Α’ Γαλλίας: Ευκαιρία για Λυών

Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2022 - 01:08

Η Λυών κόντρα στην αδύναμη Μονπελιέ έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες, πιθανό το «G/G» στο Μαρσέιγ – Λανς.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ-ΛΥΩΝ

Η Μονπελιέ παρουσιάστηκε ανταγωνιστική κόντρα στη Λανς, αλλά τελικά έχασε 0-1. Υπέστη 3η διαδοχική ήττα, 5η στα έξι τελευταία παιχνίδια και δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, με αποτέλεσμα να απολυθεί ο τεχνικός Ολιβιέρ Νταλ' Ολιο. Ανέλαβε υπηρεσιακός ο Ρομάιν Πιτό. Βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας και καλείται να βελτιωθεί, ώστε να μη μεγαλώσει ακόμη περισσότερο η πίεση όσον αφορά στην παραμονή. Ασταθής στην έδρα της. Εκτός είναι οι αμυντικοί Σακό (6/1) και Σεντ Λυς (5/1).

Η Λυών προηγήθηκε κόντρα στη Ρεν, στη συνέχεια βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε, αλλά τελικά έχασε 2-3 σε ένα «ανοιχτό» ματς, στο ντεμπούτο του τεχνικού Λοράν Μπλαν. Εμεινε μακριά από τη νίκη σε 6ο διαδοχικό ματς, έχοντας υποστεί πέντε ήττες. Βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας, προφανώς και έχει την ποιότητα ώστε να ανακάμψει. Εκτός είναι ο βασικός μέσος Τολισό (10/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Λυών είναι δεδομένο ότι σε κάποια φάση θα ανακάμψει. Κόντρα στην Μονπελιέ, η οποία βρίσκεται σε κρίση, έχει την ευκαιρία να πάρει τη νίκη (στο 1,85 το «διπλό»).

ΜΑΡΣΕΪΓ-ΛΑΝΣ

Η Μαρσέιγ έχασε στο κλασικό ντέρμπι με την Παρί Σεν Ζερμέν, με γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ενώ από το 72' έπαιζε με δέκα παίκτες. Είχε όμως τις στιγμές της προκειμένου η τύχη της να είναι διαφορετική. Την ερχόμενη Τετάρτη θα παίξει εκτός έδρας με την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τιμωρημένος ο αμυντικός Ζιγκό (8/1). Εκτός και ο αμυντικός Μπαγί (4/0, 2 αλλ.).

Η Λανς ήταν καλύτερη από την Μονπελιέ, αλλά νίκησε έστω και με 1-0. Επέστρεψε άμεσα στις νίκες μετά την εκτός έδρας ήττα 0-1 από τη Λιλ, η οποία είναι και η μοναδική σε έντεκα αγώνες. Ανέβηκε στην 3η θέση και με τη γενικότερη παρουσία της πείθει ότι μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.. Εκτός ο αμυντικός Γκραντί (7/0) και ο μέσος Καμπό (11/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δύσκολο παιχνίδι για την Μαρσέιγ, η οποία υποδέχεται την πολύ καλή, φέτος, Λανς. Θεωρούμε πιθανό το ενδεχόμενο να σκοράρουν και οι δύο ομάδες (στο 1,72 το «G/G»).