Άλλα Σπορ

Εκτός Roland Garros ο Τσιτσιπάς [vids]

Δευτέρα, 30 Μαΐου 2022 - 18:30

Στο ματς για τον 4ο γύρο κόντρα στον Δανό Ρούνε έκανε πολλά λάθη σε καίρια σημεία και ηττήθηκε 3-1 σετ.

Ο περσινός φιναλίστ του Roland Garros, Στέφανος Τσιτσιπάς, είπε… αντίο στη φετινή διοργάνωση. Ο 19χρονος Χόλγκερ Ρούνε τον… προσγείωσε απότομα. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κράτησε 3 ώρες και ένα λεπτό, ο Δανός νίκησε 3-1 σετ και πέρασε στον 5 γύρο, στην προημιτελική φάση. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Νορβηγό Ρουντ.

Ο Δανός ήταν εξαιρετικός με 13 παραπάνω winner πόντους (54-41), ενώ είχε τον εντυπωσιακό αριθμό των 32 drop shots, έναντι μόλις 10 του Τσιτσιπά. Είχε καθαρό μυαλό όταν χρειάστηκε και εκμεταλλεύτηκε την πίεση που είχε ο Έλληνας τενίστας, σε καίρια σημεία, για να φτάσει σε αυτή την πολύ μεγάλη νίκη.

Λεπτομέρειες και λάθη

Το πρώτο σετ χαρακτηρίστηκε από τα λάθη που έκαναν τόσο ο Ρούνε όσο και ο Τσιτσιπάς στα καίρια σημεία. Ο Έλληνας ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 2-1 στα γκέιμ. Έκανε το 3-1, με μπρέικ, επιστρέφοντας από το 30-0. Αλλά εκεί δεν είχε καθαρό μυαλό να το διαχειριστεί σωστά. Ο Δανός απάντησε με δικό του μπρέικ, με τον ίδιο τρόπο (2-3). Στη συνέχεια, οι δύο τους κράτησαν το σερβίς ως το 5-5. Το δεύτερο μπρέικ του Ρούνε ήταν καθοριστικό, παίρνοντας το γκέιμ από το 40-30 του Στέφανου. Επίσης, πήρε και το επόμενο και τελείωσε το σετ με 7-5.

Είχε καθαρό μυαλό

Με το σκορ στο 1-0, τόσο ο Τσιτσιπάς όσο και ο Ρούνε ήταν πιο προσεκτικοί στο δεύτερο σετ. Τα πρώτα επτά γκέιμ πήγε σε όποιον σέρβιρε, για το 4-3 του Έλληνα τενίστα. Στο όγδοο, με τον Δανό να σερβίρει και να προηγείται 30-0, ο Στέφανος επέστρεψε δυναμικά. Πήρε τους πόντους, πήρε το γκέιμ για το 5-3 και βρέθηκε πολύ κοντά στο σετ. Το τελείωσε το επόμενο, κρατώντας το σερβίς του. Έκανε το 6-3 και ισοφάρισε σε 1-1, στα σετ,

Η πίεση του σερβίς

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο που είχαν κυλήσει τα δύο προηγούμενα. Ρούνε και Τσιτσιπάς κράτησαν το σερβίς τους. Με το σκορ 2-2 και τον Δανό να παίρνει το πέμπτο γκέιμ, ήταν ορατό πώς τα λάθη θα έπαιζαν κομβικό ρόλο. Στο έκτο γκέιμ του τρίτου σετ, ο Έλληνας τενίστας έκανε δύο double faults! Με αποτέλεσμα να δώσει στον Ρούνε την ευκαιρία να κάνει το μπρέικ και να προηγηθεί 4-2. Στη συνέχεια, αμφότεροι κράτησαν το σερβίς τους. Έτσι, ο Δανός πήρε το σετ με 6-3 και προηγήθηκε 2-1.

Έδωσε δικαιώματα

Ο Ρούνε είχε το προβάδισμα και έπαιξε περισσότερο με μυαλό στην εκκίνηση του τέταρτου σετ. Με το σκορ 1-1 στα γκέιμ, το επόμενο ήταν εντυπωσιακό. Ένα ράλι που κράτησε 7'17'' έδωσε στον Έλληνα τενίστα το 2-1. Ο Δανός ισοφάρισε και έκανε το πρώτο του μπρέικ, για να προηγηθεί 3-2. Κράτησε το σερβίς (4-2) για να κάνει αμέσως και δεύτερο μπρέικ (5-2) και να φτάνει ένα γκέιμ μακριά από τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά. Ο Στέφανος, με την… πλάτη στον τοίχο, απάντησε.

Πρώτα μπρέικ και μετά κρατώντας το σερβίς του. Με 8 συνεχόμενους πόντους έκανε το 5-4. Στο δέκατο γκέιμ η «μάχη» ήταν μεγάλη. Double fault στην αρχή από τον Ρούνε και μετά δύο αβαντάζ για τον Τσιτσιπά. Δεν τα αξιοποίησε, ο 19χρονος Δανός βρέθηκε σε match point, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσιτσιπά και έφτασε στο 6-4. Πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και την πρόκριση για τα προημιτελικά του γαλλικού Grand Slam.