Η Ελλάδα μπορούσε και τη νίκη κόντρα στην Ισπανία [vids]

Τετάρτη, 22 Ιουνίου 2022 - 20:09

Η Εθνική Γυναικών ήταν εξαιρετική κόντρα στη «φούρια ρόχα» και στις λεπτομέρειες δεν έφτασε στο θρίαμβο (10-10).

Συγκλονιστικό ήταν το δεύτερο ματς της εθνικής πόλο Γυναικών της Ελλάδας, στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο της Ουγγαρίας. Η ομάδα της Αλεξία Καμμένου κοίταξε στα… μάτια την σπουδαία Ισπανία. Φιναλίστ στα τελευταία Παγκόσμια και μια ομάδα τοπ κλάσης. Αλλά τα κορίτσια της «γαλανόλευκης» απέδειξαν πώς έχουν πάει στην διοργάνωση με μεγάλες βλέψεις. Έχασαν την ευκαιρία για έναν μεγάλο θρίαμβο, με το ματς να λήγει ισόπαλο 10-10.

Πολύ καλή εμφάνιση από τις Ελληνίδες

Αν η Ελλάδα είχε λίγο καλύτερα ποσοστά στον παίκτη παραπάνω, θα μπορούσε να είχε θριαμβεύσει. Ωστόσο ήταν το σημείο που οι διεθνείς παίκτριες δεν απέδωσαν τόσο καλά. Εξάλλου, ναι μεν η Ισπανία έβαλε 10 γκολ αλλά η ελληνική άμυνα είχε καλή λειτουργία. Το ίδιο και η Σταματοπούλου κάτω από τα γκολπόστ με πολλές και σημαντικές επεμβάσεις. Σε αντίθεση με την Εστέρ που δεν έπαιξε όλο το ματς. Ο Όκα άλλαξε γκολκίπερ μέσα στο παιχνίδι, με την Τέρε να παίζει στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο κοπέλες απέκρουσαν από ένα πέναλτι, αμφότερες στο τρίτο οκτάλεπο.

Η άμυνα στον λιγότερο λειτούργησε καλά

Παρά τις πολλές αποβολές, η εθνική Γυναικών δούλεψε σωστά στην άμυνα στον παίκτη λιγότερο και δικαίως πήρε αυτό τον βαθμό. Όμως, με βάση τη συνολική εικόνα του ματς, άξιζε κάτι παραπάνω. Τη νίκη και τους δύο βαθμούς, που θα της έδιναν την πρώτη θέση στον όμιλο. Πλέον, ο στόχος είναι στο ματς της Παρασκευής κόντρα στη Γαλλία μια νίκη με περισσότερα από 10 γκολ, για να υπερισχύσουν της «φούρια ρόχα» στη διαφορά τερμάτων, σε μια ενδεχόμενη ισοβαθμία. Για να τερματίσουν πρώτες στον όμιλο και να προκριθούν απευθείας στα προημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-3, 2-2, 2-2.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Εσπάρ (π/π, 6:32), 1-1 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:02), 1-2 Ελ. Πλευρίτου (πέναλτι, 2:45), 1-3 Νίνου (περιφέρεια, 1:47), 2-3 Ορτίθ (περιφέρεια, 0:35)

2ο οκτάλεπτο: 3-3 Ορτίθ (π/π, 6:50), 3-4 Ελ. Πλευρίτου (π/π, 4:57), 3-5 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 3:42), 4-5 Μ. Γκαρθία (φουνταριστό, 3:19), 4-6 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:08), 5-6 Ρουίθ (π/π, 1:18), 6-6 Ορτίθ (περιφέρεια, 0:40)

3ο οκτάλεπτο: 6-7 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:00), 6-8 Ξενάκη (φουνταριστό, 3:48), 7-8 Ρουίθ (περιφέρεια, 3:25), 8-8 Λέιτον (φουνταριστό, 0:42)

4ο οκτάλεπτο: 9-8 Ρουίθ (π/π, 6:26), 9-9 Ξενάκη (περιφέρεια, 5:09), 9-10 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 3:10), 10-10 Ρουίθ (π/π, 1:00)

Ισπανία (Μικέλ Όκα): Λ. Εστέρ, Νόγκε, Α. Εσπάρ 1, Μπ. Ορτίθ 3, Πέρεθ, Γκονζάλεθ, Ρουίθ 4, Πένα, Φόρκα, Καμούς, Μ. Γκαρθία 1, Λέιτον 1, Τέρε.

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη, Μ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 2, Νίνου 1, Πάτρα, Σιούτη, Β. Πλευρίτου 3, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.

Photo credit: efe.es