Χωρίς νικητή το ντέρμπι Ελλάδα-Κροατία [vid]

Τρίτη, 21 Ιουνίου 2022 - 22:04

Ισόπαλο 8-8 έληξε το μεγάλο ματς στην πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2022.

Με ισοπαλία ξεκίνησε η αργυρή Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Ελλάδα, την παρουσία της στο φετινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ουγγαρίας. Η Εθνική Ανδρών έμεινε στο 8-8 με την Κροατία, στην πρεμιέρα του τουρνουά. Σε μια αναμέτρηση που οι δύο τερματοφύλακες ήταν εξαιρετικοί. Τόσο ο Μάνος Ζερδεβάς όσο και ο Μάρκο Μπίγιατς. Επίσης, οι άμυνες ήταν καθοριστικές για το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Ελλάδα και Κροατία είχαν τα διαστήματά τους

Η Ελλάδα προηγήθηκε 4-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Όμως, η κακή της επιθετική λειτουργία στο δεύτερο είχε ως αποτέλεσμα να «απαντήσουν» οι Κροάτες με τον ίδιο τρόπο και να λήξει το ημίχρονο 5-5. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα οκτάλεπτο στην πορεία, στο οποίο υπερίσχυσαν βάσει του επί μέρους σκορ. Με την Ελλάδα να έχει χαμένη ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό με τον Βλαχόπουλο για το 9-8, αλλά στην τελευταία φάση του ματς να βγάζει την άμυνα και να κρατά το βαθμό.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 1-4, 2-1, 1-2.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 6:39), 1-1 Χαρκόβ (περιφέρεια, 5:05), 2-1 Κάκαρης (π/π, 4:35), 3-1 Βλαχόπουλος (περιφέρεια, 3:11), 4-1 Φουντούλης (π/π, 0:15)

2ο οκτάλεπτο: 4-2 Ζούβελα (π/π, 4:48), 4-3 Μπούριτς (περιφέρεια, 4:02), 5-3 Βλαχόπουλος (π/π, 3:27), 5-4 Χαρκόβ (π/π, 2:55), 5-5 Χαρκόβ (περιφέρεια, 1:47)

3ο οκτάλεπτο: 6-5 Βλαχόπουλος (π/π, 5:59), 6-6 Μάρινιτς-Κράγκιτς (π/π, 3:45), 7-6 Αργυρόπουλος-Κανακάκης (6 μέτρα, 1:43)

4ο οκτάλεπτο: 7-7 Ζούβελα (π/π, 3:48), 8-7 Βλαχόπουλος (π/π, 3:08), 8-8 Μπάσιτς (περιφέρεια, 1:55)

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 1, Γούβης, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος 4, Τζωρτζάτος.

Κροατία (Ίβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μπούριτς 1, Φάτοβιτς, Κράπιτς, Λάζιτς, Μπούκιτς, Βουκίτσεβιτς, Ζούβελα 2, Μάρινιτς-Κράγκιτς 1, Βρλιτς, Μπάσιτς 1, Χαρκόβ 3, Πόπαντιτς.