Στράτος Διακουμόπουλος

Γκολ στη Γλασκώβη και ΑΕΛ!

Πέμπτη, 15 Δεκεμβρίου 2022 - 13:34

Τα γκολ στη Γλασκώβη και η νίκη της ΑΕΛ αποτελούν τα σημεία που θα μας στείλουν ξανά στο ταμείο

Για το πρωτάθλημα της Σκωτίας, η Ρέιντζερς υποδέχεται την Χιμπέρνιαν. Η Ρέιντζερς έφθασε στην διακοπή του πρωταθλήματος με δύο νίκες σε πέντε ματς και είδε την Σέλτικ να ξεφεύγει. Το μάρμαρο πλήρωσε ο Ολλανδός κόουτς Τζιοβάνι Φαν Μπρόνκχορστ, στη θέση του οποίου προσλήφθηκε και θα ντεμπουτάρει ο 42χρονος Άγγλος Μάικλ Μπιλ, μέχρι πρότινος κόουτς της ΚΠΡ. Γκολ-γκολ τα πέντε από τα έξι τελευταία ματς. Η Χιμπέρνιαν έφθασε «ασθμαίνοντας» στην διακοπή του πρωταθλήματος με έξι ήττες σε επτά ματς και κατρακύλησε στην κατάταξη. Ο κόουτς Λι Τζόνσον μόλις που έσωσε την καρέκλα του, τάζοντας διαδικασία επανεκκίνησης για την ομάδα από το Εδιμβούργο. Βασικό ζητούμενο η βελτίωση στην αμυντική λειτουργία των πράσινων, που αποτελεί σταθερά το αδύναμο σημείο τους. Θέλουν να επιστρέψουν με το δεξί στη δράση οι δύο ομάδες. Αναμένουμε υψηλό σκορ στη Γλασκώβη!

Για το πρωτάθλημα της Κύπρου, η Ένωση Παραλιμνίου υποδέχεται την ΑΕ Λεμεσού. Η Ένωση έδωσε μάχη κόντρα στον πρωταθλητή Απόλλωνα, αλλά και πάλι ηττήθηκε στα σημεία (0-1). Για μια ακόμα φορά η ομάδα από το Παραλίμνι ηττήθηκε στα σημεία, καθώς δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει έστω μία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Μόνο ένα γκολ ενεργητικό στα πέντε πιο πρόσφατα ματς ο απολογισμός για τους βυσσινί. Ο κόουτς Μαρίνος Σατσιάς ζητά ενίσχυση μέσω μεταγραφών. Η ΑΕΛ προερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες, αλλά στο ιστορικό τελευταίο ντέρμπι που διεξήχθη στο «Τσίρειο» πήρε έναν πόντο ψυχολογίας κόντρα στον φορμαρισμένο Άρη (0-0). Και εκεί ωστόσο πλήρωσε την δυστοκία της, μένοντας για τέταρτο σερί ματς δίχως να σκοράρει και ενώ ο αντίπαλος έμεινε με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο 20λεπτο. Αμφότερες καίγονται για την νίκη, ποιοτικότερη ομάδα η ΑΕΛ, μπορεί το διπλό που υπερδιπλασιάζει το ποντάρισμά μας!

ΠΡΟΤΑΣΗ

Ρέιντζερς-Χιμπέρνιαν Γκολ-γκολ και over 2,35

Ένωση Παραλιμνίου-ΑΕ Λεμεσού 2 2,25

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.