Στράτος Διακουμόπουλος

Με Φένλο και Πάφο!

Παρασκευή, 2 Σεπτεμβρίου 2022 - 12:44

Οι νίκες της Φένλο στην δεύτερη κατηγορία της Ολλανδίας και της Πάφου στην Κύπρο αποτελούν τα σημεία που θα μας στείλουν στο ταμείο

Για το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Ολλανδίας, η Φένλο υποδέχεται την Ουτρέχτη Β’. Τι κι αν βρέθηκε να κυνηγά το σκορ; Η Φένλο απάντησε σε κομβικό σημείο στην Ος και στο φινάλε επέμεινε και βρήκε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις (2-1). Θετικό και με το παραπάνω το ξεκίνημα στη νέα σεζόν καθώς μετρά ήδη τρεις νίκες, ενώ έχει ηττηθεί μόνο από την πρωτοπόρο Τσβόλε. Σε over εξελίχθηκαν και τα τέσσερα φετινά ματς. Η Ουτρέχτη Β’ βρέθηκε από νωρίς σε θέση άμυνας, σε αντεπίθεση άγγιξε το γκολ (δοκάρι) αλλά περισσότερα περιορίστηκε στην άμυνα και μάλλον πανηγύρισε τον βαθμό κόντρα στην φιλόδοξη Βίλεμ (0-0). Πρώτος άλλωστε μετά από τρεις ήττες για τους πιτσιρικάδες που προβληματίζουν και με το παραπάνω στο ξεκίνημα της σεζόν. Αλλη κλάση η Φένλο που βρίσκεται και σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση στο ξεκίνημα της περιόδου. Ασος και άσος από ημίχρονο!

Για το πρωτάθλημα της Κύπρου, η Πάφος υποδέχεται την Δόξα Κατωκοπιάς. Η Πάφος επιβεβαίωσε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος τις προσδοκίες που υπάρχουν για λογαριασμό της στη φετινή περίοδο. Ποιοτική εμφάνιση στο ΓΣΠ λίγο ήθελε να πάρει την νίκη επί του ΑΠΟΕΛ (1-1), αν αξιοποιούσε κάποια από τις αντεπιθέσεις της στο δεύτερο ημίχρονο. Στοχευμένο το ματς με την Καρμιώτισσα για την πρώτη νίκη στη σεζόν. Ο Νορβηγός Χένινγκ Μπεργκ, πρώην προπονητής της Ομόνοιας, ανέλαβε τα ηνία της Πάφου, δείγμα και αυτό των φιλοδοξιών των στελεχών της. Η Καρμιώτισσα επέστρεψε στην μεγάλη κατηγορία με την φιλοδοξία να μην γίνει ασανσέρ. Πόνταρε σε θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην θεωρητικά στα μέτρα της Νέα Σαλαμίνα, αλλά υπολειτούργησε (1-2). Πολύ άγχος, αβίαστα λάθη στη δημιουργία, κενά στην άμυνα, δίκαιη η ήττα στην πρεμιέρα. Ο έμπειρος Τσέχος προπονητής Ντούσαν Ούριν Τζούνιορ ανέλαβε τα ηνία. Σε γκολ-γκολ και over εξελίχθηκαν τα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα ματς, συμπεριλαμβανόμενων των φιλικών. Ποιοτικότερη ομάδα η Πάφος. Άσος από ημίχρονο!

ΠΡΟΤΑΣΗ

Φένλο-Ουτρέχτη Β’ 1 1,85 ή 1/1 2,80

Πάφος-Νέα Σαλαμίνα 1/1 2,25

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Στράτου Διακουμόπουλου. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr