Νίκος Ζελιαναίος

Σημεία από την Ιταλία!

Σάββατο, 27 Μαΐου 2023 - 14:39

Πολλές οι επιλογές στο πρόγραμμα του Σαββάτου και θα δοκιμάσω την τύχη μου με δύο σημεία από την γειτονική Ιταλία...

Αρχή με τον καθοριστικό αγώνα μπαράζ της Β Ιταλίας, Κάλιαρι – Βενέτσια. O αγώνας είναι νοκ άουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση. Εάν και εκεί δεν αλλάξει κάτι την πρόκριση θα πάρει η ομάδα που τερμάτισε πιο ψηλά στην βαθμολογία στην κανονική περίοδο. Η Κάλιαρι έχει το πλεονέκτημα της έδρας και θα το εκμεταλλευθεί. Η ομάδα της Σαρδηνίας τερμάτισε στην 5η θέση με 60 βαθμούς και η Βενέτσια στην 8η με 49 βαθμούς. Η Κάλιαρι μέσα στο “Σαν Ελία” είναι πολύ δυνατή με 11 νίκες, 6 ισοπαλίες και 2 ήττες και στον πάγκο της έχει τον πολύπειρο Κλαούντιο Ρανιέρι. Η Βενέτσια μακριά από την Βενετία δεν πείθει (6-5-8). Η Κάλιαρι μετρά τέσσερις σερί νίκες από τις 30 Απριλίου και μετά ενώ η Βενέτσια έχει μία νίκη, μία ισοπαλία και ήττα στα τρία τελευταία της ματς. Η Κάλιαρι έχει στις τάξεις της τον κορυφαίο σκόρερ της κατηγορίας, τον Τζιανλούκα Λαπαντούλα με 21 γκολ φέτος και εύκολα ή δύσκολα θα πάρει τη νίκη – πρόκριση για τον επόμενο γύρο των πλέι οφ!

Συνέχεια με το ντέρμπι Ίντερ – Αταλάντα για την προτελευταία αγωνιστική του Καμπιονάτο. Η Ίντερ μετρά πέντε νίκες και μία ήττα στα έξι τελευταία της ματς στο πρωτάθλημα και μέσα στο “Μεάτσα” είναι αξιόπιστη με 13 νίκες και 5 ήττες. Η ομάδα του με νίκη θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την έξοδό της στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ ενώ στις 10 Ιουνίου θα διεκδικήσει το κορυφαίο τρόπαιο της Ευρώπης κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι. Η Αταλάντα δεν είναι αδιάφορη αφού βρίσκεται τρεις βαθμούς πίσω από την 4η και τελευταία θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ αλλά δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση και στα τρία τελευταία της ματς έχει δύο ήττες και μία νίκη. Σημειώστε ότι στις 31 Ιανουαρίου, Ίντερ – Αταλάντα 1-0 στο Κύπελλο Ιταλίας. Επίσης η Ίντερ μετρά 6 νίκες και 3 ισοπαλίες στα εννέα τελευταία της εντός έδρας ματς με την Αταλάντα!

ΠΡΟΤΑΣΗ

ΚΑΛΙΑΡΙ – ΒΕΝΕΤΣΙΑ 1 (1,91)

ΙΝΤΕΡ – ΑΤΑΛΑΝΤΑ 1 (1,82)

Διπλή προσφορά* δωρεάν για όλους στο Pamestoixima.gr!

Relegation

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Νίκου Ζελιαναίου. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr