Η Ελλάδα «ασημένια» στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα [vids]

Παρασκευή, 9 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:49

Η εθνική Γυναικών κόντραρε στα ίσα την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανίας, αλλά ηττήθηκε 9-6 στις λεπτομέρειες.

Η παρουσία στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ήταν μεγάλη υπόθεση για την εθνική Γυναικών. Εκεί όπου είχε αντίπαλο την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ισπανία. Τα κορίτσια της ελληνικής ομάδας πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις του. Αν και δεν ξεκίνησαν καλά τον τελικό, επέστρεψαν. Στα μισά του τέταρτου οκταλέπτου, το ματς ήταν ισόπαλο 6-6. Αλλά στο τελευταίο κομμάτι του ματς χάθηκε λίγο η συγκέντρωση και ήρθε τελικά η ήττα με 9-6. Αυτό ήταν, δε, το τέταρτο ασημένιο μετάλλιο για την εθνική πόλο Γυναικών.

Νωθρή αρχή, συνέχεια με αντίδραση

Το πρώτο οκτάλεπτο δεν κύλησε καλά. Η Ισπανία κατάφερε να προηγηθεί 3-0. Κυρίως γιατί τα κορίτσια είχαν άγχος και παράλληλα, κακές επιλογές στην επίθεση. Επίσης, είχε και χαμένο πέναλτι με την Ελευθερία Πλευρίτου (4:09 για το πρώτο). Όμως, στο δεύτερο το σκηνικό άλλαξε. Η Ελλάδα βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση. Με επί μέρους 3-1, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μόλις ένα γκολ πίσω (4-3). Στο τρίτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λίγο. Νέα χαμένη ευκαιρία για ισοφάριση με το πέναλτι που δεν κατάφερε να ευστοχήσει η Βάσω Πλευρίτου (5:03 για το τρίτο). Με αποτέλεσμα να κλείσει το οκτάλεπτο με σκορ 5-3.

Τεράστια αντεπίθεση, αλλά χωρίς φινάλε

Με ένα εκπληκτικό πρώτο μισό στο τέταρτο οκτάλεπτο η Ελλάδα έδειξε πώς ήταν εκεί! Κατάφερε να ξανακάνει σερί 3-1 και να ισοφαρίσει 6-6 στα μισά του, 4:04 για το τέλος. Αλλά κάπου εκεί χάθηκε η συγκέντρωση.

Δύο λάθη στην επίθεση με επιθετικά φάουλ και καλές επιλογές. Η εμπειρία των πιο μεγάλων σε ηλικία Ισπανίδων παικτριών σε αυτό το μέρος του ματς, ήταν κομβική. Σκόραραν, νίκησαν τρία γκολ. Έτσι επικράτησαν 9-6 και διατήρησαν τον τίτλο της πρωταθλήτρια Ευρώπης. Με την Ελευθερία Πλευρίτου να αναδεικνύεται η MVP του τουρνουά.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 1-3, 1-0, 4-3.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ρουίθ (περιφέρεια, 7:33), Πέρεθ (περιφέρεια, 5:23), 3-0 Εσπάρ (περιφέρεια, 1:57)

2ο οκτάλεπτο: 3-1 Χυδηριώτη (π/π, 6:36), 4-1 Λέιτον (φουνταριστό, 5:12), 4-2 Μ. Πλευρίτου (π/π, 4:37), 4-3 Σιούτη (κόντρα, 1:42)

3ο οκτάλεπτο: 5-3 Ρουίθ (πέναλτι, 3:27)

4ο οκτάλεπτο: 5-4 Ξενάκη (π/π, 6:56), 6-4 Μ. Γκαρσία (φουνταριστό, 6:28), 6-5 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:04), 6-6 Χυδηριώτη (π/π, 4:04), 7-6 Ορτίθ (π/π, 3:29), 8-6 Μ. Γκαρσία (φουνταριστό, 1:32), 9-6 Εσπάρ (περιφέρεια, 0:54)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μιγκέλ Άνχελ Οκα): Εστέρ, Νόγκε, Εσπάρ 2, Ορτίθ 1, Πέρεθ 1, Πρατς, Ρουίθ 2, Πένια, Φόρκα, Καμούς, Μ. Γκαρσία 2, Λέιτον 1, Τέρε.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 2, Τριχά, Μ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Νίνου, Πάτρα, Σιούτη 1, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.