Άλλα Σπορ

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Super Cup στο βόλεϊ [vids]

Τετάρτη, 4 Ιανουαρίου 2023 - 23:06

Με πρώτο σκόρερ και MVP τον Ερνάντες, ο πρωταθλητής νίκησε 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ και αναδείχθηκε υπέρ-πρωταθλητής στο ματς που έγινε στο Ηράκλειο.

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς κατέληξε στον Παναθηναϊκό. Το Super Cup στο βόλεϊ που έγινε στο Ηράκλειο της Κρήτης, βρήκε τους «πράσινους» νικητές με 3-1 σετ (25-20, 32-34, 25-19, 25-22). Με τον Ερνάντες να κάνει τη διαφορά. Ήταν καθοριστικός και δικαίως πήρε τον τίτλο του MVP. Επιπλέον το «τριφύλλι» έχει «χτίσει» φέτος ένα τρομερό σερί κόντρα στον Δικέφαλο του Βορρά. Τέσσερα ματς, καθώς προηγήθηκαν οι δύο αναμετρήσεις του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και το ματς του πρωταθλήματος στον Άγιο Θωμά, τέσσερις νίκες για τους «πράσινους».

Το πρώτο σετ ήταν κλειστό με ράλι μέχρι το 18-18 που έγινε από τον Ράπτη. Στη συνέχεια… χαμένο σερβίς του Βαν ντε Ντρις και πετυχημένη επίθεση του Φράγκου. Μετά, λάθος του Ράπτη και άσσος του Ενράντες για το 1-0 στα σετ που έγινε με τον Ρανγκέλ. Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση. Αν και βρέθηκε στο 22-18, δεν τελείωσε το σετ. Ο Παναθηναϊκός είχε τέσσερα μπολ (25-24, 26-25, 30-29, 31-30), αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε. Έτσι, ο Δικέφαλος με Γιόρνα και Βουλκίδη έφτασε στο 1-1 με 34-32.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» επέβαλλαν το ρυθμό τους. Με Ρανγκέλ και Ερνάντες βρέθκηε στο +7 (17-10). Διαχειρίστηκαν καλά τη συνέχεια και έφτασαν, με τον πόντο του Γιάκομπσεν, στο 25-19 και το προβάδισμα με 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ έγινε «μάχη» ως ένα σημείο. Αν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10-7, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε. Στην τελική ευθεία, Κόβαρ και Ερνάντες έκαναν τη διαφορά. Αν και τα σερβίς του Τακουρίδη μείωσαν για τον ΠΑΟΚ στο 21-20, στο τέλος ο Κοβάρ πέτυχε το 25-22, για να δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 32-34, 25-19, 25-22) σε 118'

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-20

2ο σετ: 8-7, 12-16, 17-21, 32-34

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-19

4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-22

• Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22 (18/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 28% άριστες), Πετρέας 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (10/28 επ., 50% υπ. - 11% άριστες), Ερνάντεζ 28 (21/40 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Μπάσης.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Κόστα 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 21 (18/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 62% υπ. - 24% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 1 (1/1 επ.).

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr