Νίκος Ζελιαναίος

Σημεία από τα μπαράζ ανόδου!

Πέμπτη, 8 Ιουνίου 2023 - 13:58

Δύσκολη υπόθεση η πρόβλεψη στο πρόγραμμα της Πέμπτης αλλά παρόλα αυτά έχω ξεχωρίσει δύο σημεία από τα μπαράζ ανόδου της Β Ιταλίας και της Β Ισπανίας…

Η Κάλιαρι υποδέχεται στο «Σαν Ελία» την Μπάρι στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ για την άνοδο από την Β Ιταλίας στην Α Ιταλίας και είναι το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι απέκλεισε στα προημιτελικά την Πάμα με εντός έδρας νίκη 3-2 και εκτός έδρας ισοπαλία 0-0. Η ομάδα της Σαρδηνίας βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα με έξι νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία επτά παιχνίδια της από τις 30 Απριλίου και μετά. Από την άλλη πλευρά η Μπάρι έχει δύο ήττες και μία νίκη στα τρία τελευταία της ματς και απέκλεισε την Σουντιρόλ χάρη στην καλύτερη θέση της στην βαθμολογία. Υπέρ του άσσου συνηγορεί και η παράδοση. Η Κάλιαρι μετρά πέντε νίκες και μία ήττα στα έξι τελευταία εντός έδρας ματς με την Μπάριο από την σεζόν 2002-03 και μετά!

Μια προσφορά* σε περιμένει

Δεύτερη και τελευταία επιλογή ο άσσος της Αλαβές επί της Εϊμπάρ στο τοπικό ντέρμπι των Βάσκων. Οι δύο ομάδες άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα και η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς στο «Μεντιθορόθα». Η Αλαβές του Λουίς Γκαρσία έχει μία νίκη και τέσσερις ισοπαλίες στα τελευταία πέντε παιχνίδια της. Ο Λουίς Ριόχα με 10 γκολ θα ηγηθεί της προσπάθειας για νίκη. Ισχύει το πλεονέκτημα του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση. Εάν και εκεί υπάρξει ισορροπία την πρόκριση θα πάρει η ομάδα που τερμάτισε πιο ψηλά στην κανονική περίοδο (υπερισχύει η Αλαβές). Η Εϊμπάρ δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την έδρα της στο πρώτο ματς και πλέον βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Η ομάδα του Γκαϊθκα Γκαριτάνο δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση αφού έχει μία μόλις νίκη στα τελευταία δέκα παιχνίδια της από την 1η Απριλίου και μετά. Μετρά 7 goal-goal στα τελευταία δέκα ματς. Η προϊστορία είναι κάκιστη. Η Εϊμπάρ έχει τέσσερις ήττες, τρεις ισοπαλίες και μία μόλις νίκη στα τελευταία οκτώ ματς με την Αλαβές από τις 9/03/19 και μετά. O άσσος αξίζει το ρίσκο!

Relegation Play-off

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Νίκου Ζελιαναίου. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr