Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2022 - 00:55

Η… φουριόζα Μπριζ έχει απαιτητική αποστολή στην έδρα της φορμαρισμένης Σταντάρ, ενώ ο άσος της Γκενκ έχει πάρει «παιχνίδι» στην στοιχηματική αγορά.

Επτά σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις μετρά η Κλαμπ Μπριζ

ΓΚΕΝΚ-ΓΑΝΔΗ

Σπουδαία νίκη για την Γκενκ που επέμεινε και δικαιώθηκε στις καθυστερήσεις επικρατώντας της Ουνιόν. Το διπλό στην πρωτεύουσα πιστοποίησε την φετινή δυναμική της, παραμένει αήττητη μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος ενώ σκοράρει με συνέχεια, έχοντας πετύχει τα περισσότερα τέρματα στην κατηγορία. Over τα επτά από τα οκτώ φετινά ματς.

Η Γάνδη ανέβασε… ταχύτητα στην επανάληψη και δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της προβληματικής Ζ. Βάρεγκεμ. Για μόλις δεύτερη φορά φέτος κράτησε το μηδέν στην εστία της και σταδιακά βρίσκει λύσεις στα μετόπισθεν, παρότι ακόμα αναζητά συνέπεια στην απόδοση της. Σε… διπλό ταμπλό, προηγήθηκε η ισοπαλία με τη Μόλντε ενώ την Πέμπτη υποδέχεται την Σάμροκ Ρόβερς. Τιμωρημένος ο στόπερ Οκούμου.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Γκενκ σκοράρει με συνέπεια ενώ η Γάνδη καλείται να διαχειριστεί και κούραση από ευρωπαϊκό ματς μεσοβδόμαδα. Παίζεται ο άσος στο 2.22.

ΕΟΥΠΕΝ-ΟΥΝΙΟΝ

Κατρακύλας συνέχεια για την Εουπεν που δεν έπεισε και κόντρα στη ντεφορμέ Οστάνδη. Με έξι νίκες στις οκτώ πρώτες αγωνιστικές απογοητεύει ιδίως στην επίθεση όπου έχει σκοράρει μόλις επτά φορές. Under και no goal τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία ματς, επέστρεψε ο πρώτος σκόρερ Πρέβλιακ.

Η Ουνιόν απάντησε στη Γκενκ αλλά στο φινάλε έδειξε να… ξεμένει από δυνάμεις. Πρώτη εντός έδρας ήττα για τους πρωτευουσιάνους που καλούνται να δείξουν αντοχές στο απαιτητικό πρόγραμμα, καθώς είχε προηγηθεί η νίκη επί της Ουνιόν ενώ την Πέμπτη υποδέχτηκε την Μάλμε για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Εξέτισαν οι βασικοι Αμανί (μέσος) και Φρανσουά (μπακ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δοκιμασία για την Ουνιόν καθώς η Εουπεν θα… παλέψει ακόμα και για τον βαθμό. Θα ρισκάρουμε με το under σε τιμές αουτσάιντερ (2.05).

ΣΤΑΝΤΑΡ-ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

Νέα εξαιρετική εμφάνιση από την «διαβασμένη» Σταντάρ που παρουσιαστηκε σοβαρή και επέστρεψε νικήτρια από το «Στάγιεν» Για πρώτη φορά φέτος μετρά τρεις κολλητές νίκες, ανέκτησε την χαμένη της αυτοπεποίθηση και ετοιμάζεται για το απόλυτο κρας τεστ κόντρα στην περυσινή πρωταθλήτρια. Νέο πρόβλημα ο βασικός αμυντικός Ενγκόι.

Η Μπριζ επέβαλε τον ρυθμό της και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες επικράτησε της Σεραίνγκ συνεχίζοντας τις υψηλές πτήσεις. Έχει βρει για τα καλά ρυθμό, μετρά επτά κολλητές νίκες εντός και εκτός συνόρων, την Τρίτη σόκαρε την Πόρτο καθώς θριάμβευσε στην Πορτογαλία (2-0) και έχει ξεκινήσει με δύο στα δύο το «φανταχτερό» Τσάμπιονς Λιγκ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ανεβάζει ταχύτητα η Σταντάρ αλλά η Κλαμπ Μπριζ αγωνίζεται πλέον με περίσσια αυτοπεποίθηση. «Παίζεται» το διπλό (1.91).

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ-ΚΟΡΤΡΑΙΚ

Νέα φλύαρη εμφάνιση από την Αντερλεχτ που απέτυχε να σώσει έστω τον βαθμό κόντρα στη νεοφώτιστη. Οι «μοβ» έχουν αποκομίσει μόλις έναν βαθμό στα τέσσερα τελευταία ματς και δείχνουν ανήμποροι να αντέξουν στο απαιτητικό πρόγραμμα. Είχε προηγηθεί η νίκη επί της Σίλκεμποργκ, ακολουθεί εκτός έδρας ματς με την Στέαουα στο Κόνφερενς Λιγκ.

Το διπλό στο Εουπεν αποδείχτηκε «φωτοβολίδα» για την Κορτράικ που κόντρα στην Μαλίν επέστρεψε στις προβληματικές εμφανίσεις. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα με τον Κούστοβιτς στον πάγκο που έχει βέβαια αρκετά να διορθώσει. Μετρά τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία ματς, παραχωρήθηκε ο ηγετικός εξτρέμ Σελεμάνι.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε κακό… φεγγάρι η Αντερλεχτ αλλά η φετινή Κορτράικ δεν δείχνει ικανή να την προβληματίσει. Ποντάρουμε στον άσο από το πρώτο ημίχρονο (1.85).

17/09/2022First Division A: Regular Season