Super League: Βόλος Ν.Π.Σ-Παναιτωλικός, ντέρμπι ντεφορμαρίσματος!

Σάββατο, 28 Ιανουαρίου 2023 - 10:47

Δύο ομάδες που ψάχνουν τη νίκη με το σταγονόμετρο αναμετριούνται σήμερα, σε μια αναζήτηση σημαντικών βαθμών.

28/01/2023, (19:30), Κωδ. ΟΠΑΠ: 484

Τηλεοπτική μετάδοση: Cosmote Sport 1 HD

Βόλος ΝΠΣ

Ο Βόλος διάγει περίοδο ντεφορμαρίσματος με λίγες εκλάμψεις να θυμίζουν το εκρηκτικό ξεκίνημα της σεζόν. Επέστρεψε άμεσα στις ήττες, έχασε 3-0 από τον Άρη στο «Βικελίδης» και έπεσε ξανά στην 6η θέση. Οι απώλειες κομβικών παικτών όπως ο Φαν Φέερτ και ο Φερνάντεζ που πήγαν στην ΑΕΚ δεν καλύφθηκαν, το γκολ έγινε πολύ δύσκολη υπόθεση, Μόνο ένα τέρμα ενεργητικό στα επτά πιο πρόσφατα ματς μετρούν οι κυανέρυθροι. Διατηρούν ακόμα αποστάσεις σε σχέση με την θέση τους στην εξάδα, κομβικό σε αυτήν την κατεύθυνση το ματς με τον Παναιτωλικό.

Αγωνιστικά νέα

Μοναδική απουσία των γηπεδούχων εξακολουθεί αυτή του κάπτεν Τσοκάνη.

Πιθανή ενδεκάδα

Κλέιμαν – Αλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα – Μπαριέντος, Μεταξάς – Ντέλετις, Μεσκίδα, Τσιρίνος – Οζέγκοβιτς

Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός πασχίζει να βρει τα πατήματά του, διάγοντας και αυτός μακρά περίοδο ντεφορμαρίσματος. Κόντρα στον ΠΑΣ πάντως ήταν ανταγωνιστικός, οι παίκτες του έβγαλαν πάθος, αλλά για μια ακόμα φορά πλήρωσαν αδυναμίες στην αμυντική λειτουργία. Το τελικό σκορ ήταν το 1-1 και έτσι μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις οι δύο ομάδες. Μόνο μία νίκη στα έξι πιο πρόσφατα ματς. Μία φορά κράτησαν απαραβίαστη την εστία τους οι κυανοκίτρινοι στα οκτώ τελευταία ματς. Ο κόουτς Γιάννης Αναστασίου περιμένει έξτρα ώθηση από τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα.

Τιμωρημένος είναι ο Μλάντεν, νοκ-άουτ παραμένει ο Αποστολάκης, σταθερά εκτός δράσης οι, Μπακάκης, ντεμπουτάρει στην αποστολή ο νεοαποκτηθέντας 22χρονος Σέρβος στόπερ Στάγιτς (αποκτήθηκε από τη Ραντνίτσκι).

Ανέστης – Λιάβας, Λάρσον, Μαλής, Χουχούμης – Ντίας, Μάρτενσον, Κολοβός – Σεγκέλια, Καρέλης, Μόρσεϊ

1.74 3.5 5 1.74 2 1.25 3.65 1.88 1.81 1.16 1.3 2.07
Βόλος ΝΠΣ - Παναιτωλικός / Εκτίμηση

Δεν υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί, αφού και οι δύο ομάδες ταλανίζονται στο ίδιο σχοινί την τελευταία περίοδο. Ίσως το 2-3 γκολ είναι ένα εύρος που θα καλύψει το σκηνικό του παιχνιδιού. 2-3 γκολ (1.95).

28/01/2023Super League 1: Regular Season