Άλλα Σπορ

Handball Premier: Η ΑΕΚ πήρε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν

Δευτέρα, 19 Σεπτεμβρίου 2022 - 21:28

Η Ένωση νίκησε 25-22 τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στο ματς που έγινε στο κατάμεστο «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Πρεμιέρα με το… δεξί στο πρωτάθλημα για την ΑΕΚ. Η Ένωση ήταν η νικήτρια του πρώτου μεγάλου ντέρμπι της σεζόν στο ελληνικό χάντμπολ, αφού επικράτησε με 25-22 του Ολυμπιακού, στην κατάμεστη αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, για την 1η αγωνιστική της Handbal Premier. Κορυφαίοι για τους «κιτρινόμαυρους» ο Κροάτης αριστερός ίντερ, Στίπε Μαντάλινιτς, με 9 γκολ, όπως και ο Λευκορώσος τερματοφύλακας Ιβάν Μάτσκεβιτς με 15 επεμβάσεις.. Από την πλευρά των «ερυθρολεύκων» ξεχώρισαν ο Αυστριακός δεξιός εξτρέμ Ρόμπερτ Βέμπερ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο Τόμας Μπάουερ με 8 επεμβάσεις στο δεύτερο ημίχρονο (οι δύο σε πέναλτι των Κεδέρη και Μαντάλινιτς).

Η Ένωση είχε σταθερό προβάδισμα

Η ΑΕΚ κατάφερε να έχει το πάνω… χέρι από την αρχή του ματς. Στο 8' προηγήθηκε 4-2 με τον Παπαδιονυσίου, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (9') σε 4-4 με τον Βέμπερ. Όμως, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν σερί 3-0 και με το γκολ του Γιούκιτς στο 11' προηγήθηκε 7-4. Μια διαφορά που διατηρήθηκε για αρκετή ώρα, αλλά ο Ολυμπιακός πλησίασε. Ο Παπαδόπουλος με πέναλτι μείωσε σε 10-8. Νέο γκολ του Παπαδόπουλου και του Παπαβασίλη στο 28' για το 11-10. Ο Βέμπερ μείωσε σε 12-11, για να τελειώσει το ημίχρονο 13-11.

Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές, ο Ολυμπιακός επέστρεψε

Στο δεύτερο μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τον Γκράτζαν σε 13-12, αλλά η ΑΕΚ έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 17-12 στο 37'. Ο Μαντάλινιτς ήταν αποτελεσματικός και έκανε τη διαφορά στην επίθεση για την Ένωση. Ο Ολυμπιακός μείωσε στα 4 γκολ με τον Δομπρή (17-13, 40'), σκοράροντας μετά από σχεδόν 9 αγωνιστικά λεπτά. Με τα γκολ του Λέμος, το σκορ έγινε 22-16 στο 51'. Η άμυνα των πρωταθλητών άλλαξε, πίεσε περισσότερο την ΑΕΚ, την οδήγησε σε λάθη και με τους Παπαβασίλη και Βέμπερ μείωσε αρχικά σε 22-18 (53') και σε 23-20 (55'), αντίστοιχα. Η ΑΕΚ επανέφερε το +5 (25-20) με τους Γιούκιτς και Τσιτόμπι (56’). Με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 25-22 με Οστρούσκο και Δομπρή (59’). Το ματς έληξε με τον Άρσιτς να αποκρούει πέναλτι του Παπαδόπουλου.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 6-4, 8-5, 10-8, 11-9, 13-11 (ημχ.), 15-12, 17-13, 18-13, 21-16, 23-20, 25-20.

ΑΕΚ (Αλ. Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ, Ζίβκοβιτς, Γιούκιτς 4, Μαντάλινιτς 9, Νικολαϊδης, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι 3, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 4, Βέμπερ 5, Πασσιάς, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/2-2/3

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr

* Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις διαθέσιμοι στο novibet.gr/info/oroi
21+| ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ:ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ.