Πρώτα και καλύτερα τα «γαλανόλευκα» κορίτσια [vids]

Παρασκευή, 24 Ιουνίου 2022 - 21:38

Η εθνική Γυναικών νίκησε 15-4 τη Γαλλία, τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου της και πέρασε απευθείας στα προημιτελικά.

Με εξαιρετική άμυνα και γκολ από την Ειρήνη Νίνου, 10 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, η εθνική Γυναικών νίκησε 15-4 τη Γαλλία και κατέκτησε την πρώτη θέση. Ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για την Ελλάδα διότι την έστειλε απευθείας στα προημιτελικά. Με την εθνική να γλιτώνει το ματς των play in που δίνει το εισιτήριο για την οκτάδα. Συνεπώς, θα έχει μερικές ημέρες παραπάνω ξεκούραση, περιμένοντας τον αντίπαλό της στα νοκ-άουτ ματς.

Η άμυνα έκανε τη δουλειά

Η Ελλάδα έπαιξε πολύ καλά στην άμυνα. Κράτησε τις Γαλλίδες στα τέσσερα γκολ. Κι αυτό ήταν το «κλειδί» για το +10 που αναζητούσε. Με τον τρόπο αυτό ήρθε η νίκη με 11 γκολ διαφορά που την έδωσε την πρώτη θέση και το εισιτήριο για την 8άδα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Η εθνική Γυναικών ξεκίνησε καλά. Προηγήθηκε 3-0, ενώ ακολούθως έκανε σερί 5-0 και βρέθηκε στο 8-1 λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Ένα τυχερό γκολ της Γαλλίας διαμόρφωσε το 8-2 του ημιχρόνου.

Καθαρό μυαλό και ηρεμία

Οι Ελληνίδες παίκτριες συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο. Άλλο ένα επί μέρους 3-0 και σκορ 11-2 στα μισά του τρίτου οκταλέπτου. Με τις αντιπάλους του να μειώνουν σε 11-3 στο φινάλε του τρίτου οκταλέπτου. Έτσι κύλησε το πρώτο λεπτό του τέταρτου. Ένα γκολ για κάθε ομάδα και σκορ 12-4. Ωστόσο, στο τελευταίο πεντέλεπτο η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου σκόραρε με την Βάσω Πλευρίτου, τη Σιούτη και το «χρυσό» γκολ από την Ειρήνη Νίνου στα 10'' διαμόρφωσε το τελικό 15-4 που έστειλε την Ελλάδα απευθείας στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 1-4, 1-3, 1-4.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ξενάκη (φουνταριστό 7:10), 0-2 Ξενάκη (φουνταριστό, 5:57), 0-3 Ελ. Πλευρίτου (π/π, 2:32), 1-3 Μιλό (π/π, 0:50), 1-4 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:30)

2ο οκτάλεπτο: 1-5 Ελ. Πλευρίτου (π/π, 6:06), 1-6 Β. Πλευρίτου (π/π, 4:08), 1-7 Νίνου (π/π, 1:22), 1-8 Β. Πλευτίρου (περιφέρεια, 0:33), 2-8 Μπουλουκμπασί (π/π, 0:12)

3ο οκτάλεπτο: 2-9 Μυριοκεφαλιτάκη (π/π, 6:58), 2-10 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:14), 2-11 Ξενάκη (π/π, 4:17), 3-11 Μπουλουκμπασί (περιφέρεια, 1:27)

4ο οκτάλεπτο: 3-12 Ελ. Πλευρίτου (π/π, 7:27), 4-12 Νταλίν (περιφέρεια, 7:03), 4-13 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:01), 4-14 Σιούτη (περιφέρεια, 1:50), 4-15 Νίνου (π/π, 0:10)

Γαλλία (Εμιλιέν Μπιγκό): Βιντάλ, Μιλό 1, Φιτέ, Μπουλουκμπασί 2, Ζιλιέ, Μπενλεκμπί, Νταλίν 1, Μπατού, Βερνό, Μπαϊα, Ραντοσάβλιεβιτς, Ντολέ, Κολάς.

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη, Μ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 3, Νίνου 2, Πάτρα, Σιούτη 1, Β. Πλευρίτου 3, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σωτηρέλη.