Α' Σουηδίας: AIK και Μάλμε παίζουν για το τρίποντο!

Κυριακή, 11 Σεπτεμβρίου 2022 - 11:30

Όλη η αγωνιστική δράση της ημέρας στην αγαπημένη Σουηδία, είναι εδώ στο tostoixima.gr!

ΧΑΜΑΡΜΠΙ - ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Με κατεβασμένα κεφάλια έφυγαν οι παίκτες της από την έδρα της Νόρκεπινγκ μετά τη βαριά ήττα που γνώρισαν με 4-1. Μπορεί να προηγήθηκε, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε τέσσερα γκολ, καταρρέοντας στα τελευταία λεπτά. Με αυτόν τον τρόπο, έλαβε τέλος το αήττητο σερί των πέντε αγώνων σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Βρίσκεται στο -5 από την πρωτοπόρο Χάκεν και τώρα έχει δύσκολο έργο κόντρα στην Τζουργκάρντεν. Γνωστοί απόντες είναι οι αμυντικοί Ρίκαρντ Μαγκιάρ, Ντένις Κολάντερ και Γιον Φιόλουσον, που ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς.

Η Τζουργκάρντεν ήταν καλύτερη από την Σίριους και επικράτησε έστω και με 1-0. Είχε τις ευκαιρίες για σημειώσει πιο άνετη νίκη. Σημείωσε 3η διαδοχική νίκη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, ενώ σε 18 αγώνες είχε μόνο μία ήττα! Βρίσκεται, πλέον, σε απόσταση βολής από την πρωτοπόρο Χάκεν. Θετικός ήταν ο απολογισμός στην πρεμιέρα των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ, αφού έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Σάμροκ Ρόβερς, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Τιμωρημένος λόγω καρτών είναι ο βασικότατος επιθετικός και ένας από τους τοπ σκόρερ της ομάδας Βίκτορ Εντβάρντσεν.

Εκτίμηση: Ντέρμπι μεταξύ 2ης και 3ης θέσης. Θα πάω με το αμφίτερμα αφού ειδικά η Χάμαρμπι εντός έδρας αρέσκεται να το φέρνει. Goal/goal στο 1.70.

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ - ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Τίποτε απολύτως δεν άλλαξε στη βαθμολογική της κατάσταση, αφού την περασμένη αγωνιστική γνώρισε νέα ήττα, η όγδοη συνεχόμενη, αυτή τη φορά στην έδρα της ΑΪΚ με 4-0. Ουσιαστικά άντεξε για ένα ημίχρονο, αφού έμεινε πίσω στο σκορ στο 45’. Στην επανάληψη πέταξε λευκή πετσέτα και παραδόθηκε στις ορέξεις των αντίπαλων επιθετικών. Βρίσκεται στην τελευταία θέση, ολοένα και δυσκολεύει η κατάσταση όσον αφορά στην παραμονή της. Over τα οκτώ από τα εννέα τελευταία ματς.

Η Ελφσμποργκ προηγήθηκε στο ματς με τη Μάλμε, στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ, δεν πτοήθηκε όμως, έκανε την ανατροπή και επικράτησε 3-2. Επέστρεψε στις νίκες μετά από δώδεκα αγώνες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Απογοητευτική η παρουσία της, βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας και ουσιαστικά έχει χάσει κάθε ελπίδα για την ευρωπαϊκή έξοδο.

Εκτίμηση: Δύσκολο να συνέλθει η Σούντσβαλ. Η Έλφσμποργκ δεν κινδυνεύει αλλά δεν προλαβαίνει και το τρένο της Ευρώπης, οπότε θα πάει για ότι καλύτερο μπορεί. 2 & goal/goal στο 2.65.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ - ΑΙΚ ΣΤΟΚΧΟΛΜΗΣ

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια έστω και σε αυτό το μίνι σερί των τριών ισοπαλιών, καθώς έφυγε ηττημένη από την έδρα της Κάλμαρ με 1-0. Βρέθηκε να χάνει από πολύ νωρίς οπότε όλα της τα σχέδια πήγαν στράφι. Βρίσκεται ακριβώς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, τουλάχιστον έχει διαφορά πέντε βαθμών.

Σε εύκολο απόγευμα εξελίχθηκε το παιχνίδι της ΑΙΚ με τη Σούντσβαλ, αφού επικράτησε 4-0, φορτσάροντας μόνο ουσιαστικά σε ένα ημίχρονο. Πλησίασε στους έξι βαθμούς από την πρωτοπόρο Χάκεν και είναι ζωντανή στη μάχη του τίτλου. Στο πρωτάθλημα, έχει μία ήττα σε οκτώ ματς.

Εκτίμηση: Η ΑΪΚ αρχίζει και ανεβαίνει και πάλι και αυτή η μεταμόρφωση οφείλεται κυρίως στην αλλαγή τεχνικού. Υπάρχει διαφορά δυναμικότητας με την αντίπαλό της, αν και είναι ομάδα που παλεύει όλα της τα παιχνίδια. 2 στο 1.78.

ΜΑΛΜΕ - ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Ευρώπη, αφού ηττήθηκε εντός από την Μπράγκα με 2-0. Το πάλεψε το παιχνίδι, κυνήγησε τις πιθανότητές της και δεν φοβήθηκε να παίξει επιθετικά. Όμως δεν τα κατάφερε, έχοντας όμως και αρκετά παράπονα από τη διαιτησία. Στο πρωτάθλημα έχασε 3-2 στην έδρα της Έλφσμποργκ, που έφερε και την αλλαγή τεχνικού.

Η Νόρκεπινγκ επικράτησε της Χάμαρμπι πολύ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 4-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε τέσσερα γκολ, «σφραγίζοντας» όμως ουσιαστικά τη νίκη της στο 89'. Σημείωσε 2η διαδοχική νίκη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, ενώ έχει υποστεί μόνο μία ήττα σε έξι αγώνες και παρουσιάζεται βελτιωμένη. Είναι στο δεύτερο μισό της βαθμολογίας, αλλά βρίσκεται σε αποσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Eκτίμηση: Η Μάλμε κάπως προσπαθεί να περισώσει τα πράγματα και χρειάζεται προσπάθεια για να το πετύχει. Μία νίκη σήμερα θα ήταν σημαντική και θα είχε μεγάλο όφελος. Θα επιδιώξουμε να την πάρει. 1 & over 1,5 (1.75).