Νίκος Ζελιαναίος

Σημεία με αξία!

Κυριακή, 19 Ιουνίου 2022 - 13:55

Αρκετές οι επιλογές στο πρόγραμμα της Κυριακής και θα ψάξω την τύχη μου με τον άσσο της Άαλεσουντ επί της Βαλερένγκα στην Α Νορβηγίας και με τον άσσο της Τενερίφης επί της Χιρόνα που θα κρίνει την άνοδο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν…

Δέκατη… στροφή στο πρωτάθλημα της Α Νορβηγίας και θα ρισκάρω στον άσσο της Άαλεσουντ επί της Βαλερένγκα για τους παρακάτω λόγους. Η ομάδα του Λαρς Νίλσεν βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και παραμένει αήττητη στα τρία τελευταία της ματς με δύο νίκες (1-2 την Σάρπσμποργκ και 2-1 την Γερβ) και μία ισοπαλία (2-2 με τη Χάουγκεσουντ εκτός έδρας). Στον αντίποδα η Βαλερένγκα δεν έχει σταυρώσει νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια της με μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες και βρίσκεται σε… ελεύθερη πτώση. Η Βαλερένγκα χάνει μεγάλο μέρος της δυναμικής της εκτός έδρας με πέντε ήττες σε έξι εξορμήσεις και δεν είναι ομάδα εμπιστοσύνης!

Συνέχεια με τον αγώνα που θα κρίνει την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Η Τενερίφη υποδέχεται στο “Ροντρίγκεθ Λόπεθ” την Χιρόνα στον αγώνα ρεβάνς των μπαράζ και μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα είναι το λογικό φαβορί για τη νίκη-άνοδο. Η ομάδα του Λουίς Ραμίς έχει δύο νίκες και μία ισοπαλία στα τρία τελευταία της ματς ενώ η Χιρόνα έχει μία νίκη, δύο ισοπαλίες και μία ήττα στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της. Στην κανονική περίοδο η Τενερίφη νίκησε δύο φορές την Χιρόνα, με σκορ 2-1 εντός έδρας και με σκορ 1-0 εκτός έδρας. Γενικότερα η Τενερίφη έχει τρεις σερί εντός έδρας νίκες επί της Χιρόνα από την σεζόν 2019-20 και μετά! Ο άσσος προσφέρεται σε πολύ υψηλή απόδοση και αν μη τι άλλο αξίζει το ρίσκο!

ΠΡΟΤΑΣΗ

ΑΑΛΕΣΟΥΝΤ – ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ 1

ΤΕΝΕΡΙΦΗ – ΧΙΡΟΝΑ 1

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Νίκου Ζελιαναίου. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr