Άλλα Σπορ

Handball Premier: Η ΑΕΚ πήρε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν

Δευτέρα, 19 Σεπτεμβρίου 2022 - 21:28

Η Ένωση νίκησε 25-22 τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στο ματς που έγινε στο κατάμεστο «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Πρεμιέρα με το… δεξί στο πρωτάθλημα για την ΑΕΚ. Η Ένωση ήταν η νικήτρια του πρώτου μεγάλου ντέρμπι της σεζόν στο ελληνικό χάντμπολ, αφού επικράτησε με 25-22 του Ολυμπιακού, στην κατάμεστη αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, για την 1η αγωνιστική της Handbal Premier. Κορυφαίοι για τους «κιτρινόμαυρους» ο Κροάτης αριστερός ίντερ, Στίπε Μαντάλινιτς, με 9 γκολ, όπως και ο Λευκορώσος τερματοφύλακας Ιβάν Μάτσκεβιτς με 15 επεμβάσεις.. Από την πλευρά των «ερυθρολεύκων» ξεχώρισαν ο Αυστριακός δεξιός εξτρέμ Ρόμπερτ Βέμπερ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο Τόμας Μπάουερ με 8 επεμβάσεις στο δεύτερο ημίχρονο (οι δύο σε πέναλτι των Κεδέρη και Μαντάλινιτς).

Η Ένωση είχε σταθερό προβάδισμα

Η ΑΕΚ κατάφερε να έχει το πάνω… χέρι από την αρχή του ματς. Στο 8' προηγήθηκε 4-2 με τον Παπαδιονυσίου, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (9') σε 4-4 με τον Βέμπερ. Όμως, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν σερί 3-0 και με το γκολ του Γιούκιτς στο 11' προηγήθηκε 7-4. Μια διαφορά που διατηρήθηκε για αρκετή ώρα, αλλά ο Ολυμπιακός πλησίασε. Ο Παπαδόπουλος με πέναλτι μείωσε σε 10-8. Νέο γκολ του Παπαδόπουλου και του Παπαβασίλη στο 28' για το 11-10. Ο Βέμπερ μείωσε σε 12-11, για να τελειώσει το ημίχρονο 13-11.

Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές, ο Ολυμπιακός επέστρεψε

Στο δεύτερο μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τον Γκράτζαν σε 13-12, αλλά η ΑΕΚ έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 17-12 στο 37'. Ο Μαντάλινιτς ήταν αποτελεσματικός και έκανε τη διαφορά στην επίθεση για την Ένωση. Ο Ολυμπιακός μείωσε στα 4 γκολ με τον Δομπρή (17-13, 40'), σκοράροντας μετά από σχεδόν 9 αγωνιστικά λεπτά. Με τα γκολ του Λέμος, το σκορ έγινε 22-16 στο 51'. Η άμυνα των πρωταθλητών άλλαξε, πίεσε περισσότερο την ΑΕΚ, την οδήγησε σε λάθη και με τους Παπαβασίλη και Βέμπερ μείωσε αρχικά σε 22-18 (53') και σε 23-20 (55'), αντίστοιχα. Η ΑΕΚ επανέφερε το +5 (25-20) με τους Γιούκιτς και Τσιτόμπι (56’). Με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 25-22 με Οστρούσκο και Δομπρή (59’). Το ματς έληξε με τον Άρσιτς να αποκρούει πέναλτι του Παπαδόπουλου.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 6-4, 8-5, 10-8, 11-9, 13-11 (ημχ.), 15-12, 17-13, 18-13, 21-16, 23-20, 25-20.

ΑΕΚ (Αλ. Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ, Ζίβκοβιτς, Γιούκιτς 4, Μαντάλινιτς 9, Νικολαϊδης, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι 3, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 4, Βέμπερ 5, Πασσιάς, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/2-2/3