Α’ Ολλανδίας: Γκρόνιγκεν-Βααλβάικ, λύση στο 1.98!

Παρασκευή, 7 Οκτωβρίου 2022 - 11:04

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται σε πίεση, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάζονται καλύτεροι του αναμενόμενου και προσπερνάμε σημείο, επιλέγοντας ποντάρισμα τερμάτων.

21:00

Γκρόνινγκεν

Η Γκρόνινγκεν δέχτηκε δύο λεπτά στο πρώτο 20λεπτο, μείωσε και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς αλλά μετά το τρίτο γκολ της Αλκμάαρ ξέμεινε από κουράγια. Η «βαριά» ήττα ήρθε να προστεθεί στο γενικότερο προβληματικό ξεκίνημα, μετρά μόλις μια νίκη στα πέντε τελευταία ματς και το ζύγι κρίνεται αρνητικό και με το παραπάνω βάσει στόχων. Σε πίεση πλέον ο τεχνικός Βόρμουτ που είχε ανεβάσει τον πήχη το καλοκαίρι που ανέλαβε και δημοσιεύματα του τοπικού Τύπου τον θέλουν να έχει συγκρουστεί με αρκετούς ποδοσφαιριστές και έτσι το αποψινό ματς φαντάζει κομβικό για το μέλλον του στον πάγκο.

Με απουσίες

Ο Γερμανός τεχνικός καλείται να λύσει και προβλήματα απουσιών ιδίως στην αμυντική γραμμή, καθώς τέθηκε νοκ άουτ ο βασικός μπακ φαν Χέλντερεν, δεν υπολογίζεται ο αναπληρωματικός στόπερ Σβέρκο, ενώ εξαιρετικά αμφίβολος δίνεται ο βασικός στόπερ Κασαρίνβο. Δύσκολη και η παρουσία του ενίοτε βασικού επ. Αμπραχαμ.

Πιθανή σύνθεση: Φέριπς – Ντάνκερλουι, Τε Βίερικ, Μπάλκερ, Μαατά – Πελουπέσι, Ντουάρτε – Σουσλόφ, Κρούγκερ, Ορατμανγκούν – Πέπι

Βααλβάικ

Η Βααλβάικ προηγήθηκε δις, αλλά τα… βρήκε σκούρα από την Σπάρτα που παρότι αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές κατάφερε να φέρει στα ίσα το ματς. Η ισοπαλία δεν αναιρεί τις θετικές εντυπώσεις που έχει αφήσει εσχάτως, έχει ηττηθεί μόνο από την Αϊντχόφεν στα πέντε τελευταία ματς και ήδη διατηρεί σεβαστή διαφορά από την ουρά, με την παραμονή να αποτελεί και φέτος τον μοναδικό στόχο.

Χωρίς τον αρχηγό

Τραυματίστηκε στο τελευταίο ματς, ο αρχηγός και βασικός επιθετικός Κράμερ και δεν αναμένεται να προλάβει, αμφίβολος και ο χρήσιμος εξτρέμ Ζόζεφσον.

Πιθανή σύνθεση: Φάσεν – Λέλιφελντ, Χάαρι, Φαν ντεν Μπάους, Αντεβόγε, Λουτόντα – Κλέμεντ, Ανίτα, Μπελ Χασάνι – Λομπέτε, Ντάνιελς

2.1 3.35 3.2 1.91 1.82 1.32 3.15 1.68 2.05 1.32 1.27 1.68
Γκρόνινγκεν - Βααλβάικ / Εκτίμηση

Ενδιαφέρουσα και αμφίρροπη αναμέτρηση καθώς η πιο ποιοτική Γκρόνινγκεν απογοητεύει ενώ η Βααλβάικ παρουσιάζεται καλύτερη του αναμενόμενου. Προσπερνάμε σημείο, κρατάμε τα 2-3 γκολ στο 1.98.