Ήττα στα πέναλτι και τώρα στόχος η 7η θέση [vid]

Πέμπτη, 30 Ιουνίου 2022 - 21:45

Η Ελλάδα επέστρεψε από το 9-6 του 3ου οκταλέπτου, ισοφάρισε 12-12 την Αυστραλία, αλλά στη «ρώσικη ρουλέτα» δεν τα κατάφερε.

Την 7η θέση θα διεκδικήσει τελικά η εθνική Γυναικών. Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου επέστρεψαν από το -3 (6-9) του τρίτου οκταλέπτου, ισοφάρισαν σε 12-12 στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Όμως, στα πέναλτι δεν τα κατάφεραν. Με σκορ 4-2 και συνολικό 16-14, ηττήθηκαν από την Αυστραλία. Έτσι, θα αντιμετωπίσουν τώρα τη Γαλλία, με στόχο την 7η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Έδειξαν χαρακτήρα

Το ματς δεν πήγε καλά στο πρώτο ημίχρονο για την εθνική ομάδα. Βρέθηκε στο -3 (6-3) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αυτό το -3 διατηρήθηκε και στο τρίτο οκτάλεπτο, με την Αυστραλία να προηγείται 10-7, 2:17 για το φινάλε του. Εκεί, όμως, τα κορίτσια της Ελλάδας έκαναν το μεγάλο come back. Με σερί 4-0 γύρισαν το ματς και βρέθηκαν στο 11-10, 4:25 για το τέλος του ματς.

Οι Αυστραλές το γύρισαν με δύο γκολ στον παίκτη παραπάνω (12-11), αλλά στο τέλος, 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Βάσω Πλευρίτου ισοφάρισε σε 12-12. Έτσι έληξε η κανονικά διάρκεια του ματς. Η Αυστραλία είχε απόλυτη συγκέντρωση στη διαδικασία των πέναλτι, η Παλμ απέκρουσε τις εκτελέσεις των Βάσω Πλευρίτου και Νίνου και με 16-14 οι αντίπαλοί μας θα διεκδικήσουν την 5η θέση, ενώ η «γαλανόλευκη» θα περιοριστεί στη διεκδίκηση της 7ης, με αντίπαλο τη Γαλλία.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Αραντσίνι (περιφέρεια, 6:35), 1-1 Ξενάκη (φουνταριστό, 4:21), 1-2 Σιούτη (περιφέρεια, 3:08), 2-2 Χάλιγκαν (π/π, 1:47)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Λίσον Σμιθ (π/π, 7:38), 3-3 Ξενάκη (φουνταριστό, 4:15), 4-3 Αραντσίνι (περιφέρεια, 3:08), 5-3 Ριντζ (π/π, 1:27), 6-3 Λίσον-Σμιθ (περιφέρεια, 0:42), 6-4 Ξενάκη (φουνταριστό, 0:32)

3ο οκτάλεπτο: 7-4 Ριντζ (π/π, 6:27), 7-5 Μ. Πλευρίτου (π/π, 6:05), 7-6 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 4:25), 8-6 Σ. Άντριους (π/π, 3:50), 9-6 Λίσον-Σμιθ (π/π, 3:16), 9-7 Μ. Πλευρίτου (π/π, 3:01), 10-7 Αμπ. Άντριους (π/π, 2:17), 10-8 Ελ. Πλευρίτου (π/π, 1:54)

4ο οκτάλεπτο: 10-9 Χυδηριώτη (κόντρα, 6:28), 10-10 Β. Πλευρίτου (π/π, 5:14), 10-11 Ξενάκη (φουνταριστό, 4:25), 11-11 Ριντζ (π/π, 2:50), 12-11 Κίαρνς (π/π, 1:37), 12-12 Β. Πλευρίτου (π/π, 0:12)

Αυστραλία (Πολ Όμπερμαν): Παλμ, Κάσεϊ, Φασάλ, Χάλιγκαν 2, Λίσον-Σμιθ 3, Αμπ. Άντριους 2, Σ. Άντριους 1, Ριντζ 3, Αραντσίνι 3, Μιχαήλοβιτς, Κίαρνς 2, Μπάλεστι, Λόγκμαν.

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 1, Μ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 5, Νίνου , Πάτρα, Σιούτη 1, Β. Πλευρίτου 2, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη , Σωτηρέλη.