Premier League: Λέστερ-Νότιγχαμ, λύση στα γκολ!

Δευτέρα, 3 Οκτωβρίου 2022 - 10:42

Οι γηπεδούχοι πασχίζουν φετος για βαθμούς, οι νεοφώτιστοι είναι αλλοπρόσαλλοι και έτσι δοκιμάζουμε την τύχη μας σε ποντάρισμα τερμάτων.

22:00, Novasports Prime
Ντέρμπι των East Midlands.

Λέστερ

Η Λέστερ προηγήθηκε και ισοφάρισε της Τότεναμ, αλλά στην επανάληψη κατέρρευσε μετά το τρίτο γκολ των Λονδρέζων και κατέρρευσε (6-2). Μετρά πλέον έξι σερί ήττες, βρίσκεται εγκλωβισμένη στην τελευταία θέση ωστόσο ο Μπρένταν Ρότζερς παραμένει. Τελευταία φορά που δεν κέρδισε τα τέσσερα πρώτα εντός έδρας παιχνίδια μίας σεζόν το 2010 όταν υποβιβάστηκε. Έχει κερδίσει ένα από επτά εντός στο πρωτάθλημα με Νότιγχαμ, το 2010 στην Τσάμπιονσιπ. Εντονη πλέον η φημολογία για αποχώρηση του Ρότζερς, στο γήπεδο θα βρίσκεται ο Ταϊλανδός ιδιοκτήτης του συλλόγου Αϊγιάβατ Σριβαντχαναπράμπχα.

Επιστροφές
Ο μέσος Εντιντί επέστρεψε στις προπονήσεις όπως και ο φορ Ντάκα. Αμφίβολος δίνεται ο χρήσιμος μέσος Πρατ, μακροχρόνια απουσιάζουν οι αμυντικοί Μπέρτραντ και Ρικάρντο.

Πιθανή σύνθεση: Γουόρντ – Καστάνιε, Φάες, Έβανς, Τζάστιν – Εντιντί, Τίλεμανς, Ντιούσμπερι-Χολ – Μπαρνς, Μάντισον, Βάρντι

Νότιγχαμ Φόρεστ

Η Νότιγχαμ προέρχεται από τέσσερις σερί ήττες δεχόμενη τουλάχιστον από δύο γκολ σε όλες και έχοντας προηγηθεί στο σκορ στις δύο τελευταίες. Έκανε τα εύκολα δυσκολα κόντρα στην Φούλαμ οπου προηγήθηκε αλλά δέχτηκε τρία γκολ σε έξι λεπτά και παρότι μείωσε, δεν καταφερε να σώσει τον βαθμό. Η ομάδα του Στιβ Κούπερ μαζί με τη Λέστερ έχουν δεχτεί τα περισσότερα γκολ από στημένες φάσεις πλην πέναλτι (από 5), όλα στην περίπτωση της Φόρεστ από εκτελέσεις κόρνερ. Τελευταία νίκη πρωταθλήματος στο Λέστερ το 2013.

Με ερωτηματικά
Αναμένεται να επιστρέψουν οι ΜακΚένα (μπακ) Ντένις, Γκιμπς – Γουάιτ (επιθετικοί), που ταλαιπωρήθηκαν από τραυματισμούς, δεν υπολογίζονται και πάλι οι αμυντικοί Ρίτσαρντς, Νιακατέ και ο μέσος Μανγκάλα.

Πιθανή σύνθεση: Χέντερσον – Γουόραλ, Κουκ, Μπολί – Γουίλιαμς, Γέιτς, Φρόιλερ, Λόντι – Γκιμπς-Γουάιτ (Ντένις), Τζόνσον – Λίνγκαρντ

1.7 3.95 4.5 2.2 1.64 1.45 2.67 1.64 2.12 1.2 1.24 2.12
Λέστερ - Νότιγχαμ Φόρεστ / Εκτίμηση

Υπερβολικός κρίνεται ο φαβοριτισμός για μια ομάδα που δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα νίκη στην σεζόν. Και η φόρμα πάντως της Νότιγχαμ δεν μας… βοηθά για να ποντάρουμε στην κόντρα και έτσι προτιμούμε το λογικό αν και φτηνό αμφίτερμα (1.70) που μπορεί πάντως να συνδυαστεί και με over.