Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι της Volley League [vids]

Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου 2022 - 20:27

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-1 σετ του Δικεφάλου του Βορρά στο «Μελίνα Μερκούρη» και κατέκτησαν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες που συγκατοικούσαν στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League πριν αναμετρηθούν, είχε νικητή τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ και πήραν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, καθώς πήγαν στο +3 από τον Δικέφαλο του Βορρά.

Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν οι πόντοι από μπλοκ, αλλά κυρίως από το σερβίς. Διότι η ομάδα του Τζουλιάνι είχε 8 άσσους ενώ η αντίστοιχη του Μιλενκόσκι μόλις 2, ενώ τα μπλοκ ήταν 14 - 11. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι είχε τη σημαντική απουσία του κεντρικού Κόστα.

Ο Ολυμπιακός με καλύτερο μπλοκ στο πρώτο σερ και σερβίς στο δεύτερο, κόντρα σε έναν ΠΑΟΚ που αντιμετώπισε πολλά θέματα πήρε σημαντικό προβάδισμα με 2-0 σετ.

Κατέκτησε το πρώτο με 25-21 και το δεύτερο με 25-24, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Κουμεντάκη, αλλά και τον Στερν.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε στο τρίτο σετ. Καλύτερη δουλειά σε σερβίς και μπλοκ, με τον Σωτηρίου αντί του Ράπτη και ο Δικέφαλος του Βορρά επέστρεψε στο ματς, κατακτώντας το με 25-23.

Μεγάλη «μάχη» έγινε στο τέταρτο σετ, αλλά στην τελική ευθεία ο Στερν τελείωσε τις επιθέσεις που πήρε από πλευράς Ολυμπιακού, για να πάρουν οι «ερυθρόλευκοι» το σετ με 25-22 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-14, 23-25, 25-22) σε 110'.