Άλλα Σπορ

Η Ιταλία στον δρόμο της Ελλάδας!

Πέμπτη, 30 Ιουνίου 2022 - 00:10

Η κάτοχος του τίτλου, η Ιταλία θα είναι ο αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας στον μεγάλο ημιτελικό της Παρασκευής (1 Ιουλίου) στην Βουδαπέστη για το παγκόσμιο πρωτάθλημα…

Η Ιταλία νίκησε 11-10 την διοργανώτρια του παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου, την πανίσχυρη Ουγγαρία και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης εκεί όπου την περιμένει ήδη η Εθνική Ελλάδας.

Η τέσσερις φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια προηγήθηκε 8-6 στο τρίτο δεκάλεπτο και στην τελευταία περίοδο έπεσαν κορμιά. Η Ουγγαρία πήρε το τελευταία 8λεπτο με 4-3 αλλά δεν ήταν αρκετό για την ανατροπή.

Ο μεγάλος ημιτελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή 1 Ιουλίου στις 17:00 στην Βουδαπέστη. Στον δεύτερο ημιτελικό η Ισπανία αντιμετωπίζει την Κροατία!