Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2022 - 10:07

Η Σίτι μπορεί να συνεχίσει νικηφόρα με τη Γουλβς το Σάββατο στην Πρέμιερ Λιγκ και ο Κέιν να «πυροβολήσει» την ...αγαπημένη του Λέστερ.

Αήττητη στα 21 τελευταία εκτός έδρας η Σίτι!

ΓΟΥΛΒΣ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Η Γουλβς πήρε την πρώτη νίκη στα τελευταία 13 παιχνίδια πρωταθλήματος με Σαουθάμπτον, όμως δεν έχει δύο σερί τρίποντα από τον Μάρτιο συνολικά και δύο συνεχόμενα εντός έδρας από τον Νοέμβριο του 2021. Η ομάδα του Μπρούνο Λάγκε έχει τη χειρότερη επίθεση, με τον Ποντένσε να πετυχαίνει δύο από τα τρία φετινά γκολ, ενώ δεν έχει σκοράρει ακόμα σε β' ημίχρονο. Εκτός ο μέσος Τσικίνιο, ρήξη χιαστών ο νέος επιθετικός Κάλαϊτζιτς, εκτός ο στράικερ Χιμένες, αποκτήθηκε ο στράικερ Ντιέγκο Κόστα.

Η Σίτι βρέθηκε πίσω με Ντόρτμουντ στο Τσάμπιονς Λιγκ εντός, αλλά το γύρισε σε 2-1 με εκπληκτικό νικητήριο γκολ του Χάαλαντ, ο οποίος σκοράρει ακατάπαυστα και έχει βομβαρδίσει σε όλα τα εκτός έδρας. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα προέρχεται όμως από γκέλα στο πρωτάθλημα, αν και είναι αc ως φιλοξενούμενη. Ο Ντε Μπράινε έχει πετύχει 5 γκολ με την αγαπημένη του αντίπαλο Γουλβς, τέσσερα εκ των οποίων στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι. Aμφίβολοι ο μπακ Ουόκερ, Λαπόρτ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: H Γουλβς έχει πρόβλημα στο γκολ, αντίθετα με τη Σίτι που σκοράρει ακατάπαυστα. Νίκη των φιλοξενούμενων χωρίς να δεχτούν τέρμα.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ-ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ

Η Νιούκαστλ έμεινε σε τέταρτο Χ στα τελευταία πέντε ματς όπου δεν έχει νίκη, αλλά στα προηγούμενα οκτώ έχει χάσει μόνο από Λίβερπουλ, ενώ ο τερματοφύλακας Πόουπ έχει τις περισσότερες ανέπαφες εστίες (3). Η ομάδα του Έντι Χάου (αντιμετωπίζει πρώτη φορά την προηγούμενη ομάδα του), έχει χάσει ένα από τα τελευταία 13 ματς πρωταθλήματος εντός. Εκτός Κραφτ (μπακ), Σέλβι (μέσος), Ντάρλοου (αναπλ. τερμ., αποκτήθηκε εκτάκτως ο Κάριους), αμφίβολος ο μέσος Γκιμαράες, ο επιθετικός Γουίλσον και ο καλός εξτρέμ Σεντ Μαξιμέν.

Η Μπόρνμουθ κέρδισε με μεγάλη ανατροπή τη Νότιγχαμ και είναι αήττητη δύο σερί αγωνιστικές με τον υπηρεσιακό τεχνικό τον Γκάρι Ο' Νιλ, ο οποίος δείχνει να κερδίζει την ευκαιρία του να μείνει. Έχει δεχτεί ήδη 18 γκολ φέτος, τα περισσότερα στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ για μία ομάδα στις έξι πρώτες αγωνιστικές, εκ των οποίων τα 15 μακριά από το γήπεδό της. Εκτός οι Πίρσον, Ρόθγουελ (μέσοι) και ο μεσοεπιθετικός Μπρουκς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Νιούκαστλ είναι πολύ δυνατή, ειδικά μέσα στην έδρα της, η Μπόρνμουθ είναι μαχητική, αλλά δύσκολα θα πάρει κάτι. Άσος και under 2.5 λόγω της καλής αμυντικής συμπεριφοράς των γηπεδούχων.

ΤΟΤΕΝΑΜ-ΛΕΣΤΕΡ

Η Τότεναμ προέρχεται από ήττα – σοκ στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς έχασε 2-0 στην έδρα της Σπόρτινγκ δεχόμενη δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Στο πρωτάθλημα η ομάδα του Αντόνιο Κόντε παραμένει αήττητη 12 ματς (μία ήττα σε 17), ενώ έχει έξι σερί εντός έδρας νίκες, το καλύτερό της στο νέο γήπεδο. Ο Κέιν έχει πετύχει πέντε γκολ στα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος, τα τέσσερα σε β' ημίχρονο, ενώ έχει 19 απέναντι στην αγαπημένη αντίπαλο Λέστερ. Εκτός ο επιθετικός Λούκας.

Η Λέστερ είναι τελευταία με πέντε σερί ήττες ωστόσο στηρίζει τον Μπρένταν Ρότζερς. Τελευταία φορά με έξι σερί ήττες Πρέμιερ Λιγκ το 2014 και προηγούμενη χωρίς νίκη στις επτά πρώτες αγωνιστικές στα «σαλόνια» το 1983-84. Στο 2022 έχει χάσει 24 πόντους σε παιχνίδια της κατηγορίας που βρέθηκε να κερδίζει, οκτώ περισσότερους από οποιαδήποτε άλλη, ενώ ήδη φέτος έχει απωλέσει οκτώ σε τέτοιες καταστάσεις. Τα παιχνίδια της με Τότεναμ από το 2014 έχουν συνολικά 64 γκολ. Εκτός οι μπακ Μπέρτραντ, Ρικάρντο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Νίκη Τότεναμ με τον συνήθη ύποπτο Κέιν να πετυχαίνει το πρώτο γκολ.