Μάκης Κασσαλιάς

Σούπερ φαβορί η Γαλατασαράι!

Τετάρτη, 23 Αυγούστου 2023 - 12:58

Δεύτερη.. δόση Champions League την Τετάρτη, αξίζει το διπλό στο Μόλντε-Γαλατασαράι.

Από την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, «κυκλώνω» το διπλό στο Μόλντε-Γαλατασαράι. Η διαφορά των δύο ομάδων είναι χαώδης, μια ματιά στις ενδεκάδες τους είναι υπεραρκετή για να διαπιστώσετε του λόγου το αληθές. Σίγουρα από τη στιγμή που υπάρχει και επαναληπτικός, η Γαλατασαράι δεν είναι «υποχρεωμένη» να νικήσει πάση θυσία, αλλά γιατί να μην πάει απόλυτα ασφαλής στη ρεβάνς. Η Μόλντε χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει την Κλάκσβικ και εκτιμώ πως θα τα βρει σκούρα κόντρα σε έναν πολύ πιο ποιοτικό αντίπαλο.

Στα ημιτελικά του κυπέλλου Ηνωμένων Πολιτειών, καλή περίπτωση είναι ο συνδυασμός γκολ-γκολ και over στο Χιούστον-Σολτ Λέικ, επιλογή στην οποία με οδηγεί το αγωνιστικό στιλ των δύο ομάδων. Η επιστροφή των Τεξανών στο πρωτάθλημα ήταν αν μη τι άλλο εντυπωσιακή, συντρίβοντας με 5-0 το Πόρτλαντ, ενώ στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου είχαν περάσει με 4-1 από την έδρα του Σικάγο. Γενικότερα πρόκειται για ένα σύνολο που βασίζεται σχεδόν αποκλειστικά στην επίθεση. Και το Σολτ Λέικ έχει ευχέρεια στο σκοράρισμα, ωστόσο αμυντικά δεν είναι το ίδιο αξιόπιστο και μετράει επτά συνεχόμενα over.

Ενώ για το πρωτάθλημα Η.Π.Α, το Λος Αντζελες έχοντας αφήσει πίσω μία μετριότατη περίοδο θα έχει εύκολο έργο απέναντι στο γεμάτο αδυναμίες Κολοράντο. Χαώδης η διαφορά των δύο ομάδων, με τους πρωταθλητές να δείχνουν να έχουν αφήσει πίσω μία κακή περίοδο, ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι σταθερά δείχνουν μεγάλες αδυναμίες έχοντας όλη κι όλη μία νίκη στα 15 τελευταία ματς όλων των διοργανώσεων.

ΠΡΟΤΑΣΗ

Μόλντε-Γαλατασαράι 2 2,47

Χιούστον-Σολτ Λέικ G&over 2,10

Λος Αντζελες-Κολοράντο 1/1/&over 2,20

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Μάκη Κασσαλία. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr