Άνετη πρόκριση η Σάκαρη!

Τετάρτη, 29 Ιουνίου 2022 - 21:59

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ της Βουλγάρας Βικτορίγια Τόμοβα (νο112 στον κόσμο) και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Γουίμπλεντον...

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Μαρία Σάκκαρη πήρε νίκη με 2-0 σετ επί της Βικτορίγια Τόμοβα σε 1 ώρα και 18 λεπτά και προκρίθηκε για τρίτη φορά στην καριέρα της στον 3ο γύρο του κορυφαίου τουρνουά του Γουίμπλετον.

Η Σάκκαρη (νούμερο 5 στον κόσμο) δυσκολεύθηκε στο πρώτο σετ αλλά τελικά στα κρίσιμα σημεία έδειξε την κλάση της και επικράτησε με 6-4, 6-3, μέσα σε μία ώρα και 18 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η Τόμοβα προηγήθηκε 1-0 αλλά η Σάκκαρη απάντησε άμεσα και προηγήθηκε με σκορ 3-1. Η Βουλγάρα μείωσε σε 3-2 ωστόσο η 26η πρωταθλήτρια με τα γαλανόλευκα πήρε δύο σερί γκέιμ προηγήθηκε 5-3 και τελικά έφθασε στο 6-3 και στο 2-0.

Στον επόμενο γύρο η Σάκκαρη θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Γερμανίδα Τατιάνα Μαρία (νο103) η οποία απέκλεισε τη Ρουμάνα Σοράνα-Μικαέλα Κιρστέα με 2-1 σετ (6-3, 1-6, 7-5). Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Παρασκευή 1 Ιουλίου.