσας ανάμεσα στην Ουνιόν με την Αντερλεχτ όπου το σετ δεν… λέει την αλήθεια!

Στον… αέρα ο τεχνικός της Κορτράικ, Καρίμ Μπελοσίν

ΓΑΝΔΗ-ΑΝΤΒΕΡΠ

Η Γάνδη δεν είχε υποχρεώσεις την προηγούμενη αγωνιστική καθώς η αναμέτρηση με την Αντερλεχτ αναβλήθηκε για να προετοιμαστεί για τα ευρωπαϊκά ματς. Την Πέμπτη ταξίδεψε στην Κύπρο και αποκλείστηκε από τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ μετά την δεύτερη ήττα από την Ομόνοια. Δεν προέκυψαν νέα προβλήματα, δεν υπολογίζεται ο βασικός φορ Τισουντάλι.

Η Αντβέρπ δεν είχε υποχρεώσεις την προηγούμενη αγωνιστική καθώς η αναμέτρηση με την Ουνιόν αναβλήθηκε για να προετοιμαστεί για τα ευρωπαϊκά ματς. Την Πέμπτη υποδέχτηκε την Μπασακσεχίρ και αποκλείστηκε από τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ καθώς ηττήθηκε 1-3. Έχει πραγματοποιήσει εξαιρετική ξεκίνημα, ούσα η μοναδική που έχει πετύχει το τέσσερα στα τέσσερα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση και το σετ μάλλον αδικεί τους εξαιρετικούς στα πρώτα ματς φιλοξενούμενους. Έχει τύχη το διπλό ακόμα και με draw no bet.

ΚΟΡΤΡΑΙΚ-ΣΤΑΝΤΑΡ Λ.

Η Κορτράικ παρά την ηρωϊκή εμφάνιση του τερματοφύλακα Ιλιτς δεν κατάφερε να αμφισβητήσει την ανωτερότητα των περυσινών πρωταθλητών. Στην μετριότητα φέτος, έχει περιοριστεί σε μόλις ένα τρίποντο και οι φίλαθλοι ζητούν την απομάκρυνση του τεχνικού Καριμ Μπελοσίν. Τιμωρημένος ο αναπληρωματικός μέσος Σαλούκ.

Απογοητευτική εμφάνιση για την αφελή αμυντικά Σταντάρ που δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και γνώρισε βαριά ήττα από την Λέουβεν. Με 1-1-3 και 12 τέρματα στο παθητικό της πασχίζει να βρει λύσεις και ο νέος τεχνικός Ντέλαπ βρίσκεται από νωρίς σε καθεστώς αμφισβήτησης. Εξέτισε ο βασικός μεσοεπιθετικός Αμαλά.

EKTIMHΣΗ: Και οι δύο ομάδες προβληματίζουν στα πρώτα ματς. Δεν… μπλέκουμε, το πιο δυσκολο ματς της ημέρας.

ΟΥΝΙΟΝ-ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Η Ουνιον δεν αγωνίστηκε στην προηγούμενη αγωνιστική καθώς η αναμέτρηση με την Αντβερπ αναβλήθηκε λόγω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των αντιπάλων. Είχε προηγηθεί η νίκη επί της Κορτράικ που… έσβησε έτς την απογοήτευση από τον αποκλεισμό στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Θα συνεχίσει πάντως στους ομίλους του Γιουροπα Λιγκ και δικαίως… ελπίζει σε περαιτέρω διάκριση.

Η Αντερλεχτ δεν είχε υποχρεώσεις την προηγούμενη αγωνιστική καθώς η αναμέτρηση με την Γάνδη αναβλήθηκε για να προετοιμαστεί για τα ευρωπαϊκά ματς. Την Πέμπτη ηττήθηκε από τη Γιουνγκ Μποις στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ αλλά προκρίθηκε στα πέναλτι. Βρίσκει ρυθμό μετρώντας πέντε κολλητές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Μααζού θα τα… ακούσει στην επιστροφή του καθώς αποχώρησε επεισοδιακά το καλοκαίρι από την Ουνιόν. Πιο πειθαρχημένοι οι φιλοξενομενοι, έχει τύχη το διπλό ακόμα και με dnb (2.30).

ΒΕΣΤΕΡΛΟ-ΕΟΥΠΕΝ

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Βέστερλο που προηγήθηκε (1-0) και 4-2 (73’) στην έδρα της Μαλίν, αλλά εν τέλει δεν κατάφερε να σώσει ούτε τον βαθμό! Οι νεοφώτιστοι παλεύουν όλα τα ματς, αλλά δεν μπορούν να κρύψουν την απειρία τους. οver με γκολ/γκολ και τα τρία τελευταία ματς, δεν υπολογίζεται και πάλι ο χρήσιμος εξτρέμ Ντάτσι (1 γκολ σε δύο συμμετοχές).

Βαριά ήττα για την Εουπεν, που παρέπαιε αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο όπου… πρόλαβε να δεχτεί τρία γκολ και παρότι βελτιώθηκε στην συνέχεια, δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς με την Σεραίνγκ. Λίγα πράγματα φέτος, όπου πέραν της νίκης έκπληξης επί της Κλαμπ Μπριζ, μετρά τέσσερις ήττες. Over με γκολ/γκολ και τα πέντε φετινά ματς.

EKTIMHΣΗ: Η Βέστερλο έχει τον πρώτο λόγο αλλά ο άσος πληρώνει «χαμηλά» για νεοφώτιστη. Ακολουθούμε τους αριθμούς και συνδυάζουμε το γκολ/γκολ με over 2.00.

27/08/2022First Division A: Regular Season