Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2022 - 00:40

Οι «μεγάλοι» έχουν την τιμητική τους στις σημερινές αναμετρήσεις της Primeira Liga και ενισχύουμε τις νίκες τους με πονταρίσματα τερμάτων.

Γκρίνια στην Πόρτο

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ-ΡΙΟ ΑΒΕ

Η Ζιλ Βισέντε επέστρεψε στις νίκες μετά την πρεμιέρα με το «διπλό» επί της Μαρίτιμο, με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, βάζοντας τέρμα σε ένα αρνητικό σερί 4 αγωνιστικών. «Σ’ αυτή τη φάση δεν μας ενδιαφέρουν οι εμφανίσεις, αλλά τα αποτελέσματα», το σχόλιο του κόουτς Ίβο Βιέιρα. NG και under 2.5 γκολ τα τέσσερα από τα έξι πρώτα παιχνίδια της, δεν έχει σκοράρει στα τρία.

Στα τρία παιχνίδια σταμάτησε το αήττητο σερί της Ρίο Άβε, καθώς έχασε στην έδρα της από τη φορμαρισμένη Μπράγκα. «Αν είχαμε λίγα λεπτά ακόμη, θα κάναμε το 3-3», είπε ο προπονητής της Λουίς Φρέιρε, αλλά με τα αν δεν μαζεύονται βαθμοί… Έχει μόνο μία νίκη στις έξι πρώτες αγωνιστικές.Τέταρτο διαδοχικό GG, τέταρτο over 2.5 γκολ στις έξι αγωνιστικές.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες με διαφορετικό προσανατολισμό καθώς οι γηπεδούχοι ποντάρουν στην άμυνα και οι φιλοξενούμενοι στην επίθεση! Λύση με ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο (1.90).

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ-ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Δεν έδωσε συνέχεια στη νίκη επί της Μαρίτιμο, τη μοναδική νίκη της ως τώρα, η Σάντα Κλάρα, η οποία ηττήθηκε στο Γκιμαράες. Μάλιστα στις δύο τελευταίες ήττες της δεν σκόραρε καν.. Τρία GG και over 2.5 γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Από το κακό στο χειρότερο η Πάσος Φερέιρα, η οποία έχει ξεκινήσει με έξι ήττες στο πρωτάθλημα και παραμένει ουραγός χωρίς βαθμό, καθώς ηττήθηκε και από την «πρωτάρα» στην κατηγορία Κάζα Πία. Αυτή τη φορά ο κόουτς Σέζαρ Πεϊσότο τα έβαλε με τους παίκτες του, αλλά η αλήθεια είναι πως ο ίδιος βρίσκεται υπό πίεση. Τέσσερα NG και over 2.5 γκολ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε κακό φεγγάρι και οι δύο ομάδες που είναι πάντως αξιόπιστες στην επίθεση. Δεν… μπλέκουμε με σημείο, κρατάμε το γκολ/γκολ (1.91).

ΕΣΤΟΡΙΛ-ΠΟΡΤΟ

Κι άλλο «διπλό» για την Εστορίλ που πέρασε από την έδρα της Βιζέλα. Είχε προηγηθεί κι αυτό επί της Πάσος Φερέιρα. Τρίτο σερί NG, συνολικά πέμπτο NG και τέταρτο under 2.5 γκολ σ’ αυτές τις έξι πρώτες αγωνιστικές. Παραμένουν εκτός ο αμυντικός Λούκας Άφρικο και ο επιθετικός Ζοάο Κάρλος.

Από άνετη νίκη επί της νεοφώτιστης Τσάβες προέρχεται η Πόρτο, η οποία απάντησε με δύο τρίποντα μετά την ήττα από τη Ρίο Άβε. Οι τέσσερις τελευταίες νίκες της είναι με NG. «Σφαλιάρα» στην Ευρώπη, διασύρθηκε από την Μπριζ. Ξεκούραστο το πρώτο βιολί της ομάδας, Ταρεμί, αφού ήταν τιμωρημένος στην Ευρώπη.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Πόρτο καλείται να… μαζέψει τα κομμάτια της μετά την συντριβή στην Ευρώπη. Ποντάρουμε σε αντίδραση αλλά με under 3,5 καθώς οι γηπεδούχοι ποντάρουν στην άμυνα (2.15).

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΣΑΒΩΝΑΣ

Πολύ καλή εκκίνηση από την Μποαβίστα στο πρωτάθλημα, πέρασε και από την Αρούκα και μάλιστα με ανατροπή. «Σημασία έχει η νίκη. Μετά από μισό χρόνο κανείς δεν θα θυμάται ότι έπαιζαν με 9 παίκτες», το κυνικό σχόλιο του κόουτς Πετίτ. Τέσσερα NG στις πρώτες έξι αγωνιστικές. Τρίτο over 2.5 γκολ στα πέντε τελευταία ματς.

Άργησε, αλλά άρχισε να ανεβάζει στροφές η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, η οποία έριξε «τεσσάρα» στην Πορτιμονένσε. Σε εξαιρετική κατάσταση η ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ, έχει τέσσερις σερί νίκες χωρίς μάλιστα να δεχτεί γκολ σε πρωτάθλημα (2) και Τσάμπιονς Λιγκ (2), αφού μεσοβδόμαδα κέρδισε και την Τότεναμ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση καθώς οι γηπεδούχοι μπορούν να βάλουν δύσκολα στο φαβορί. Ενισχύουμε το διπλό με over (2.40).